Rytmisen voimistelun naisten maajoukkue


Urheilijat:

Assi Johansson (Elise Gymnastics), Elisa Liinavuori (Elise Gymnastics), Olivia Nissinen (Elise Gymnastics), Milja Närevaara (Elise Gymnastics), Inka Ora (Elise Gymnastics), Emma Rantala (Voimistelu- ja urheiluseura Elise Järvenpää), Viliina Sipilä (Elise Gymnastics) ja Amanda Virkkunen (Hämeenlinnan Voimisteluseura)


Joukkueen valmennustiimi:

  • Päävalmentaja: Laura Ahonen
  • Baletti- ja lajivalmentaja: Anna Airaksinen
  • Psyykkinen valmentaja: Tatja Holm
  • Tuomarikonsultaatiot mm.: Saila Pitkänen ja Alexandra Mavrakis
  • Fysioterapeutti: Simone Kallonen
  • Ravitsemuksen asiantuntija: Laura Manner
  • Ohjelmien koreografit: pallot Inna Bystrova, vanne/keilat Irina Zenovka
  • Ohjelmien musiikit:
    Pallot: Michael Sembello,, Maniac
    Vanne/keilat: Tuomas Holopainen, Nightwish, Storytime
  • Kansainvälinen yhteistyö: Pietarin valmennuskeskus Zhemzhuzhina
  • Yhteistyökumppaneita (Voimisteluliiton yhteistyökumppaneiden lisäksi):
    Dvillena (www.dvillena.com), virallinen tossusponsori / official toe cap sponsor


Joukkueen Instagram: @finnish_rg


Parhaat saavutukset:

2020

Pohjoismaiden mestaruus sekä 2-ottelussa että molemmissa finaaleissa

2019

  • MM - kilpailut 2 - ottelussa sija 12. ja pallo-ohjelmalla sija 10.
  • World Challenge Cup Portimao, 2-ottelussa 8., pallofinaalissa 6.
  • World Challenge Cup Kazan, 2-ottelussa 8., vanne/keilafinaalissa 8.
  • World Challenge Cup Minsk, 2-ottelussa 11./21.
  • World Challenge Cup Guadalajara, 2-ottelussa 5./14., pallofinaalissa 4. ja vanne/keila - finaalissa 8.
  • World Cup Baku, 2-ottelussa 8./25., molemmissa finaaleissa 8.
  • World Cup Sofia, 2 - ottelussa 7./15., molemmissa finaaleissa 8.
  • World Cup Pesaro, 2 - ottelussa 13./18.

 

2018

  • Suomen mestaruus joukkueiden SM - kilpailuissa
  • MM - kilpailut Sofia, 2-ottelussa 10./36., vanneohjelmalla 9. Sijoitus 24 parhaan joukossa varmisti paikan 2019 MM -kilpailussa.
  • PM-kilpailuissa kultaa 2-ottelussa sekä vanne- ja naru-pallofinaaleissa
  • EM-kilpailujen 2-ottelun 9. sija, naru-pallofinaalin 8.
  • GP Moskova, 2-ottelussa 3. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 3. ja vanneohjelmalla 4.
  • World Cup Sofia, 2-ottelussa 8. Finaalissa vanneohjelmalla 8.
  • World Cup Pesaro, 2-ottelussa 5. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 4.
  • World Cup Baku, finaalissa vanneohjelmalla 8. ja pallo-naruohjelmalla 8.
  • World Challenge Cup Portimao, 2-ottelussa 2. Finaalissa vanneohjelmalla 3. ja pallo-naruohjelmalla 3.
  • World Challenge Cup Minsk, 2-ottelussa 9. sija
  • World Challenge Cup Kazan, 2-ottelussa 7. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 8.


2017

  • Suomen mestaruus 26.11.2017
  • Voimisteluliiton rytmisen voimistelun vuoden paras
  • MM - 2017 Pesaro, 2 - ottelussa 11., vanneohjelmalla 9. (1. varasijalla finaaliin)
  • Baltic Hoop Latvia, 2-ottelussa 2. Finaalissa vanneohjelmalla 2. ja pallo-naruohjelmalla 4.
  • Grand Prix Thiais, 2-ottelussa 4. Finaalissa vanneohjelmalla 6. ja pallo-naruohjelmalla 5.
  • World Cup Pesaro, 2-ottelussa 10. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 8.
  • World Cup Sofia, 2-ottelussa 4. Finaalissa vanneohjelmalla 6. ja pallo-naruohjelmalla 5.
  • World Cup Minsk, 2-ottelussa 7. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 5.
  • World Cup Kazan, 2-ottelussa 12.

Kuva: Tapio Ahonen