Voimistelun kilpailupäivät Rion olympialaisissa

1.8.2016 |

Rion olympialaisissa nähdään kaksi suomalaista voimistelijaa: Espoon Telinetaitureiden Oskar Kirmes voimistelee miesten telinevoimistelun kuusiottelussa ja Voimistelu-ja liikuntaseura Elisen kasvatti Ekaterina ”Katja” Volkova puolestaan rytmisen voimistelun neliottelussa. 

Rion olympialaisissa nähdään 14 peräkkäisenä päivänä voimistelua: telinevoimistelua, trampoliinivoimistelua ja rytmistä voimistelua. 

Suomalaisten kilpailut näkyvät Yle TV 2 ja Yle Areenalla, kaikki muut Rion voimistelukilpailut ovat nähtävissä erikseen ladattavasta Rio Areenasta.  

Voimistelun kilpailupäivät olympialaisissa löydät alla olevasta listasta. Ensimmäinen kellonaika on paikallinen aika Riossa, suluissa oleva aika puolestaan lähetysaika Suomessa. 

 

 

TELINEVOIMISTELU

La 6.8.2016 Miesten telinevoimistelun alkukilpailu
paikallista aikaa (Suomen aikaa)
10:30 - 13:00 (16:30 - 18:00) Ryhmä 1
14:30 - 17:00 (20:30 - 22:00) Ryhmä 2
18:30 - 21:00 (00:30 - 03:00)  Ryhmä 3 (Oskar Kirmes - FIN)

Su 7.8. Naisten telinevoimistelun alkukilpailu
09:45 – 22:00 (15:45 – 04:00) Ryhmät 1 -5

Ma 8.8. Miesten telinevoimistelun joukkuefinaali
16:00 - 19:00 (22:00 - 01:00) 8 parasta joukkuetta

ti 9.8. Naisten telinevoimistelun joukkuefinaali
16:00 - 18:15 (22:00 - 00:15) 8 parasta joukkuetta

ke 10.8. Miesten telinevoimistelun kuusiottelun finaali
16:00 - 18:45 (22:00 - 00:45) alkukilpailujen 24 parasta voimistelijaa  

to 11.8. Naisten telinevoimistelun neliottelun finaali
16:00 - 18:10 (22:00 - 00:10) alkukilpailujen 24 parasta voimistelijaa

su 14.8. Miesten ja naisten telinevoimistelun telinefinaalit (joka telineen 8 parasta voimistelijaa)
14:00 - 14:45 (20:00 - 20:45) MTV permanto
14:45 - 15:30 (20:45 - 21:30) NTV hyppy
15:30 - 16:15 (21:30 - 22:15) MTV hevonen
16:15 - 17:00 (22:15 - 23:00) NTV eritasonojapuut

ma 15.8. Miesten ja naisten telinevoimistelun telinefinaalit (joka telineen 8 parasta voimistelijaa)
14:00 - 14:45 (20:00 - 20:45) MTV renkaat
14:45 - 15:30 (20:45 - 21:30) MTV hyppy
15:30 - 16:15 (21:30 - 22:15) NTV puomi

ti 16.8. Miesten ja naisten telinevoimistelun telinefinaalit (joka telineen 8 parasta voimistelijaa)
14:00 - 14:45 (20:00 - 20:45) MTV nojapuut
14:45 - 15:30 (20:45 - 21:30) NTV permanto
15:30 - 16:15 (20:30 - 21:15) MTV rekki

 

TRAMPOLIINIVOIMISTELU

pe 12.8. Naiset
14:00 - 15:25 (20:00 - 21:25) Alkukilpailu
15:35 - 16:15 (21:35 - 22:15) Finaali

La 13.8. Miehet
14:00 - 15:25 (20:00 - 21:25) Alkukilpailu
15:35 - 16:15 (21:35 - 22:15) Finaali

 

RYTMINEN VOIMISTELU

pe 19.8. Yksilöiden neliottelun alkukilpailu (Katja Volkova – FIN)
0:20 - 11:50 (16:20 - 17:50) Volkova aloittaa vanne-ohjelmalla
12:15 - 13:15 (18:15 - 19:15) pallo
14:50 - 16:05 (20:50 - 22:05) keila
16:20 - 17:45 (22:20 - 23:45) nauha

la 20.8. Rytminen voimistelu
10:00 - 13:50 (16:00 - 19:50) Joukkueiden alkukilpailu
15:20 - 17:50 (21:20 - 23:50) Neliottelun finaali (yksilöt), alkukilpailun 10 parasta voimistelijaa

su 21.8. Rytmisen voimistelun joukkuekilpailun finaali
11:00 - 12:45 (17:00 - 18:45) 8 parasta joukkuetta

 

ke 17.8. Riossa järjestetty Voimistelugaala näytetään Ylellä olympialaisten lopuksi.

 

Lue myös suomalaisen voimistelun olympiahistoriasta.