Kuva: Tapio Ahonen

Rytmisen voimistelun naisten maajoukkue


Urheilijat:

Elisa Liinavuori (Elise),  Milja Närevaara (Elise), Inka Ora (Elise), Emma Rantala (Elise Järvenpää), Juulia Vainio (Elise) ja Amanda Virkkunen (HämVS)


Joukkueen valmennustiimi:

  • Päävalmentaja: Laura Ahonen
  • Baletti- ja lajivalmentaja: Klara Kodra (NOV)
  • Baletti- ja lajivalmentaja: Anna Airaksinen
  • Psyykkinen valmentaja: Terhi Lehtoviita
  • Tuomarikonsultaatiot: Saila Pitkänen ja Alexandra Mavrakis
  • Fysioterapeutti: Vesa Kuparinen
  • Ravitsemuksen asiantuntija: Laura Manner
  • Ohjelmien koreografit: pallot Inna Bystrova, vanne/keilat Irina Zenovka
  • Ohjelmien musiikit:
    Pallot: Michael Munzing: Rhythm is a dancer, Carolina Breathe&Dropgun Ft. Kaleena Zanders
    Vanne/keilat: Tuomas Holopainen, Nightwish, The poet and the pendulum
  • Kansainvälinen yhteistyö: Pietarin valmennuskeskus Zhemzhuzhina
  • Yhteistyökumppaneita (Voimisteluliiton yhteistyökumppaneiden lisäksi):
    Dvillena (www.dvillena.com), virallinen tossusponsori / official toe cap sponsor


Joukkueen Instagram: @finnish_rg


Parhaat saavutukset:

2019

  • World Challenge Cup Guadalajara, 2-ottelussa 5./14., pallofinaalissa 4. ja vanne/keila - finaalissa 8.
  • World Cup Baku, 2-ottelussa 8./25., molemmissa finaaleissa 8.
  • World Cup Sofia, 2 - ottelussa 7./15., molemmissa finaaleissa 8.
  • World Cup Pesaro, 2 - ottelussa 13./18.

 

2018

  • Suomen mestaruus joukkueiden SM - kilpailuissa
  • MM - kilpailut Sofia, 2-ottelussa 10./36., vanneohjelmalla 9. Sijoitus 24 parhaan joukossa varmisti paikan 2019 MM -kilpailussa.
  • PM-kilpailuissa kultaa 2-ottelussa sekä vanne- ja naru-pallofinaaleissa
  • EM-kilpailujen 2-ottelun 9. sija, naru-pallofinaalin 8.
  • GP Moskova, 2-ottelussa 3. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 3. ja vanneohjelmalla 4.
  • World Cup Sofia, 2-ottelussa 8. Finaalissa vanneohjelmalla 8.
  • World Cup Pesaro, 2-ottelussa 5. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 4.
  • World Cup Baku, finaalissa vanneohjelmalla 8. ja pallo-naruohjelmalla 8.
  • World Challenge Cup Portimao, 2-ottelussa 2. Finaalissa vanneohjelmalla 3. ja pallo-naruohjelmalla 3.
  • World Challenge Cup Minsk, 2-ottelussa 9. sija
  • World Challenge Cup Kazan, 2-ottelussa 7. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 8.


2017

  • Suomen mestaruus 26.11.2017
  • Voimisteluliiton rytmisen voimistelun vuoden paras
  • MM - 2017 Pesaro, 2 - ottelussa 11., vanneohjelmalla 9. (1. varasijalla finaaliin)
  • Baltic Hoop Latvia, 2-ottelussa 2. Finaalissa vanneohjelmalla 2. ja pallo-naruohjelmalla 4.
  • Grand Prix Thiais, 2-ottelussa 4. Finaalissa vanneohjelmalla 6. ja pallo-naruohjelmalla 5.
  • World Cup Pesaro, 2-ottelussa 10. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 8.
  • World Cup Sofia, 2-ottelussa 4. Finaalissa vanneohjelmalla 6. ja pallo-naruohjelmalla 5.
  • World Cup Minsk, 2-ottelussa 7. Finaalissa pallo-naruohjelmalla 5.
  • World Cup Kazan, 2-ottelussa 12.

 

Haastajaryhmä

Haastajaryhmään kuuluvat Assi Johansson (Elise) ja Olivia Nissinen (Elise)

Rytmisen voimistelun valmennusjärjestelmän mukaisesti, haku naisten maajoukkueeseen tapahtuu haastajaryhmän toiminnan kautta. Haastajaryhmässä jokaisella voimistelijalla on joukkueharjoittelun lisäksi yksilöllinen valmennussuunnitelma. Suunnitelma voi sisältää myös yksilöharjoittelua /-kilpailuja tai muuta vastaavaa henkilökohtaisia taitoja kehittävää toimintaa.  Haastajaryhmässä voimistelemisen pitkän tähtäimen tavoite on saavuttaa paikka maajoukkueen edustuskokoonpanossa.

Kuva: Tapio Ahonen