Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Rytmisen voimistelun kesäkuun leirit 15.-20.6.2021
17.05.2021

Rytmisen voimistelun kesäkuun leirit 15.-20.6.2021

Rytmisen voimistelun avoimet leirit järjestetään kesäkuussa 15.-20.6.2021 seuraavasti:

 

16.-17.6.2021 Nuorten valmennusryhmän N-ryhmä valintaleiri

17.-18.6.2021 Miniringin 1 valintaleiri

18.-19.6.2021 Miniringin 2 valintaleiri

19.-20.6.2021. Avoin kesäleiri kaikille ikäluokille. Leiri on tarkoitettu voimistelijoille, joilla ei ole tavoitteena hakea valmennusrinkeihin.

18.-20.6.2021 Rytmisen voimistelun Special Olympics leiri (erillinen uutinen)

 

Kaikki jo tammikuun/maaliskuun valintaleireille ilmoitetut voimistelijat, jotka haluavat osallistua kesäkuun leirille, tulee ilmoittaa uudelleen 24.5.2021 mennessä alla olevien linkkien kautta. Myös valmentajien tulee ilmoittautua samassa aikataulussa. Laskutus tapahtuu ilmoittautumisajan päätyttyä, kun on varmaa, että leirit voidaan koronatilanne huomioiden turvallisesti järjestää.

 

LEIRI 1: 16.-17.6. N-ryhmä

N-ryhmän valintaleirille ovat tervetulleita kaikki vuosina 2006 – 2008 syntyneet voimistelijat. Vuonna 2008 syntyneet voivat hakea joko N – ryhmään tai Minirinkiin 1. 


N-ryhmään voi tulla valituksi vain, jos päälaji on rytminen voimistelu. Päälaji ilmoitetaan ilmoittautumisen yhteydessä. Tullakseen valituksi N-ryhmään, tulee voimistelijan tavoitteiden olla rytmisen voimistelun nuorten tai naisten maajoukkueessa tai yksilönä korkealla. Seuran ja voimistelijan huoltajineen tulee olla sitoutunut RV järjestelmään. Tapauskohtaisesti voi N -ryhmään hakeva vuonna 2008 syntynyt voimistelija tulla nimetyksi asiantuntija-arviolla myös Minirinkiin 1 (2008 – 2010 syntyneet).

Suosituksena on, että mikäli vuonna 2008 syntyneen voimistelijan tavoitteena on korkea kansainvälinen taso rytmisessä voimistelussa yksilönä, hakee voimistelija N – ryhmään. Mikäli tavoitteena on rytmisen voimistelun nuorten joukkue (joukkue), hakee voimistelija Minirintkiin 1. Vuonna 2022 käynnistyvään nuorten maajoukkueprosessiin kohti arvokilpailuja vuonna 2023 voivat hakea vuosina 2008 – 2010 syntyneet (eli MInirinki 1 – ikäiset voimistelijat). Suosituksena on myös keskustella vaihtoehdoista ja tavoitteista henkilökohtaisen valmentajan kanssa ennen leirille ilmoittautumista.

Leiri alkaa keskiviikkona 16.6.2021 klo 12.00 ilmoittautumisella, lounaalla ja majoittumisella. Leirin avaus ja ensimmäinen harjoitus alkavat klo 13.00. Leiri päättyy torstaina 17.6. klo 13.00 lounaaseen. 


Leirin hinta on 130€. Hinta sisältää valmennuksen, majoituksen ja ruokailut (ensimmäisestä päivästä alkaen: lounas, päivällinen, iltapala, aamupala ja lounas). Koronatilanteesta johtuen leiriä ei poikkeuksellisesti laskuteta ilmoittautumisen yhteydessä, vaan vasta, kun leirin järjestäminen on varmistunut.

 

Ota mukaan normaalit harjoitusvarusteet, musiikit, kaikki rytmisen voimistelun välineet ja sään mukaiset sisä- ja ulkoliikuntavaatteet sekä peseytymisvälineet. Vuodevaatteita ei urheiluopistolle tarvitse ottaa mukaan.

Voimistelijoiden ilmoittautuminen 24.5.2021 mennessä tämän linkin kautta:

https://www.lyyti.in/RV_nuorten_valmennusryhman_Nryhma_valintaleiri_2021_6828


MINIRINGIT 1 ja 2


LEIRI 2: 17.-18.6. MINIRINKI 1

Leiri on tarkoitettu kaikille vuosina 2008 – 2010 syntyneille voimistelijoille.

Miniringin ryhmään 1 voi tulla valituksi, jos päälaji on rytminen voimistelu. Mikäli päälaji on jokin muu laji, voi voimistelija tulla valituksi varasijalle (ei siis varsinaiseen ryhmään). Päälaji ilmoitetaan ilmoittautumisen yhteydessä. 


Vuonna 2008 syntyneet voimistelijat voivat valita, hakevatko Minirinkiin vai Nuorten ryhmään eli N-ryhmään. Suosituksena on, että mikäli tavoitteena on rytmisen voimistelun nuorten maajoukkue (joukkue), hakee voimistelija Minirinkiin 1. Vuonna 2022 käynnistyvään nuorten maajoukkueprosessiin kohti arvokilpailuja vuonna 2023 voivat hakea vuosina 2008 – 2010 syntyneet. Mikäli vuonna 2008 syntyneen voimistelijan tavoitteena on korkea kansallinen ja kansainvälinen taso yksilönä, hakee voimistelija N – ryhmään. Suosituksena on keskustella vaihtoehdoista ja tavoitteista henkilökohtaisen valmentajan kanssa ennen leirille ilmoittautumista. Asiantuntija-arvion perusteella tapauskohtaisesti, voi N-ryhmään hakeva voimistelija tulla valituksi myös Minirinkiin 1. 

 

Leiri alkaa torstaina 17.6.2021 1 klo 16.00 ilmoittautumisella, majoittumisella ja päivällisellä. Leirin avaus ja ensimmäinen harjoitus alkavat klo 17.00. Leiri päättyy perjantaina 18.6. klo 15.00.  

 

Leirin hinta on 125€. Hinta sisältää valmennuksen, majoituksen ja ruokailut (ensimmäisestä päivästä alkaen päivällisen, iltapalan, aamupalan ja lounaan). Kisakalliossa on kahvio, josta voi ostaa evästä kotimatkalle. Koronatilanteesta johtuen leiriä ei poikkeuksellisesti laskuteta vielä ilmoittautumisen yhteydessä, vaan vasta sen jälkeen, kun leirin järjestyminen on varmistunut. 


Mukaan normaalit harjoitusvarusteet, kaikki rytmisen voimistelun välineet, musiikit, harjoituspäiväkirja tai muut muistiinpanovälineet ja sään mukaiset sisä- ja ulkoiluvaatteet sekä peseytymisvälineet. Vuodevaatteita ei urheiluopistolle tarvitse ottaa mukaan.

 

VOIMISTELIJOIDEN ILMOITTAUTUMINEN 24.5.2021 mennessä tämän linkin kautta: 

https://www.lyyti.in/RV_Miniringin_1_valintaleiri_2021_2008__2010_syntyneet_1495 

LEIRI 3: 18.-19.6.2021 MINIRINKI 2

Leiri on tarkoitettu kaikille vuosina 2011 – 2013 syntyneille voimistelijoille.


Miniringin ryhmään 2 voivat tulla valituksi vuosina 2011 – 2013 syntyneet voimistelijat. Päälajia ei vielä tässä vaiheessa tarvitse olla valittuna.

Leiri alkaa perjantaina 18.6.2021 klo 16.00 ilmoittautumisella, majoittumisella ja päivällisellä. Leirin avaus ja ensimmäinen harjoitus alkavat klo 17.00. Leiri päättyy lauantaina 19.6. klo 15.00. 

 

Mukaan normaalit harjoitusvarusteet, kaikki rytmisen voimistelun välineet, musiikit, harjoituspäiväkirja tai muut muistiinpanovälineet ja sään mukaiset sisä- ja ulkoiluvaatteet sekä peseytymisvälineet. Vuodevaatteita ei urheiluopistolle tarvitse ottaa mukaan.

 

Leirin hinta on 125€. Hinta sisältää valmennuksen, majoituksen ja ruokailut (ensimmäisestä päivästä alkaen päivällisen, iltapalan, aamupalan ja lounaan). Kisakalliossa on kahvio, josta voi ostaa evästä kotimatkalle. Koronatilanteesta johtuen leiriä ei poikkeuksellisesti laskuteta vielä ilmoittautumisen yhteydessä, vaan vasta sen jälkeen, kun leirin järjestyminen on varmistunut. 

 

VOIMISTELIJOIDEN ILMOITTAUTUMINEN 24.5.2021 mennessä tämän linkin kautta:

https://www.lyyti.in/RV_Miniringin_2_valintaleiri_2021_2011__2013_syntyneet_8526

 

 

LEIRI 4: 19.-20.6.2021 kaikkien ikäluokkien avoin leiri

 

Leiri alkaa lauantaina 19.6. klo 15.30 ilmoittautumisella ja päivällisellä ja päättyy sunnuntaina 20.6. klo 16.00.  Leiri on tarkoitettu kaikille ikäluokille vuonna 2013 syntyneistä aina naisiin asti. 

 

Leirin hinta on 125€. Hinta sisältää valmennuksen, majoituksen ja ruokailut (ensimmäisestä päivästä alkaen päivällisen, iltapalan, aamupalan ja lounaan). Kisakalliossa on kahvio, josta voi ostaa evästä kotimatkalle. Laskun leiristä saat tällä kertaa ilmoittautumisen jälkeen, kun on varmaa, että leiri koronavirustilanne huomioiden voidaan järjestää.

 

Voimistelijoiden ja valmentajien (ja valmentajan ollessa estynyt huoltajan) Ilmoittautuminen Lyyti – järjestelmän kautta 24.5.2021 mennessä.

https://www.lyyti.in/Rytmisen_voimistelun_avoin_kesaleiri_3352

 

Monipuolisessa leiriohjelmassa painotetaan perusvoimistelutaitoja, vartalonvaikeusosien harjoittelua ja välinetekniikkaa sekä sisällä että ulkona.. Valmentajina toimivat kotimaiset valmentajat eri seuroista yhdessä nuorten olympiavalmentaja (NOV) Iida Ritokosken kanssa.


Ota mukaan normaalit harjoitusvarusteet, kaikki rytmisen voimistelun välineet, yöpymistarvikkeet (vuodevaatteita ei urheiluopistolla tarvita), sisäkengät ja sään mukaiset ulkoiluvarusteet. Tarkemman leiriohjelman saat paikan päällä.

Huomioittehan, että kaikilla seuroilla / ryhmillä tulee olla mukana valmentaja (tai valmentajan estyessä huoltaja) huolehtimassa voimistelijoista harjoitusten ulkopuolella. Koska Kisakallion majoituskapasiteetti on rajallinen, toivomme, ettei samasta seurasta mukana ole montaa huoltajaa. 


Valmentajille viikonloppu on hyvä tilaisuus kehittää omaa osaamistaan, tavata muiden seurojen valmentajia ja jakaa kokemuksia! Valmentajan/huoltajan hinta on 98€. .


Lisätietoja
: lajipäällikkö Emma Tast emma.tast(at)voimistelu.fi

Leiriä koskevissa käytännön asioissa lisätietoja kannattaa kysyä ensisijaisesti omalta valmentajalta!

 

Voimisteluliitto järjestää kaikille ikäryhmille avoimia leirejä myös kesäkuussa ja syyskuussa.

 

.—


Kaikkia leirejä koskevaa tärkeää tietoa:

Valmentajan/huoltajan hinta leireillä on 98€ / vuorokausi (laskutus myöhemmin, kun on varmaa, että leiri voidaan järjestää koronatilanne huomioiden).

 

Miniringin ja N-ryhmän valintaleireille osallistuvien valmentajien tulee ilmoittautua 24.5.2021 mennessä tämän linkin kautta:

https://www.lyyti.in/RV_Nryhman_ja_Miniringin_valintaleiri_2021_valmentajien_ilmoittautuminen_9548

(Avoimen leirin valmentajien ilmoittautumislinkki avoimen leirin tietojen alla).

 

Valmentajan nimeä voi vaihtaa tarvittaessa myöhemmin laittamalla sähköpostia lajipäällikölle. Valmentajille viikonloppu on hyvä tilaisuus kehittää omaa osaamistaan ja tavata muiden seurojen valmentajia! Peruutusehdot kuten voimistelijoilla.  Jokaisen seuran tulee ilmoittaa vähintään yksi voimistelijoista harjoitusten ulkopuolella vastuussa oleva valmentaja. Tiedustelut mahdollisten huoltajien ilmoittautumisesta valintaleirille, voi tehdä lajipäällikön sähköpostiin emma.tast(at)voimistelu.fi  24.5.2021 mennessä.


Peruutusehdot: Leiri laskutetaan leiriviikolla sähköpostitse lähetettävän laskun / linkin kautta. Maksupalautuksen yhteydessä veloitetaan Voimisteluliiton toimistomaksu 15€.

Kisakallion peruutusehtojen mukaisesti (poikkeukselliset ehdot koronatilanteesta johtuen) yksittäisen voimistelijan on mahdollista peruuttaa osallistuminen sairastumisen, karanteenin tai koronatestituloksen odotuksen vuoksi seuraavin ehdoin: 

Mikäli peruutus tulee leiripäivänä, on maksu 45€. 

Jos peruutus tehdään viimeistään leiriä edeltävänä päivänä, ei kustannuksia tule. 

Kaikki peruutukset tulee tehdä alla olevan linkin kautta

PERUUTUSLINKKI

 

Osallistujien tulee itse vastata omasta vakuutusturvastaan leirien aikana.


Lue Miniringin 1 ja 2 ja N-ryhmän valintakriteereistä tarkemmin tammikuun uutisesta. Kevään koronatilanteesta johtuvien muutosten johdosta Minirinkeihin ja N-ryhmään valituille voimistelijoille järjestetään kolme leiriä syksyn aikana (14.-16.8., 17.-19.9. ja 10.-12.12.) sekä mahdollisia tehopäiviä, joista tiedotetaan erikseen.

 


Lisätietoja: lajipäällikkö Emma Tast, emma.tast(at)voimistelu.fi.

Leiriä koskevissa käytännön asioissa yhteydenotot ensisijaisesti omalle valmentajalle / seuraan).

 

Tervetuloa!

 

 

 

Lue lisää rytmisen voimistelun valmennusjärjestelmästä täältä.

Kuva: Milla Vahtila

Haku