Hyppää sisältöön
Home » Kilpailutoiminta » Voimistelun kilpalajit » TeamGym » Valmennus » TeamGymin maajoukkue

Maajoukkue

 

TeamGymin maajoukkueesa eri seurajoukkueista lähtöisin olevat voimistelijat tekevät arvokisoissa joukkuesuorituksen. Lajimme maajoukkueen menestyspotentiaalin muodostuminen vastaa siis läheisemmin esimerkiksi jääkiekkoa kuin muita voimistelulajeja. 

Maajoukkueen voimistelijoista kootaan nuorten (14-17v) ja aikuisten (yli 16v) joukkueet parillisina vuosina järjestettäviin TeamGymin Euroopan mestaruuskilpailuihin, jonne kukin osallistuva maa voi lähettää enintään kuusi joukkuetta (yksi per sarja ja ikäluokka). Joukkueen virallinen kokoonpano on 8–10 voimistelijaa ja kaksi varavoimistelijaa. Sekajoukkueissa kilpailee yhtämonta naista ja miestä.

 

 

Vuoden 2022 EM-kilpailut järjestetään Luxemburgissa 14.-17.9.2022.
Valinnat EM-joukkueisiin tekee maajoukkueen valmennustiimi Voimisteluliiton valmennuksen asiantuntijaryhmän (VAR) hyväksymien kriteereiden pohjalta.

Haku TeamGymin maajoukkueeseen on vuosittain. Voimistelija voidaan kutsua maajoukkueleirille myös kilpailukauden perusteella. 

Seuraa meitä!
@teamgymfinland

Maajoukkueen valintakriteerit

 

TG naisten maajoukkue

TG tyttöjen maajoukkue

TeamGym volttirata sekajoukkue

TeamGym EM vapaaohjelma naiset

 

TeamGymin maajoukkue 2022

TeamGymin maajoukkue koostuu useassa sarjassa kilpailevasta joukkueesta. 

Naiset

Ella Salo, EsTT
Ella Stucki, EsTT
Emmi Hietasalo, EsTT
Ida Ilvonen, JyVo
Irina Miinin, SOL GF
Jasmin Haverinen, JyVo
Jenna Häkkinen, Fliku
Julia Jokinen, Fliku
Karoliina Kaitanen, HGK
Kerttu Aura, Fliku
Lumi Myllyaho, TV
Maia Mäki, Fliku
Matilda Stendahl, EsTT
Peppi Rossow, Fliku
Renée Maarni, EsTT
Saana Rantanen, JyVo
Saara Vihervuori, EsTT
Sanni Rauhala, TV
Sini Erämies, JyVo
Venla Virtaintorppa, GF Örebro

Miehet

Antti Rönkkö, JoKa
Eetu Lahti, JyVo
Lorenzo Bernardis, JyVo
Nuutti Juntunen, TV
Olli-Pekka Villman, JoKa
Oskari Kakko, TV
Otso Laakkonen, JoKa
Santeri Marjamäki, JyVo
Timi Veijanen, JyVo
Vili Härmä, JoKa

Tytöt

Aino Sivula, EsTT
Anna Lempiäinen, HIFK
Camila Rosell Perez, TV
Elina Repola, Taip 
Erika Leppänen, JyVo
Essi Vänttinen, TV
Helmi Suviola, TV
Iida Sainio, HäSi
Kerttu Nurminen, EsTT 
Malla Roivainen, OP
Pihla Kortesalmi, Taip 
Riine Maarni, EsTT 
Ronja Räbinä, EsTT
Saga Saarenheimo, OP
Venla Saari, JyVo 
Vilma Uimaniemi, Taip

Maajoukkueen valmennustiimi 2022

Naisten vastuuvalmentaja: Janniina Väänänen
Tyttöjen vastuuvalmentaja: Iida Vuori
Sekajoukkueen vastuuvalmentaja:
Nuutti Schwartz
Naisten ja tyttöjen vapaaohjelman valmentaja ja koreografi: Elina Luomala
Telinevalmentajat: Jatta Koistinen ja Pauliina Sundman
Sekajoukkueen vapaaohjelman valmentaja ja koreografi: Ringa Aflatuni
Fysioterapeuttina Lasse Hytönen.

TeamGymin maajoukkuevalmennustiimin tavoittaa sähköpostitse: tgmaajoukkuevalmennus(a)gmail.com

TeamGym EM tytöt trampetti

TG maajoukkue trampetti

Leirit

Maajoukkueen katsastusleiri      4.-6.2.2022
Maajoukkueleiri 21.-23.5.2022
Maajoukkueleiri, Tampere 9.-11.6.2022
Maajoukkueleiri 29.6.-3.7.2022
Maajoukkueleiri 22.-24.7.2022
Maajoukkueleiri 5.-7.8.2022
Harjoituskilpailut 26.-28.8.2022
Maajoukkueen katsastusleiri 9.-11.12.2022

TeamGymin maajoukkuetta tukemassa 

Haku