SM-kilpailut keräävät Suomen parhaimmiston Tuusulaan

5.5.2018 |

Voimisteluseura Keski-Uusimaa järjestää yhdessä Voimisteluliiton kanssa telinevoimistelun SM-kilpailut Tuusulan jäähallissa 25.-27. toukokuuta.2018



Naisten SM-kilpailuun on ilmoittautunut 35 voimistelijaa 11 seurasta
Naisten (2002 ja aiemmin syntyneet) SM-kilpailuun ei järjestetty erillistä karsintakilpailua

 

Tyttöjen (2003-2005 syntyneet) JSM-kilpailuun ilman karsintakilpailua saavat osallistua

  • 2017 JSM-kilpailun 10 parhaan joukkoon (telinekohtaiset/neliottelu) yltäneet voimistelijat
  • 2017 JMJ-ringin voimistelijat
  • Maajoukkuelinjan 5. luokan voimistelijat
  • Voimistelijat, jotka ovat saavuttaneet omavalintaisten sarjojen osalta nousuoikeuden maajoukkuelinjan 4. luokkaan ennen  JSM-karsintakilpailuviikonloppua.


Oulussa juuri päättyneen JSM-karsintakilpailun perusteella kunkin telineen ja/tai neliottelun 3 parasta, jotka eivät olleet paikkaansa aiemmin lunastaneet, saavat niinikään osallistumisoikeuden 2018 JSM-kilpailuun.


Tyttöjen JSM-osallistumisoikeuden saavutti 37 voimistelijaa, jotka edustavat 16 eri seuraa seuraavasti:

1 Pihla Väisänen Espoon Telinetaiturit
2 Lilja Tikka Fliku-82, Helsinki
3 Titta Heino Jyväskylän Voimistelijat
4 Rebekka Forsberg Voimisteluseura Kieppi, Helsinki
5 Sonja Herttua Voimisteluseura Kieppi, Helsinki
6 Isabel Kallio Voimisteluseura Kieppi Kieppi, Helsinki
7 Iina Ruuskanen Kuopion Reippaan Voimistelijat
8 Ida Sihvonen Kuusikon Urheilijat, Vantaa
9 Anne Suorsa Kuusikon Urheilijat, Vantaa
10 Hilla-Reetta Aho Kuusikon Urheilijat, Vantaa
11 Nora Karlsson Mariehamns Gymnastikförening
12 Smilia Berglund Mariehamns Gymnastikförening
13 Ada Hautala Oulun Pyrintö
14 Liila Kinnunen Oulun Pyrintö
15 Saara Kokko Oulun Pyrintö
16 Anna Jäväjä Oulun Pyrintö
17 Enna Kysilehto Oulun Pyrintö
18 Malla Montell Oulun Pyrintö
19 Roosa Väisänen Oulun Pyrintö
20 Anna Peltoniemi Pyrkivä Gymnastics, Turku
21 Oona Vannesluoma Pyrkivä Gymnastics, Turku
22 Lotta Hakkarainen Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
23 Sanni Niemi Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
24 Nilla Kaleva Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
25 Sara Loikas Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
26 Elin Pawli Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
27 Pihla Kunnari Taipumattomat, Rovaniemi
28 Fanni Ruuhonen Tampereen Sisu
29 Susan Sadeharju Tampereen Sisu
30 Aura Heikkilä Turun Urheiluliitto
31 Sofia Salminen Turun Urheiluliitto
32 Meeriellen Sukari Tampereen Voimistelijat
33 Nitta Nieminen Tampereen Voimistelijat
34 Maisa Kuusikko Tampereen Voimistelijat
35 Iida Haapala Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
36 Ilona Kossila Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
37 Laura Nyqvist Vaasan Telinetaiturit

 

Onnea kaikille SM-kilpailuun osallistuville!

 Kuva: Milla Vahtila. Naisten SM-neliottelumitalistit 2017.