Hyppää sisältöön

Maajoukkue

TeamGymin maajoukkueesa eri seurajoukkueista lähtöisin olevat voimistelijat tekevät arvokisoissa joukkuesuorituksen. Lajimme maajoukkueen menestyspotentiaalin muodostuminen vastaa siis läheisemmin esimerkiksi jääkiekkoa kuin muita voimistelulajeja. 

Maajoukkueen voimistelijoista kootaan nuorten (14-17v) ja aikuisten (yli 16v) joukkueet parillisina vuosina järjestettäviin TeamGymin Euroopan mestaruuskilpailuihin, jonne kukin osallistuva maa voi lähettää enintään kuusi joukkuetta (yksi per sarja ja ikäluokka). Joukkueen virallinen kokoonpano on 8–10 voimistelijaa ja kaksi varavoimistelijaa. Sekajoukkueissa kilpailee yhtämonta naista ja miestä.

Vuodelta 2020 siirtyneisiin EM-kilpailuihin Portugalin Guimaraesiin 1.-4.12.2021 lähetetään ensimmäistä kertaa liittojohtoisesti myös aikuisten sekajoukkue, naisten ja tyttöjen joukkueiden lisäksi. Valinnat EM-joukkueisiin tekee maajoukkueen valmennustiimi Voimisteluliiton valmennuksen asiantuntijaryhmän (VAR) hyväksymien kriteereiden pohjalta.

Vuonna 2021 maajoukkueessa voimistelee 21 naista, 14 tyttöä ja 6 miestä 9 eri seurasta ympäri Suomea. Nämä voimistelijat muodostavat kolme maajoukkuetta, jotka valmistautuvat joulukuun EM-kilpailuihin.

Haku TeamGymin maajoukkueeseen on vuosittain. Voimistelija voidaan kutsua maajoukkueleirille myös kilpailukauden perusteella. 

Seuraa meitä!
@teamgymfinland

Maajoukkueen valintakriteerit

 

TeamGym maajoukkue tytöt trampetti

TeamGym naisten maajoukkue volttirata

TeamGymin maajoukkue 2021

TeamGymin maajoukkue koostuu useassa sarjassa kilpailevasta joukkueesta.

Naiset

Ella Salo, TV
Ella Stucki, EsTT
Eveliina Tammisto, HGK
Irina Miinin, SOL GF
Jasmin Haverinen, JyVo
Jenna Häkkinen, Fliku
Karoliina Kaitanen, HGK
Reetta Jylhä, JyVo
Renée Maarni, EsTT
Saana Rantanen, JyVo
Satu Ylinampa, HGK
Sini Erämies, JyVo
Venla Virtaintorppa, GF Örebro
Viivi Suominen, HGK

Tytöt

Essi Vänttinen, TV
Hertta Luoma, HäSi
Ida Ilvonen, JyVo
Iida Pinomaa, Fliku
Iida Sainio, HäSi
Kerttu Aura, Fliku
Kerttu Nurminen, EsTT
Maia Mäki, Fliku
Nea Ahonen, ViRe/EsTT
Netta Siitonen, EsTT
Riine Maarni, EsTT
Sanni Rauhala, TV
Vilma Paussu, HäSi
Wenla Rasi, JyVo

Sekajoukkue

Eerika Hanttu, Fliku
Fanni Vuori, EsTT
Iiris Örmälä, HGK
Julia Jokinen, Fliku
Lumi Myllyaho, TV
Maria Nurmesjärvi, JyVo
Matilda Stendahl, EsTT
Antti Rönkkö, JyVo
Eetu Lahti, JyVo
Nuutti Juntunen, TV
Olli-Pekka Villman, JyVo
Santeri Marjamäki, JyVo
Timi Veijanen, JyVo

Nuoret

Nuorten ryhmä (2008-2005) syntyneistä voimistelijoista koottiin kesällä 2021, valmistautumaan kohti vuoden 2022 EM-kilpailuja.

Aino Sivula, EsTT
Anna Lempiäinen, HIFK
Anni Vääri, TV
Erika Leppänen, JyVo
Helmi Suviola, TV
Malla Roivainen, OP
Pihla Kortesalmi, Taip
Ronja Räbinä, EsTT
Saga Saarenheimo, OP
Venla Raja, EsTT
Venla Saari, JyVo
Viivi Nurmi, ViRe
Vili Härmä, JoenVoLi
Vilma Uimaniemi, Taip

Maajoukkueen valmennustiimi

Naisten vastuuvalmentaja: Janniina Väänänen
Tyttöjen vastuuvalmentaja: Kia Järvinen
Sekajoukkueen vastuuvalmentaja:
Nuutti Schwartz
Vapaaohjelman valmentaja ja koreografi:
Liisa Tirkkonen
Telinevalmentajat: Iida Vuori, Jatta Koistinen ja Pauliina Sundman
Sekajoukkueen vapaaohjelman valmentaja ja koreografi: Elina Luomala
Nuorten ryhmän valmentaja 2021:
Jatta Koistinen
Tiimin assistenttina ja vapaaohjelman avustavana valmentaja: Tiia Kangasniemi
Fysioterapeuttina Lasse Hytönen.

TeamGymin maajoukkuevalmennustiimin tavoittaa sähköpostitse: tgmaajoukkuevalmennus(a)gmail.com

Leirit

Maajoukkueen katsastusleiri      4.-6.2.2022
Maajoukkueleiri 21.-23.5.2022
Maajoukkueleiri, Tampere 9.-11.6.2022
Maajoukkueleiri 29.6.-3.7.2022
Maajoukkueleiri 22.-25.7.2022
Maajoukkueleiri 5.-8.8.2022
Harjoituskilpailut 26.-28.8.2022

TeamGymin maajoukkuetta tukemassa 

Haku