Hyppää sisältöön
Home » Voimisteluliitto » Yhteystiedot » Luottamus- ja asiantuntijaryhmät

Luottamus- ja asiantuntijaryhmät

Lasten voimistelun kehittämisryhmä

  • Roosa Savolainen, Oulun Voimisteluseura
  • Tiina Reinikainen, Mikkelin Voimistelijat ry
  • Ella Launonen, Sport Club Vantaa
  • Mari Möttönen, Kajaani Gymnastics ry
  • Satu Roukala, Tanssi-Ilmaisu AeroDance

Kiltatyön asiantuntijaryhmä

  • Päivi Helin, Euran naisvoimistelijat ry
  • Pirjo Karinen, Kuopion Reippaan Voimistelijat ry
  • Sari Laakso, Järvenpään Voimistelijat ry
  • Pirjo Nummelin-Stenman, Hämeen Naisvoimistelijat ry
  • Katri Virtanen, Oulun Voimisteluseura ry
  • Asta Vähäpassi, Ylivieskan Voimistelu ja Liikunta YVoLi ry

Lajien kehittämisryhmistä lasten voimistelun kehittämisryhmään kuuluu

  • Saila Parviainen, Brahen Voimistelijat
  • Saara Kuusinen, Lahjan Tytöt
  • Sanni Mäntykivi, Vantaan Voimisteluseura
  • Samuel Sipinen, Espoon Telinetaiturit
  • Anne Rouvinen, Voimisteluklubi Lohja
  • Jutta Kankaanpää, Espoon Voimistelu- ja liikuntayhdistys ESVOLI
  • Lilli Härmä-Leinonen, Jyväskylän Naisvoimistelijat
  • Fanny Hopia, Voimisteluseura Keski-Uusimaa
  • Riikka Koponen, Voimisteluseura Bounce Espoo

Alueellinen vaikuttajaverkosto

Etelä-Suomi

  • Jessica Matila, Sport Club Vantaa

Länsi-Suomi

  • Jenni Jeromaa-Alho, Turun Urheiluliitto voimistelu
  • Kristiina Viikari, Lahjan Tytöt

Pohjanmaa

  • Taina Kemppainen, Kalajoen Voimistelijat
  • Johanna Keski-Jyrä, Seinäjoen Voimistelijat

Pohjois-Suomi

  • Birit Oksman, Kajaani Gymnastics
  • Eeva Laari, Keminmaan Naisvoimistelijat

Savo-Karjala

  • Pasi Parviainen, Brahen voimistelijat BraVo
  • Tarja Ikonen, Mikkelin Voimistelijat

Sydän-Suomi

  • Päivi Toivonen, Tampereen Jumppatiimi TAJU
  • Laura Härkönen, Jyväskylän Naisvoimistelijat

Tähtiseura kehittäjäverkosto

  • Maija Aalto, Porin Veto ry
  • Ida Björkman, Lappfjärds gymnastikförening
  • Jenni Blom, Turun Naisvoimistelijat
  • Tinja Karinen, Rauman Naisvoimistelijat
  • Anne Kempas, Liikuntaseura Vihti-Gym ry
  • Taina Kemppainen, Kalajoen Voimistelijat ry
  • Anette Kylä-Liuhala, Huittisten Voimistelu ja Liikunta
  • Eeva Laari, Keminmaan Naisvoimistelijat ry
  • Johanna Laatikainen, Joensuun Voimistelu ja Liikunta
  • Marita Mattila , Mäntyharjun Virkistys, Voimistelu- ja tanssijaosto
  • Eevakaisa Niemi, Sport Club Vantaa ry
  • Birit Oksman, Kajaani Gymnastics ry
  • Pasi Parviainen, Brahen Voimistelijat BraVo Ristiina ry
  • Sanna Sunqvist, Oulun Voimisteluseura
  • Anne Tarpio, Seinäjoen Voimistelijat
  • Päivi Toivonen, Tampereen Jumppatiimi TAJU ry
  • Anne-Maria Viinamäki, Kokkolan Naisvoimistelijat
  • Marika Virtanen, Palokan Ilo, voimistelu ja liikunta ry

Kurinpitovaliokunta

  • Kimmo Suominen, puheenjohtaja
  • Juha Viertola
  • Hannu Kalkas
  • Esa Schön
  • Ida Laakkonen
  • Anna Halonen, asiantuntijajäsen

Huippuvoimistelun valmennuksen asiantuntijaryhmä (VAR)

  • Jani Tanskanen, Olympiakomitea
  • Simo Tarvonen, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia, Urhea
  • Hannele Hiilloskorpi, Tampereen urheiluakatemia, Varalan valmennuskeskus
  • Aki Karjalainen, Jyväskylän urheiluakatemia
  • Jukka Tiikkaja, Vierumäen valmennuskeskus
  • Kari Seppänen, Kisakallion valmennuskeskus
  • Tapio Korjus, Kuortaneen valmennuskeskus
  • Emma Tast, Voimisteluliitto huippu-urheilu päällikkö
  • Susanna Porola, Voimisteluliitto, esittelijä

Urheilijavaliokunta

  • Anna Kivistö
  • Aaro Lamberg
  • Eetu Lahti
  • Kiia Karppinen
  • Erika Rautiainen
  • Annika Urvikko

Lajien kehittämisryhmät

Voimisteluliiton virallisissa kilpailulajeissa toimivat lajiasiantuntijaryhmät, joiden tehtävistä voi lukea lisää jokaisen lajin omilta sivuilta.

Akrobatiavoimistelu

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Lotta Nuppola, Tampereen Voimistelijat
  • kilpailutoiminta: Pauliina Vastamäki Akroteam Lohja
  • tuomaritoiminta: Krista Lankinen Kankaanpään Urheilijat
  • osaamisen kehittäminen: Tiina Hannikainen Voimisteluseura Sirius
  • lasten voimistelu: Saila Parviainen, Brahen Voimistelijat
  • valmennusjärjestelmän kehittäminen: Nenna Karhu, Espoon Telinetaiturit

Joukkuevoimistelu

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Jaana Widenius, Olarin Voimistelijat
  • kilpailutoiminta: Meri Jaakkola, Coco Sport
  • tuomaritoiminta: Heli Jelonen, Vantaan Voimisteluseura
  • osaamisen kehittäminen: Inka Hyttinen, Jyväskylän Naisvoimistelijat
  • lasten voimistelu: Saara Kuusinen, Lahjan Tytöt
  • valmennuksen vastuuhenkilö: Veera Kainulainen    
  • esittelijä, Voimisteluliitto: Tinja Aistola, lajipäällikkö

Kilpa-aerobic

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Tarja Karjalainen, Oulun Naisvoimistelijat
  • kilpailutoiminta: Roosa Neuvonen, Kajaani Gymnastics
  • tuomaritoiminta: Mira Viitanen, Nokian Voimisteluseura
  • osaamisen kehittäminen: Nelli Päivärinta, Turun Urheiluliitto
  • lasten voimistelu: Sanni Mäntykivi, Vantaan Voimisteluseura
  • valmennusjärjestelmän kehittäminen: Camilla Bergström, Keravan Voimistelijat

Miesten telinevoimistelu

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Kari Kasurinen, Jyväskylän Voimistelijat-79
  • kilpailutoiminta: Joni Koivunen, Tampereen Sisu
  • tuomaritoiminta: Topi Taskinen, Voimisteluseura Helsinki VSH
  • osaamisen kehittäminen: Andrei Pop, Turun Urheiluliitto
  • lasten voimistelu: Samuel Sipinen, Espoon Telinetaiturit
  • valmennuksen vastuuhenkilö: Timo Holopainen
  • esittelijä, Voimisteluliitto: Kasper Holopainen, lajipäällikkö

Naisten telinevoimistelu

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Jonna Salonen, Kotkan Telinevoimistelijat
  • kilpailutoiminta: Merja Mettänen-Raunio, Vaasan Telinetaiturit
  • tuomaritoiminta: Lotte Seeck, Tampereen Voimistelijat
  • osaamisen kehittäminen: Pirkko Haapala, Voimisteluseura Keski-Uusimaa
  • lasten voimistelu: Anne Rouvinen, Voimisteluklubi Lohja
  • valmennuksen vastuuhenkilö: Tiina Vilenius
  • esittelijä, Voimisteluliitto: Satu Murtonen, lajipäällikkö

Rytminen voimistelu

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Mira Koskinen
  • kilpailutoiminta: Johanna Vikkula, Olarin Voimistelijat
  • tuomaritoiminta: Saila Pitkänen
  • osaamisen kehittäminen: Julia Romanyuk, Voimistelu- ja urheiluseura Elise Vantaa
  • lasten voimistelu: Jutta Kankaanpää, Espoon Voimistelu- ja liikuntayhdistys ESVOLI
  • esittelijä, Voimisteluliitto: Emma Tast, lajipäällikkö

TeamGym

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Pipsa Saarenketo, Kuopion Reippaan Voimistelijat
  • kilpailutoiminta: Janniina Väänänen, Helsingfors Gymnastikklubb HGK
  • tuomaritoiminta: Jatta Koistinen, Jyväskylän Voimistelijat-79
  • osaamisen kehittäminen: Iida Vuori, Espoon Telinetaiturit
  • lasten voimistelu: Fanny Hopia, Voimisteluseura Keski-Uusimaa
  • valmennuksen vastuuhenkilö: Nuutti Schwartz
  • esittelijä, Voimisteluliitto: Sonia Solismaa, lajivastaava

Tanssillinen voimistelu

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Marja Kallioniemi, Olarin Voimistelijat
  • kilpailutoiminta: Tiina Hedeman, Sport Club Vantaa
  • tuomaritoiminta: Kristiina Järvinen, Liikuntaseura Vihti-Gym
  • osaamisen kehittäminen: Lea Rahkola-Kauranen, Vantaan Voimisteluseura
  • lasten voimistelu: Lilli Härmä-Leinonen, Jyväskylän Naisvoimistelijat
  • valmennusjärjestelmän kehittäminen: Iina Lepistö, Oulun Voimisteluseura

Trampoliinivoimistelu

  • puheenjohtaja, vastuullisuus: Valpuri Taulasalo, Lohja FF
  • kilpailutoiminta: Vuokko Rantanen, Bounce Espoo
  • tuomaritoiminta: Susanna Tuuras, Tampereen Voimistelijat
  • osaamisen kehittäminen: Tommi Tuuri, Lakeudun Taitovoimistelijat
  • lasten voimistelu: Helene Javen, Voimisteluseura Helsinki
  • valmennusjärjestelmän kehittäminen: Riikka Saariaho, Espoon Telinetaiturit

Haku