Uudet luottamus- ja asiantuntijaryhmät 2021-2023

11.12.2020 |

Suomen Voimisteluliiton hallitus on joulukuun kokouksessaan 9.12.2020 vahvistanut seuraavat luottamus- ja asiantuntijaryhmät vuosiksi 2021-2023.

 

Kiltatyön asiantuntijaryhmä 

Päivi Helin, Euran naisvoimistelijat ry

Pirjo Karinen, Kuopion Reippaan Voimistelijat ry

Sari Laakso, Järvenpään Voimistelijat ry

Nummelin-Stenman Pirjo, Hämeen Naisvoimistelijat ry

Katri Virtanen, Oulun Voimisteluseura ry

Asta Vähäpassi, Ylivieskan Voimistelu ja Liikunta YVoLi ry

                          

Lasten voimistelun kehittämisryhmä            

Roosa Savolainen, Oulun Voimisteluseura

Tiina Reinikainen, Mikkelin Voimistelijat ry

Ella Launonen, Sport Club Vantaa

Mari Möttönen, Kajaani Gymnastics ry

Satu Roukala, Tanssi-Ilmaisu AeroDance ry

                          

Lisäksi lajien kehittämisryhmistä lasten voimistelun kehittämisryhmään kuuluu:               

Saila Parviainen, Brahen Voimistelijat

Saara Kuusinen, Lahjan Tytöt

Sanni Mäntykivi, Vantaan Voimisteluseura

Samuel Sipinen, Espoon Telinetaiturit

Anne Rouvinen, Voimisteluklubi Lohja

Jutta Kankaanpää, Espoon Voimistelu- ja liikuntayhdistys ESVOLI

 Lilli Härmä-Leinonen, Jyväskylän Naisvoimistelijat

Fanny Hopia, Voimisteluseura Keski-Uusimaa

                          

Alueellinen vaikuttajaverkosto                      

Savo-Karjala

Pasi Parviainen, Brahen voimistelijat BraVo Ristiina ry

Tarja Ikonen, Mikkelin Voimistelijat ry

 

Sydän-Suomi

Päivi Toivonen, Tampereen Jumppatiimi TAJU ry

Laura Härkönen, Jyväskylän Naisvoimistelijat

 

Pohjois-Suomi

Birit Oksman, Kajaani Gymnastics ry

Eeva Laari, Keminmaan Naisvoimistelijat ry

 

Pohjanmaa

Taina Kemppainen, Kalajoen Voimistelijat Ry

Johanna Keski-Jyrä, Seinäjoen Voimistelijat

 

Länsi-Suomi

Jenni Jeromaa-Alho, Turun Urheiluliitto voimistelu

Kristiina Viikari, Lahjan Tytöt

 

Etelä-Suomi

Jari Tamski, Imatran liikuntaseura ry

Jessica Matila, Sport Club Vantaa ry

 

Tähtiseura kehittäjäverkosto                          

Maija Aalto, Porin Veto ry
Ida Björkman, Lappfjärds gymnastikförening
Jenni Blom, Turun Naisvoimistelijat
Tinja Karinen, Rauman Naisvoimistelijat
Anne Kempas, Liikuntaseura Vihti-Gym ry
Taina Kemppainen, Kalajoen Voimistelijat ry
Anette Kylä-Liuhala, Huittisten Voimistelu ja Liikunta
Eeva Laari, Keminmaan Naisvoimistelijat ry
Johanna Laatikainen, Joensuun Voimistelu ja Liikunta
Marita Mattila , Mäntyharjun Virkistys, Voimistelu- ja tanssijaosto
Eevakaisa Niemi, Sport Club Vantaa ry
Birit Oksman, Kajaani Gymnastics ry
Pasi Parviainen, Brahen Voimistelijat BraVo Ristiina ry
Sanna Sunqvist, Oulun Voimisteluseura
Anne Tarpio, Seinäjoen Voimistelijat
Päivi Toivonen, Tampereen Jumppatiimi TAJU ry
Anne-Maria Viinamäki, Kokkolan Naisvoimistelijat
Marika Virtanen, Palokan Ilo, voimistelu ja liikunta ry          


Nykyinen urheilijavaliokunta jatkaa yhteisiin SM-kisoihin 2021 asti.

 

Urheilijavaliokunta

Ella Flinkman

Kia Keränen

Annika Urvikko

Tomi Tuuha

Laura Vihervä

Katja Volkova                                                                                                                                                   

Lajien kehittämisryhmät


Lajien seurakokous valitsivat marraskuun kokouksissaan edustajat lajien kehittämisryhmiin. Hallitus vahvisti esitykset kokouksessaan 9.12.2020 lajien kehittämisryhmien jäseniksi. 

 

Akrobatiavoimistelu                                            

puheenjohtaja, vastuullisuus: Lotta Nuppola, Tampereen Voimistelijat

kilpailutoiminta: Pauliina Vastamäki Akroteam Lohja

tuomaritoiminta: Krista Lankinen Kankaanpään Urheilijat

osaamisen kehittäminen: Tiina Hannikainen Voimisteluseura Sirius

lasten voimistelu: Saila Parviainen, Brahen Voimistelijat

valmennusjärjestelmän kehittäminen: Nenna Karhu, Espoon Telinetaiturit

                                                     

Joukkuevoimistelu                                               

puheenjohtaja, vastuullisuus: Jaana Widenius, Olarin Voimistelijat

kilpailutoiminta: Meri Jaakkola, Coco Sport

tuomaritoiminta: Heli Jelonen, Vantaan Voimisteluseura

osaamisen kehittäminen: Inka Hyttinen, Jyväskylän Naisvoimistelijat

lasten voimistelu: Saara Kuusinen, Lahjan Tytöt

valmennuksen vastuuhenkilö : Veera Kainulainen                  

                                                     

Kilpa-aerobic                             

puheenjohtaja, vastuullisuus: Tarja Karjalainen, Oulun Naisvoimistelijat

kilpailutoiminta: Roosa Neuvonen, Kajaani Gymnastics

tuomaritoiminta: Mira Viitanen, Nokian Voimisteluseura

osaamisen kehittäminen: Nelli Päivärinta, Turun Urheiluliitto

lasten voimistelu: Sanni Mäntykivi, Vantaan Voimisteluseura

valmennusjärjestelmän kehittäminen: Camilla Bergström, Keravan Voimistelijat

                                                     

Miesten telinevoimistelu                                   

puheenjohtaja, vastuullisuus: Kari Kasurinen, Jyväskylän Voimistelijat-79

kilpailutoiminta: Joni Koivunen, Tampereen Sisu

tuomaritoiminta: Topi Taskinen, Voimisteluseura Helsinki VSH

osaamisen kehittäminen: Adrei Pop, Turun Urheiluliitto

lasten voimistelu: Samuel Sipinen, Espoon Telinetaiturit 

valmennuksen vastuuhenkilö: Timo Holopainen                    

                                                     

Naisten telinevoimistelu                                    

puheenjohtaja, vastuullisuus: Jonna Salonen, Kotkan Telinevoimistelijat

kilpailutoiminta: Merja Mettänen, Vaasan Telinetaiturit

tuomaritoiminta: Lotte Seeck, Tampereen Voimistelijat

osaamisen kehittäminen: Pirkko Haapala, Voimisteluseura Keski-Uusimaa

lasten voimistelu: Anne Rouvinen, Voimisteluklubi Lohja

valmennuksen vastuuhenkilö :Tiina Vilenius 

                                                     

Rytminen voimistelu                                           

puheenjohtaja, vastuullisuus: Mira Koskinen, Coco Sport

kilpailutoiminta: Johanna Vikkula, Olarin Voimistelijat

tuomaritoiminta: Saila Pitkänen, SVS Espoo ja SVS

osaamisen kehittäminen: Julia Romanyuk, Voimistelu- ja urheiluseura Elise Vantaa

lasten voimistelu: Jutta Kankaanpää, Espoon Voimistelu- ja liikuntayhdistys ESVOLI

valmennuksen vastuuhenkilö : Laura Ahonen                          

                                                     

Tanssillinen voimistelu                                       

puheenjohtaja, vastuullisuus: Marja Kallioniemi, Olarin Voimistelijat

kilpailutoiminta: Tiina Hedeman, Sport Club Vantaa

tuomaritoiminta: Kristiina Järvinen, Liikuntaseura Vihti-Gym

osaamisen kehittäminen: Lea Rahkola-Kauranen, Vantaan Voimisteluseura

lasten voimistelu: Lilli Härmä-Leinonen, Jyväskylän Naisvoimistelijat

valmennusjärjestelmän kehittäminen: Iina Lepistö, Oulun Voimisteluseura

                                                     

TeamGym                                   

puheenjohtaja, vastuullisuus: Pipsa Saarenketo, Kuopion Reippaan Voimistelijat

kilpailutoiminta: Janniina Väänänen, Helsingfors Gymnastikklubb HGK

tuomaritoiminta: Jatta Koistinen, Jyväskylän Voimistelijat-79

osaamisen kehittäminen: Iida Vuori, Espoon Telinetaiturit

lasten voimistelu: Fanny Hopia, Voimisteluseura Keski-Uusimaa

valmennuksen vastuuhenkilö : Nuutti Schwartz                      

                                                     

Trampoliinivoimistelu                                         

Riikka Koponen, Voimisteluseura Bounce Espoo

Anne Laine, Urheiluseura Lohja Fast&Furios

Henna-Riina Nurmi, Tampereen Voimistelijat

Riikka Saariaho, Espoon Telinetaiturit

Tommi Tuuri, Lakeuden Taitovoimistelijat

Avoin paikka, Voimisteluseura Helsinki VSH