Luottamus- ja asiantuntijaryhmät 2018-2020

 

Harrastevoimistelun asiantuntijaryhmä (HAR)

Elo Annu, puheenjohtaja
Taivassalo Ari-Pekka, osaaminen
Laari Eeva, olosuhteet


Kiltatyön asiantuntijaryhmä

Karinen Pirjo
Nummelin-Stenman Pirjo
Raninen Pirkko
Sirola Lea
Vettenranta Pirkko
Virtanen Katri


Valmennuksen asiantuntijaryhmä (VAR)

Ahlqvist-Lehkosuo Liisa, Suomen Voimisteluliitto
Kurki Emma, RV, Suomen Voimisteluliitto
Lehtimäki Mika, huippu-urheiluasiantuntija, Olympiakomitea
Murtonen Satu, NTV, Suomen Voimisteluliitto
Porola Susanna, JV, Suomen Voimisteluliitto
Rautakorpi Jukka, huippu-urheiluasiantuntija
Tanskanen Jani, MTV, Suomen Voimisteluliitto
Tarvonen Simo, huippu-urheiluasiantuntija, Urhea ja Olympiakomitea


Lajiasiantuntijaryhmät (LAR)

Voimisteluliiton virallisissa kilpailulajeissa toimivat lajiasiantuntijaryhmät, joiden tehtävistä voi lukea lisää jokaisen lajin omilta sivuilta.

Akrobatiavoimistelun lajiasiantuntijaryhmä 

Suominen Sanni, puheenjohtaja, ilmiö
Vastamäki Pauliina, osaaminen
Nevanpää Eija, osaaminen
Parviainen Saila, olosuhteet
Esittelijä: Nuppola Lotta, lajipäällikkö

Joukkuevoimistelun lajiasiantuntijaryhmä

Widenius Jaana, puheenjohtaja, ilmiö
Hyttinen Inka, osaaminen
Jelonen Heli, osaaminen
Kuusinen Saara, olosuhteet
Johanna Ahlqvist, valmennus
Esittelijä: Porola Susanna, lajipäällikkö

Kilpa-aerobicin lajiasiantuntijaryhmä

Karjalainen Tarja, puheenjohtaja, ilmiö
Kemppainen Jenna, osaaminen
Sundström Johanna, osaaminen
Nyberg Nelli, olosuhteet
Mäntykivi Sanni, valmennus
Esittelijä: Laura Salo, lajipäällikkö


Miesten telinevoimistelun lajiasiantuntijaryhmä

Kasurinen Kari, puheenjohtaja, ilmiö
Pop Andrei, osaaminen
Taskinen Topi, osaaminen
Stenfors Aapo, olosuhteet
Koivunen Riku, valmennus
Esittelijä: Holopainen Kasper, lajipäällikkö

 

Naisten telinevoimistelun lajiasiantuntijaryhmä

Salonen Jonna, puheenjohtaja, ilmiö
Haapala Pirkko, osaaminen

Räisänen Marja, osaaminen
Pennanen Mairikki, olosuhteet
Vilenius Tiina, valmennus
Esittelijä: Murtonen Satu, lajipäällikkö


Rytmisen voimistelun lajiasiantuntijaryhmä

Koskinen Mira, puheenjohtaja, ilmiö
Mavrakis Alexandra, osaaminen
Karhu Minna, osaaminen
Järvinen Sanna, olosuhteet
Ahonen Laura, valmennus
Esittelijä: Tast Emma, lajipäällikkö

 

TeamGymin lajiasiantuntijaryhmä

Tikkala Maria, puheenjohtaja, ilmiö
Laulainen Suvi, osaaminen
Väänänen Janniina, osaaminen
Koistinen Jatta, olosuhteet
Rantalankila Minna, valmennus
Esittelijä: Solismaa Sonia, lajipäällikkö

 

Trampoliinivoimistelun lajiasiantuntijaryhmä

Taulasalo Valpuri, puheenjohtaja, ilmiö
Skog Tobias, osaaminen
Oiva Veera, olosuhteet
Esittelijä: Salo Laura, lajipäällikkö

 

Tanssillisen voimistelun lajiasiantuntijaryhmä , kansallinen kilpalaji
Kallioniemi Marja, puheenjohtaja, ilmiö
Heikkinen Emma-Leena, osaaminen
Härmä-Leinonen Lilli, osaaminen
Leipistö Iina, olosuhteet
Esittelijä: Westerlund Klara, tanssillisen voimistelun lajikoordinaattori

 

Seuratoiminnan asiantuntijaryhmät (STAR)

Etelä-Suomi
Kempas Anne
Matila Jessica 

Länsi-Suomi
Salonen Niina
Blomster Kirsi-Maria

Pohjanmaa
Kemppainen Taina
Uusimaa-Salonen Päivi

Pohjois-Suomi
Ukkola Erja
Tarkiainen Milka-Maaria

Savo-Karjala
Mattila Marita
Väisänen Reetta

Sydän-Suomi
Toivonen Päivi
Laine Hanna

Seurakummit

Hedeman Tiina
Kukkola Eeva
Lindqvist Kira
Pylkkö Arja
Tuomisalo Salla
Raitanen Emmi
Anette Kylä-Liuhala
Blom Jenni
Aalto Maija
Vainio Hanna
Tarpio Anne
Björkman Ida
Kukkanen Katri
Luhtanen Katja
Viinamäki Anne-Maria
Kerola Riitu
Aula Eeva-Liisa
Karinen Pirjo
Virtanen Marika
Kiuru Heidi
Meuronen Anita
Tanninen Anna
Vuorela Suvi

 

Urheilijavaliokunta

Flinkman Ella
Keränen Kia
Urvikko Annika
Tuuha Tomi
Vihervä Laura
Volkova Katja

 

Kurinpitovaliokunta

Rintala Kristiina, Puheenjohtaja
Santavuori Timo
Kalkas Hannu
Salmenkylä Hilkka
Viertola Juha