Rytmisen voimistelun syksyn 2021 ja kevään 2022 kilpailut on myönnetty

31.5.2021 |

Rytmisen voimistelun kevään 2022 kilpailut on jaettu


Myös haussa olleet syksyn 2021 seurojen toivomat ”seurakilpailut” ja rytmisen voimistelun Special Olympics - kilpailu on jaettu. Syksyn joukkueiden SM – kilpailu on uudelleen avoimessa haussa, samoin kevään PM – karsintakilpailu/Ikäkausikilpailu.

 

SYKSY 2021

18.-19.9.     Lumme Cup (virtuaalinen), Voimisteluseura Sirius

2.10.           Fall Colours, Turun Urheiluliitto

3.10.           Elise-J Cup, Elise-Järvenpää

13.11.         Special Olympisc rytmisen voimistelun kilpailu, Sport Club Vantaa (yksilö levelit 1-4)

21.11.         TLS Cup, Turun Liikuntaseura - uusi päivä 16./17.10.2021.

 

Jaossa on huomioitu muu jo kalenterissa oleva Voimisteluliiton toiminta (leiritys, kilpailut, marraskuun superviikonloppu).

 

Seuroja, joille on myönnetty kilpailu järjestettäväksi, pyydetään vahvistamaan kilpailun järjestäminen ja kilpailupaikka lajipäällikölle (emma.tast(at)voimistelu.fi) mahdollisimman pian tai viimeistään 14.6.2021 mennessä.  Mikäli jollain kaupungilla on mahdollisuus vahvistaa syksyn sali vasta myöhemmin, olethan yhteydessä lajipäällikköön samassa aikataulussa. Samalla sovitaan järjestettävistä kilpailusarjoista.

 

Uudelleen avoimessa haussa on keväältä syksylle siirtynyt nuorten ja naisten joukkueiden SM - kilpailu 11./12.9.2021. Haku 8.6. mennessä lajipäällikön sähköpostiin. Mahdollisista muista sarjoista kilpailun yhteydessä voi laittaa viestiä lajipäällikölle haun yhteydessä.

 

 

KEVÄT 2022

Uudelleen avoimessa haussa on 5.-6.2.2022 järjestettävä Ikäkausikilpailu (naisten ja nuorten joukkueet sekä duot/triot, yksilöiden  nuorten A ja B sarjat sekä naisten A ja B sarjat). Kilpailu on samalla karsinta Pohjoismaiden mestaruuskilpailuun, joka järjestetään 4.-6.3.2022 Upsalassa, Ruotsissa.


Haku 8.6.2021 mennessä lajipäällikön sähköpostiin!


19./20.2. Seurakilpailu 1, Voimisteluseura Sirius                  

12./13.3. Seurakilpailu 2, SVS Espoo

 

26.-27.3. Luokkakilpailut 1: Yksilöt 3, 6, duot/triot ja Stara, Elise Gymnastics          

      

2.-3.4. Luokkakilpailut 2: Yksilöt 2, 5, kaikki joukkueiden luokat, Elise-Järvenpää


9.-10.4. Luokkakilpailut 3: Yksilöt 1, 4, JM, M (JM - A luokka on alustavasti samalla nuorten                    yksilöiden EM – karsinta 1), Elise-Vantaa (huom! vaihtunut päivämäärä)

 

16./17.4.RV seurakilpailu 3, Olarin Voimistelijat

 

23.-24.4. Välinekilpailu 1 ja duo/trio-kilpailu sekä Stara, JyVo (huom! vaihtunut päivämäärä)

 

7.-8.5. SM - karsinta, nuorten ja naisten yksilöt (kilpailu on alustavasti samalla nuorten yksilöiden EM – karsinta 2), Turun Pyrkivä

 

14./15.5. RV seurakilpailu 4, Sport Club Olymp

 

20.-22.5. Rytmisen voimistelun ja joukkuevoimistelun yhteinen SM – kilpailu (RV sarjoina nuorten ja naisten yksilöt), Lahjan Tytöt

 

28./29.5.     RV seurakilpailu 5, SVS Vantaa

 

Gymnaestradan 2022 yhteydessä järjestettävillä Voimistelupäivillä 9.-12.6. kilpaillaan rytmisessä seuraavissa sarjoissa: lasten yksilöiden (8v.-12v.) Ikäkausikilpailu, Välinekilpailun kaikki sarjat ja duot/triot.

 

Seuroja, joille on myönnetty kilpailu järjestettäväksi, pyydetään vahvistamaan kilpailun järjestäminen ja kilpailupaikka lajipäällikölle (emma.tast(at)voimistelu.fi) mahdollisimman pian tai viimeistään 14.6.2021 mennessä.  Mikäli jollain kaupungilla on mahdollisuus vahvistaa sali vasta myöhemmin, olethan yhteydessä lajipäällikköön samassa aikataulussa. Samalla sovitaan seurakilpailujen kilpailusarjoista. Lähtökohtaisesti seurakilpailut järjestetään yksipäiväisinä, mutta mikä kansainvälisiä kilpailuja on mahdollista järjestää ja sitä on toivottu, voidaan erikseen keskustella kilpailun järjestämisestä olla kaksipäiväisenä.

 

Tärkeää materiaalia kaikille kilpailun järjestäjille:

Yleiset voimistelukilpailujen järjestämisohjeet

Rytmisen voimistelun Kilpailusääntö ja Tuomariohjesääntö

Staran järjestäminen