Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Gymnaestrada Tampere – IFAGG:n World Cup, Challenge Cup ja B-kategorian kilpailu sekä kilpasarjan mestaruuskilpailut ja 10-12-vuotiaiden kilpailu
07.02.2022

Gymnaestrada Tampere – IFAGG:n World Cup, Challenge Cup ja B-kategorian kilpailu sekä kilpasarjan mestaruuskilpailut ja 10-12-vuotiaiden kilpailu

Gymnaestradan yhteydessä järjestetään useampi joukkuevoimistelukilpailu.  

World Cup ja Challenge Cup 8.-10.6.2022  

Paikka: Nokia Arena 

Joukkueet valitaan kilpailuun valintakilpailun perusteella 8.5.2022. Lisätietoa täältä

WC/CC- kilpailun kulut: 
 • Voimisteluliitto kustantaa tuomareiden (2) matkat, majoitus, päivärahat.  
 • Joukkueet vastaavat itse kuluista, jotka kilpailuun osallistumisesta aiheutuu (Matkat, majoitus, ruokailut, IFAGG:n lisenssi, mahdolliset koronatestit jne.).   
 • Kaikilla kilpailuun osallistuvilla henkilöillä tulee olla voimassa oleva passi (matkustusasiakirja). 
Majoitus

WC&CC- kilpailun osalta liiton lajipäällikkö huolehtii hotellimajoituksien varaamisesta (ke-pe). Joukkueille (max.13 henkilöä/per joukkue) ja Suomen tuomareille on varattu majoitus 8.-10.6.2022 Tampereen Holiday INN:stä. Kilpailupaikan saaneet joukkueet velvoitetaan ostamaan hotellimajoitus Suomen Voimisteluliitolta alla olevin hinnoin.  

Huoneiden hinnat:  
 • 2hlö/h 144 €/yö  
 • 3hlö/h 158 €/yö  
 • 4hlö/h 169 €/yö (mahdollinen vain, jos kaksi henkilöä nukkuu kahdestaan 125 cm sängyssä) 
Ruokailut 

Ruokailuihin palataan myöhemmin delegaation ollessa selvillä.  

B-kategorian kilpailu 7.-8.6.2022 

 • Juniorit, seniorit sekä saman ikäluokan lyhytohjelmajoukkueet valitaan kilpailuun valintakilpailun perusteella 8.5.2022. Lisätietoa täältä 
 • Lasten joukkueet hakevat kilpailupaikkaa 27.3.2022 mennessä täyttämällä Surveypal-lomakkeen, lomakkeen löydät nettisivuiltamme.  Lajin kehittämisryhmä (LAR) valitsee edustusoikeuden saajat.

Paikka: Tampereen Messukeskus 

B-kategorian kilpailun kulut
 • Joukkueet vastaavat itse kuluista, jotka kilpailuun osallistumisesta aiheutuu (matkat, majoitus, ruokailut, IFAGG:n lisenssi, mahdolliset koronatestit jne.).   
 • Voimisteluliitto nimeää kilpailuun tuomarit (5). Tuomareiden matka-, majoitus ja päivärahoista aiheutuvat kustannukset jaetaan kilpailuun osallistuvien joukkueiden kesken.  
 • Kaikilla kilpailuun osallistuvilla henkilöillä tulee olla voimassa oleva passi (matkustusasiakirja). 
Majoitus

B-kategorian kilpailun nuorten ja naisten joukkueiden hotellivarauksista huolehtii liiton lajipäällikkö:  

 • Joukkueille (max. 12 henkilöä/per joukkue) ja Suomen tuomareille on varattu majoitus 6.-8.6.2022. Kilpailupaikan saaneet joukkueet velvoitetaan ostamaan hotellimajoitus Suomen Voimisteluliitolta alla olevin hinnoin.  
 • Lyhytohjelmiin osallistuvat joukkueiden ei tarvitse lunastaa liiton majoituskiintiötä, mutta asiasta tulee ilmoittaa lajipäällikölle 14.2. mennessä, mikäli ei halua majoitusta liiton majoituskiintiöstä.  
Huoneiden hinnat:  
 • 2hlö/h 144 €/yö  
 • 3hlö/h 158 €/yö  
 • 4hlö/h 169 €/yö (mahdollinen vain, jos kaksi henkilöä nukkuu kahdestaan 125 cm sängyssä) 

B-kategorian lasten joukkueiden majoitukset tms. huolehtii joukkueet itse. 

Osallistumismaksu 
Gymnaestradan osallistujapassi tai B-kategorian kilpailun joukkue-/osallistumismaksu 

Suosittelemme osallistumista koko voimisteluperheen yhteisölliseen, monimuotoiseen Gymnaestrada Tampere 2022 -tapahtumaan.  Mikäli B-kategorian kisaan osallistuva joukkue ostaa Gymnaestradan osallistujapassit, ei erillistä joukkue-/osallistumismaksua veloiteta. Gymnaestradan osallistujapassilla B-kategorian kilpailija pääsee seuraamaan maailmancupin alkukilpailua tiettyyn katsomolohkoon ilmaiseksi ja saa kaikki muut passiedut itselleen. Maailmancupin finaalin pääsylipusta saa passilla 5 euron alennuksen. Lisäksi osallistujapassin hankkineilla on mahdollisuus esiintyä kaupunkilavalla, osallistua avajaisiin ja päättäjäisiin ilmaiseksi yms. – osallistujapassilla etuja 

Gymnaestradan osallistujapassit tulee hankkia 11.4.2022 mennessä. 

Mikäli osallistuu pelkästään B-kategorian kisaan IFAGG joukkue-/osallistumismaksulla, ei siihen kuulu mitään Gymnaestradaan liittyviä pääsylippuja, alennuksia eikä etuja.  

Joukkue-/osallistumismaksut: 

  
 

B-category Competition 

Joukkue-/osallistumismaksu (max 6 voimistelijaa ja 2 valmentajaa) 
 

100 € 
 

Joukkue-/osallistumismaksu (7-15 voimistelijaa ja max 3 valmentajaa) 
 

130 € 
 

Joukkue-/osallistumismaksu sisältää osallistumisoikeuden ko. kilpailuun (B-kategoria ti-ke). 
 
Ruokailut 

Ruokailuihin palataan myöhemmin delegaation ollessa selvillä.  

Kilpasarjojen mestaruuskilpailut 9.-11.6.2022 

Paikka: Tampereen Messukeskus 

Kaikki kilpailuun osallistuvat tarvitsevat Gymnaestradan osallistujapassit – katso tästä.   

Ilmoittautuminen  

Seuran ilmoittautumisen hoitaa seuran tehtävään nimeämä Gymppi. 11.4. mennessä ilmoittaudutaan kilpailuihin, lajiin, luokkaan, sarjaan vielä lisäksi KISANETIN kautta. Huom: vain passin tilanneet voivat ilmoittautua. Kisanettiin on tehty Gymnaestrada-tapahtuma, jossa ilmoittautuminen kaikkiin Gymnaestradan aikaisiin kilpailuihin tehdään. 

Lisätietoa osallistujapassien hinnoista ja eduista löydät täältä.  

Tuomarit 

Tuomarit saavat passin tuomarointipäiviksi. Mikäli tuomari osallistuu tapahtumaan muuten, esimerkiksi huoltajana tai valmentajana, tulee hänelle ostaa seuran kautta osallistujapassi. Jos olet tulossa pelkästään tuomariksi, älä osta passia. 

Lajin kehittämisryhmä valitsee kilpailun tuomariston.  

Tuomareiden tulee ilmoittautua kilpailuun tuomariksi Kisanetissä 11.4.2022 mennessä. 

Tuomarivelvoite 

Voimisteluliitto vastaa tuomariston kokoamisesta. 

Seurojen tulee ilmoittaa kilpailuihin käytettävissä olevia tuomareita seuraavasti: 

 • 1-3 joukkuetta → väh. 1 tuomari 
 • 4-6 joukkuetta → väh. 2 tuomaria 
 • 7-9 joukkuetta → väh. 3 tuomaria 
 • 10 tai enemmän joukkueita: 4 tuomaria 

HUOM! Liiton mestaruuskilpailuissa tuomareiden tulee olla vähintään II-luokan tuomareita. 

Kaikilla kilpailuihin osallistuvilla tuomareilla tulee olla voimassa oleva Voimisteluliiton tuomarilisenssi. Suomen Voimisteluliitto vastaa tuomareiden matkakuluista ja päivärahoista liiton matkustussäännön mukaan. Kilpailun järjestäjä vastaa tuomareiden ruokailuista kilpailupäivän aikana sekä mahdollisesta majoituksesta. Tuomareille on järjestetty majoitus. Tuomarisakko on 250 euroa per puuttuva tuomari. Sakon laskuttaa Voimisteluliitto. 

10-12-vuotiaiden Gymnaestrada kilpailu 9.6.2022  

Paikka: Tampereen Messukeskus 

Kaikki kilpailuun osallistuvat tarvitsevat Gymnaestradan osallistujapassit – katso tästä.   

Ilmoittautuminen  

Seuran ilmoittautumisen hoitaa seuran tehtävään nimeämä Gymppi. 11.4. mennessä ilmoittaudutaan kilpailuihin, lajiin, luokkaan, sarjaan vielä lisäksi KISANETIN kautta. Huom: vain passin tilanneet voivat ilmoittautua. Kisanettiin on tehty Gymnaestrada-tapahtuma, jossa ilmoittautuminen kaikkiin Gymnaestradan aikaisiin kilpailuihin tehdään. 

Lisätietoa osallistujapassien hinnoista ja eduista löydät täältä. 

Tuomarit 

Tuomarit saavat passin tuomarointipäiviksi. Mikäli tuomari osallistuu tapahtumaan muuten, esimerkiksi huoltajana tai valmentajana, tulee hänelle ostaa osallistujapassi. Jos olet tulossa pelkästään tuomariksi, älä osta passia. 

Lajin kehittämisryhmä valitsee kilpailun tuomariston. 

Tuomareiden tulee ilmoittautua kilpailuun tuomariksi Kisanetissä 11.4.2022 mennessä. 

Tuomarivelvoite 

Voimisteluliitto vastaa tuomariston kokoamisesta. 

Seurojen tulee ilmoittaa kilpailuihin käytettävissä olevia tuomareita seuraavasti: 

 • 1-3 joukkuetta → väh. 1 tuomari 
 • 4-6 joukkuetta → väh. 2 tuomaria 
 • 7-9 joukkuetta → väh. 3 tuomaria 
 • 10 tai enemmän joukkueita: 4 tuomaria  

Kaikilla kilpailuihin osallistuvilla tuomareilla tulee olla voimassa oleva Voimisteluliiton tuomarilisenssi. Suomen Voimisteluliitto vastaa tuomareiden matkakuluista ja päivärahoista liiton matkustussäännön mukaan. Kilpailun järjestäjä vastaa tuomareiden ruokailuista kilpailupäivän aikana sekä mahdollisesta majoituksesta. Tuomareille on järjestetty majoitus. Tuomarisakko on 250 euroa per puuttuva tuomari. Sakon laskuttaa Voimisteluliitto. 

Haku