Luottamus- ja asiantuntijaryhmät 2021-2023

Kiltatyön asiantuntijaryhmä 

Päivi Helin, Euran naisvoimistelijat ry
Pirjo Karinen, Kuopion Reippaan Voimistelijat ry
Sari Laakso, Järvenpään Voimistelijat ry
Nummelin-Stenman Pirjo, Hämeen Naisvoimistelijat ry
Katri Virtanen, Oulun Voimisteluseura ry
Asta Vähäpassi, Ylivieskan Voimistelu ja Liikunta YVoLi ry
                          

Lasten voimistelun kehittämisryhmä       

Roosa Savolainen, Oulun Voimisteluseura
Tiina Reinikainen, Mikkelin Voimistelijat ry
Ella Launonen, Sport Club Vantaa
Mari Möttönen, Kajaani Gymnastics ry
Satu Roukala, Tanssi-Ilmaisu AeroDance ry
                          
Lisäksi lajien kehittämisryhmistä lasten voimistelun kehittämisryhmään kuuluu:               
Saila Parviainen, Brahen Voimistelijat
Saara Kuusinen, Lahjan Tytöt
Sanni Mäntykivi, Vantaan Voimisteluseura
Samuel Sipinen, Espoon Telinetaiturit
Anne Rouvinen, Voimisteluklubi Lohja
Jutta Kankaanpää, Espoon Voimistelu- ja liikuntayhdistys ESVOLI
 Lilli Härmä-Leinonen, Jyväskylän Naisvoimistelijat
Fanny Hopia, Voimisteluseura Keski-Uusimaa
                          

Alueellinen vaikuttajaverkosto 

                    

Savo-Karjala

Pasi Parviainen, Brahen voimistelijat BraVo Ristiina ry
Tarja Ikonen, Mikkelin Voimistelijat ry
 
Sydän-Suomi
Päivi Toivonen, Tampereen Jumppatiimi TAJU ry
Laura Härkönen, Jyväskylän Naisvoimistelijat
 
Pohjois-Suomi
Birit Oksman, Kajaani Gymnastics ry
Eeva Laari, Keminmaan Naisvoimistelijat ry
 
Pohjanmaa
Taina Kemppainen, Kalajoen Voimistelijat Ry
Johanna Keski-Jyrä, Seinäjoen Voimistelijat
 
Länsi-Suomi
Jenni Jeromaa-Alho, Turun Urheiluliitto voimistelu
Kristiina Viikari, Lahjan Tytöt
 
Etelä-Suomi
Jari Tamski, Imatran liikuntaseura ry
Jessica Matila, Sport Club Vantaa ry
 

Tähtiseura kehittäjäverkosto                      

Maija Aalto, Porin Veto ry
Ida Björkman, Lappfjärds gymnastikförening
Jenni Blom, Turun Naisvoimistelijat
Tinja Karinen, Rauman Naisvoimistelijat
Anne Kempas, Liikuntaseura Vihti-Gym ry
Taina Kemppainen, Kalajoen Voimistelijat ry
Anette Kylä-Liuhala, Huittisten Voimistelu ja Liikunta
Eeva Laari, Keminmaan Naisvoimistelijat ry
Johanna Laatikainen, Joensuun Voimistelu ja Liikunta
Marita Mattila , Mäntyharjun Virkistys, Voimistelu- ja tanssijaosto
Eevakaisa Niemi, Sport Club Vantaa ry
Birit Oksman, Kajaani Gymnastics ry
Pasi Parviainen, Brahen Voimistelijat BraVo Ristiina ry
Sanna Sunqvist, Oulun Voimisteluseura
Anne Tarpio, Seinäjoen Voimistelijat
Päivi Toivonen, Tampereen Jumppatiimi TAJU ry
Anne-Maria Viinamäki, Kokkolan Naisvoimistelijat
Marika Virtanen, Palokan Ilo, voimistelu ja liikunta ry          

Urheilijavaliokunta

Ella Flinkman
Kia Keränen
Annika Urvikko
Tomi Tuuha
Laura Vihervä
Katja Volkova                                        

Valmennuksen asiantuntijaryhmä (VAR)

 

Lajien kehittämisryhmät

Voimisteluliiton virallisissa kilpailulajeissa toimivat lajiasiantuntijaryhmät, joiden tehtävistä voi lukea lisää jokaisen lajin omilta sivuilta.

Akrobatiavoimistelu

puheenjohtaja, vastuullisuus: Lotta Nuppola, Tampereen Voimistelijat
kilpailutoiminta: Pauliina Vastamäki Akroteam Lohja
tuomaritoiminta: Krista Lankinen Kankaanpään Urheilijat
osaamisen kehittäminen: Tiina Hannikainen Voimisteluseura Sirius
lasten voimistelu: Saila Parviainen, Brahen Voimistelijat
valmennusjärjestelmän kehittäminen: Nenna Karhu, Espoon Telinetaiturit


Joukkuevoimistelu

puheenjohtaja, vastuullisuus: Jaana Widenius, Olarin Voimistelijat
kilpailutoiminta: Meri Jaakkola, Coco Sport
tuomaritoiminta: Heli Jelonen, Vantaan Voimisteluseura
osaamisen kehittäminen: Inka Hyttinen, Jyväskylän Naisvoimistelijat
lasten voimistelu: Saara Kuusinen, Lahjan Tytöt
valmennuksen vastuuhenkilö: Veera Kainulainen                  


Kilpa-aerobic

puheenjohtaja, vastuullisuus: Tarja Karjalainen, Oulun Naisvoimistelijat

kilpailutoiminta: Roosa Neuvonen, Kajaani Gymnastics

tuomaritoiminta: Mira Viitanen, Nokian Voimisteluseura

osaamisen kehittäminen: Nelli Päivärinta, Turun Urheiluliitto

lasten voimistelu: Sanni Mäntykivi, Vantaan Voimisteluseura

valmennusjärjestelmän kehittäminen: Camilla Bergström, Keravan Voimistelijat

                                                     

Miesten telinevoimistelu

puheenjohtaja, vastuullisuus: Kari Kasurinen, Jyväskylän Voimistelijat-79

kilpailutoiminta: Joni Koivunen, Tampereen Sisu

tuomaritoiminta: Topi Taskinen, Voimisteluseura Helsinki VSH

osaamisen kehittäminen: Adrei Pop, Turun Urheiluliitto

lasten voimistelu: Samuel Sipinen, Espoon Telinetaiturit 

valmennuksen vastuuhenkilö: Timo Holopainen                    

 

Naisten telinevoimistelu

puheenjohtaja, vastuullisuus: Jonna Salonen, Kotkan Telinevoimistelijat

kilpailutoiminta: Merja Mettänen, Vaasan Telinetaiturit

tuomaritoiminta: Lotte Seeck, Tampereen Voimistelijat

osaamisen kehittäminen: Pirkko Haapala, Voimisteluseura Keski-Uusimaa

lasten voimistelu: Anne Rouvinen, Voimisteluklubi Lohja

valmennuksen vastuuhenkilö: Tiina Vilenius 

 

Rytmisen voimistelu

puheenjohtaja, vastuullisuus: Mira Koskinen
kilpailutoiminta: Johanna Vikkula, Olarin Voimistelijat
tuomaritoiminta: Saila Pitkänen
osaamisen kehittäminen: Julia Romanyuk, Voimistelu- ja urheiluseura Elise Vantaa
lasten voimistelu: Jutta Kankaanpää, Espoon Voimistelu- ja liikuntayhdistys ESVOLI
valmennuksen vastuuhenkilö: Laura Ahonen                          

 

TeamGym

puheenjohtaja, vastuullisuus: Pipsa Saarenketo, Kuopion Reippaan Voimistelijat

kilpailutoiminta: Janniina Väänänen, Helsingfors Gymnastikklubb HGK

tuomaritoiminta: Jatta Koistinen, Jyväskylän Voimistelijat-79

osaamisen kehittäminen: Iida Vuori, Espoon Telinetaiturit

lasten voimistelu: Fanny Hopia, Voimisteluseura Keski-Uusimaa

valmennuksen vastuuhenkilö: Nuutti Schwartz                      

Tanssillisen voimistelu , kansallinen kilpalaji
puheenjohtaja, vastuullisuus: Marja Kallioniemi, Olarin Voimistelijat
kilpailutoiminta: Tiina Hedeman, Sport Club Vantaa
tuomaritoiminta: Kristiina Järvinen, Liikuntaseura Vihti-Gym
osaamisen kehittäminen: Lea Rahkola-Kauranen, Vantaan Voimisteluseura
lasten voimistelu: Lilli Härmä-Leinonen, Jyväskylän Naisvoimistelijat
valmennusjärjestelmän kehittäminen: Iina Lepistö, Oulun Voimisteluseura

Trampoliinivoimistelu

Riikka Koponen, Voimisteluseura Bounce Espoo
Anne Laine, Urheiluseura Lohja Fast&Furios
Henna-Riina Nurmi, Tampereen Voimistelijat
Riikka Saariaho, Espoon Telinetaiturit
Tommi Tuuri, Lakeuden Taitovoimistelijat
Avoin paikka, Voimisteluseura Helsinki VSH


Kurinpitovaliokunta

 

Kimmo Suominen, puheenjohtaja
Juha Viertola  
Hannu Kalkas
Esa Schön
Ida Laakkonen