Kuva: Milla Vahtila

Inessa Rif

Syntymävuosi: 1994
Asuinpaikkakunta: Espoo
Aloittanut voimistelun: 1998
Nykyinen seura: Suomalainen Voimisteluseura Espoo
Valmentaja:  Iiris Rif
Balettivalmentaja: ulkomaiset balettikonsultaatiot (RUS,BLR)
Psyykkinen valmentaja: Terhi Lehtoviita

Musiikki- ja koreografiatiedot 2017:
Vanne:
Musiikki:  "Tango Of The Second Chance", Ruth Dolores Weiss
Koreografia: Yulia Bichun (BLR)

Pallo:
Musiikki: "J'y crois encore", Lara Fabian
Koreografia: Elena Holodova (RUS)

Keilat:
Musiikki: "Devil's tango"/ Csilla Szentpeteri
Koreografia: Elena Holodova (RUS)

Nauha:
Musiikki: "Guarda che luna", Emma Marrone
Koreografia: Elena Holodova (RUS)


Parhaat saavutukset:

2018

  • Naisten SM-pronssia 4-ottelussa sekä SM-pronssia nauhalla


2017
  • Maajoukkueen jäsen 2017-2018
  • Universiadit Taipei, 26. sija 4-ottelussa, 15. sija vanteella
  • IT Corbeil-Essonnes, FRA 13.sija 4-ottelussa
  • SM-hopeaa pallolla
  • SM-pronssia vanteella ja nauhalla
  • IT Holon 9. sija 4-ottelussa, 7. sija pallolla


2016

  • Baltic Hoop Riika, LAT 17. sija 4-ottelussa, 15. vanteella ja 16. keiloilla
  • WC Lissabon, Portugali 27. 4-ottelussa, 25. pallolla
  • SM-pronssia pallolla


2015

  • Maajoukkueen jäsen 2015-2016
  • IT Amsterdammasters, NED hopeaa 4-ottelussa, kultaa pallolla, hopeaa vanteella, pronssia keiloilla ja nauhalla finaaleissa
  • SM-pronssia vanteella
  • IT Holon, ISR 7.sija 4-ottelussa, 5.sija pallolla (16.117) ja keiloilla (16.033), 6.sija vanteella (16.217)
  • Universiadit Gwangju, KOR 24. sija 4-ottelussa, 23. sija vanteella ja pallolla
  • MM-kilpailut Stuttgart, GER 15. sija TEAM-kilpailussa


2014

  • PM-kilpailuissa kultaa TEAM-kilpailussa
  • IT Calais, FRA 7.sija 4-ottelussa, 5.sija pallolla ja vanteella finaaleissa
  • IT Ohio, USA 5.sija 4-ottelussa
  • SM-pronssia pallolla
  • IT Koop Cup Toronto, CAN hopeaa pallolla ja nauhalla, pronssia vanteella ja keiloilla finaaleissa
  • IT Paderborn, GER pronssia 4-ottelussa sekä pallolla ja vanteella finaaleissa


2013

  • GP Holon, ISR 16.sija nauhalla, 17.sija vanteella
  • SM-pronssia nauhalla
  • Universiadit Kazan, RUS 27.sija 4-ottelussa, 23.sija vanteella ja pallolla


2012

  • IT Baltic Hoop, LAT 15.sija nauhalla
  • WC Kiova, UKR 23.sija vanteella, pisteet 24.900
  • IT Dundee Cup Sofia, BUL 12.sija 4-ottelussa
  • IT Amsterdammasters, NED 5.sija 4-ottelussa, 4.sija vanteella ja nauhalla finaaleissa


2011

  • IT Montreal, CAN hopeaa TEAM-kilpailussa, 7.sija 4-ottelussa, 4.sija pallolla, 5.sija vanteella
  • IT Praha, Tsekki 8.sija 4-ottelussa
  • IT Irina Deleanu Cup Bukarest, ROU 18.sija 4-ottelussa, 12.sija keiloilla
  • SM-pronssia 4-ottelussa ja keiloilla
  • MM-kilpailut Montpellier, FRA 22.sija TEAM-kilpailussa
  • IT AEON CUP, JPN 12.sija TEAM-kilpailussa (10.sija vanne)


2010

  • Maajoukkueen jäsen 2010-2012
  • SM-kilpailuissa 5. sija 4-ottelussa, 4. sija nauhalla finaaleissa
  • IT Baltic Hoop, LAT 16.sija 4-ottelussa
  • IT Chicago Cup, USA 9.sija 4-ottelussa, 8.sija vannefinaalissa
  • MM-kilpailut Moskova, RUS 72. vanteella, 27. TEAM-kilpailussa
  • IT Helioupolis Cup, GRE kultaa 3-ottelussa, kultaa pallolla ja nauhalla, hopeaa vanteella finaaleissa


2009

  • IT Miss Valentine Tarto, EST 5. sija nuorten nauhajoukkueessa
  • WC Budapest, HUN 6. sija nuorten joukkueessa, 7. sija finaaleissa
  • IT Calais, FRA 11. sija 4-ottelussa
  • SM-pronssia 4-ottelussa ja keiloilla, hopeaa pallolla
  • EM-kilpailut Baku, AZE 15.sija nuorten maajoukkueess
  • IT Chicago Cup, USA 7.sija 4-ottelussa


2008

  • SM 4. sija nuorten 4-ottelussa
  • SM-pronssia nuorten joukkueessa
  • IT New York, USA 9.sija 4-ottelussa, 8. vannefinaalissa


2007

  • IT Washington D.C, USA 3.sija vanteella
  • SM 6. sija nuorten 4-ottelussa, 5. pallolla
  • IT Pskov, RUS 3. sija 4-ottelussa
  • IT Murmansk, RUS 2. sija 4-ottelussa