Naisten telinevoimistelun alueelliset valmennusryhmät Alueminorit

Suomen Voimisteluliiton kolmella alueella toimivat alueelliset valmennusryhmät eli Alueminorit ovat osa naisten telinevoimistelun valmennusjärjestelmää. Alueminoritoiminta aloitettiin vuonna 2007 ja se koskee alueiden 8-12-vuotiaita tavoitteellisesti valmennettavia voimistelijoita ja heidän valmentajiaan. Alueminoritoiminta vahvistaa lajia ja mahdollistaa alueiden, seurojen ja liiton yhteistoiminnan.

Alueminoritoimintaa koordinoivat kunkin alueen vastuuvalmentajat yhdessä valmennuskoordinaattorin ja lajipäällikön kanssa. Leirit ovat kohtaamispaikka voimistelijoille ja valmentajille. Leirien tavoitteena on antaa valmiuksia valmennustyöhön, joka tähtää tavoitteelliseen maajoukkuetoimintaan. Lisäksi leirityksessä ovat mukana ajankohtaiset asiat ja valmennuksen tukitoimet. Aluevalmennusleirien kouluttajina toimivat leirin teeman ekspertit, vastuuvalmentajat ja telinekouluttajat. Leireille osallistuu voimistelijoita (noin 400) ja valmentajia (noin 100) 20 eri seurasta. Valmentajat voivat osallistua leirille/koulutukseen myös ilman voimistelijoita. 

Alueminorien pelisäännöt

2014 alkaen alueminorileirit järjestetään kolmen päivän leireinä kolme kertaa vuodessa. Syksyllä (marras/joulu) ja keväällä (tammi/helmi) järjestetään alueelliset leirit Turussa/Tampereella, Vierumäellä ja Kuortaneella. Kullakin leirillä tehdään Alueminorien fyysiset testit

Alueminorien pelisäännöt

 

Alueminorit (8-12v) syksy 2021 - 2022

Seurat esittävät Alueminorileireille voimistelijoita (8-12v) seuraavasti

2009 syntyneet vähintään D luokassa (kat. 5) kilpailevat voimistelijat

2010 syntyneet vähintään C luokassa (kat. 6) / D luokassa (kat. 4) kilpailevat voimistelijat

2011 syntyneet vähintään C luokassa (kat. 6) / D luokassa (kat. 3) kilpailevat voimistelijat

2012 syntyneet vähintään B luokassa (kat. 6) / C luokassa (kat. 4) kilpailevat voimistelijat

2013 syntyneet vähintään B luokassa (kat. 6) / C luokassa (kat. 3) kilpailevat voimistelijat

 

Valinnat leirille tapahtuvat vaiheittain, kunnes leiri täyttyy:

1. Voimistelija täyttää edellä olevat kriteerit (8 per seura)
2. Voimistelija täyttää edellä olevat kriteerit (jonossa olevat voimistelijat > 8 per seura)
3. Muut jonossa olevat voimistelijat

Jokaisella seuralla tulee olla leirille vähintään 1 seuravalmentaja / 6 voimistelijaa. 
Jos voimistelijoita tulossa leirille enemmän kuin 6, tulee leirille osallistua vähintään 2 seuravalmentajaa. 
Toivottavaa olisi, että seurat lähettäisivät leireille useampia seuravalmentajia kouluttautumaan sekä myös auttamaan telinekouluttajia mahdollisimman hyvän ja tehokkaan leirin aikaansaamisessa.

 

Suosituksena on, että seurat osallistuisivat pääsääntöisesti samojen voimistelijoiden kanssa kaikille leireille. Tällöin valmennus leireillä saadaan järjestelmällisemmäksi ja nousujohteisemmaksi. Toiveena on, että leireillä käytettyjä harjoitteita ja annettuja ideoita hyödynnettäisiin myös päivittäisvalmennuksessa. Alueminoritoiminta valmistaa voimistelijoita leiritoimintaan.

LS Turku 12.-14.11.2021
Leirikutsu DL 1.11.2021

KUO Kuortane 26.-28.11.2021
Leirikutsu DL 8.11.2021

ES Vierumäki 3.-5.12.2021

LS Tampere 4.-6.2.2022

KUO Kuortane 4.-6.2.2022

ES Vierumäki 4.-6.3.2022

KUO Kuortane 12.-14.8.2022

ES Vierumäki 2.-4.9.2022

LS Turku 9.-11.9.2022

Valtakunnallinen Kuortane 24.-28.11.2022

 

Vastuuvalmentajat

Kuortane Lea Holopainen
Vierumäki Marikki Pennanen
Turku Laura Tuominen / Tampere Janina Soimaniemi

Vastuuvalmentajat toimivat tiedonvälittäjänä alueen valmennusasioissa liiton toimijoiden sekä alueen seurojen kesken ja valmennuksellisena sparraajana alueen valmentajille ja voimistelijoille. Vastuuvalmentajien päävastuualueena on leiritoiminta, yhteistyössä telinekouluttajien kanssa.

Telinekouluttajat

Kuortane

Hyppy Miia Kulmala

Nojapuut Lea Holopainen

Puomi Viivi Kiviharju

Permanto Essi Hyvärinen

Tramppa Sanna Ahonen

PV, tanssi Reetta Rauhala

Valmentajakoulutus Tiina Vilenius

 

Vierumäki

Hyppy Marikki Pennanen

Nojapuut Mikko Paavola

Puomi Olena Polischuk

Permanto Inka Mäkinen

Tramppa NN

PV, tanssi Jessica Honkanen

Valmentajakoulutus Pirkko Haapala / Vilma Matinen

 

Turku / Tampere

Hyppy Vilhelmiina Paijula / Annika Valli

Nojapuut, remmit Laura Tuominen                        

Puomi Janina Soimaniemi

Permanto Jarkko Harju

Tramppa Ronja Ilomäki

PV, tanssi Sirja Puustelli

Valmentajakoulutus Jenni Lindroos / Tiina Vilenius


Valmentajakoulutus (I-taso, täydennyskoulutus)

Tarkoitus on antaa valmentajille valmiuksia oikeaoppiseen päivittäisvalmennukseen, kehittää perusvoimisteluosaamista seuroissa, opettaa valmentajia ymmärtämään kokonaisvaltaisen valmennuksen tärkeys. Tavoitteena on myös viedä lajin tieto-taitoa uusiin, pieniin seuroihin ja pyrkiä valmennustason nostamiseen. Tavoitteena on, että voimistelijoiden valmentajilla on vähintään I-tason valmentajakoulutus käynnissä tai käytynä.

Koulutuksen aiheet

Syksy 2018 Voima ja liikkuvuus, osa 1
Kevät 2019 Voima ja liikkuvuus, osa 2
Kesä 2019 Ravinto

Syksy 2019 Harjoituskauden suunnittelu
Kevät 2020 Permannon perusakrobatia
Kesä 2020 Fyysiset ominaisuudet ja testaaminen

Syksy 2020 Remmit; pyörähdykset
Kevät 2021 Trampoliini; kierteiden suunnat ja tekniikoiden ymmärtäminen
Kesä 2021 Perusvoimistelu ja baletti

Syksy 2021 Puomiakrobatia; käsinseisonta sekä eri alku- ja loppuasennot
Kevät 2022 Hyppy; juoksu ja laudalletulo etp.hypyissä 
Kesä 2022 Plyometriset jarjoitteet ja juoksu

Syksy 2022 Nojapuut; heilunta ja aisan käyttö
Kevät 2023 Permannon ja puomin voimistelulliset liikkeet
Kesä 2023 Huoltavat harjoitteet ja ravinto