Nuorten maajoukkue Sofiassa 2019

Nuorten maajoukkue 2018-2019

Voimistelijat:
Linnea Haikarainen (Elise), Emilia Helin (Elise), Polyxeni Ioannidou (SC Vantaa), Viliina Sipilä (Elise), Nuppu Tapaninen (Elise) ja Jenni Tarkiainen (Elise)

Vastuuvalmentaja: Iida Ritokoski
Valmennustiimissä: Sirja Lepistö ja Klara Kodra (NOV)

Nuorten maajoukkueen päätavoitteena ovat nuorten EM - kilpailut 16.-19.5. 2019 Bakussa ja nuorten MM - kilpailut 19.-21.7.2019 Moskovassa.




Kuva: Kuva Tapio Ahonen

Nuorten maajoukkue 2017 

Olivia Nissinen (Elise), Emilia Liikanen (Elise), Erika Lappalinen (SVS Espoo), Nelli Snell (Elise), Assi Johansson (Elise) ja Inka Ora (Elise)

Valmentajat Laura Ahonen ja Anna Airaksinen


Nuorten maajoukkue (2014 - 2015)

Vanessa Jasnikovski
Julia Laine
Elisa Liinavuori
Milja Närevaara
Ada Oikari
Juliska Pohjanvirta
Juulia Vainio
Amanda Virkkunen

 

Päävalmentaja: Tatjana Golovina

 

Voimistelijat seuroista:

Elise, Elise-Järvenpää, Hämeenlinnan Voimisteluseura, Suomalainen Voimisteluseura, Suomalainen Voimisteluseura Espoo ja Turun Naisvoimistelijat


Ohjelman koreografi: Irina Zenovka

 

Parhaat saavutukset 2015:

Nuorten Suomen mestaruus

EM 2015 Minsk, 2-näytön yhteistuloksissa alkukilpailussa 14./25. Toisen näytön sijoitus 10. (EM - kokoonpano Ada Oikari, Amanda Virkkunen, Julia Laine, Juulia Vainio ja Milja Närevaara / HämVS, TNV, Elise-J)

Pesaro International Tournament, 2- näytön yhteistuloksissa alkukilpailussa 8., finaalissa 5./8.

Lissabon International Tournament, 2 - näytön yhteistuloksissa alkukilpailussa 8., finaalissa 6./8.

Baltic Hoop International Tournament, 2 - näytön yhteistuloksissa alkukilpailussa 5., finaalissa 2./7.

Miss Valentine, finaalissa 5./8.

 

Parhaat saavutukset 2014:

Nuorten Suomen mestaruus


Voimistelijoiden henkilökohtaisia valmentajia:

Larisa Gryadunova, Irina Yushina, Maria Golovina, Vivia Palviainen, Natalia Burmak ja Eveliina Koskelo

 

Tuomari- ja valmennuskonsultaatiot:

Saila Pitkänen, Alexandra Mavrakis, Iiris Rif ja Iida Ritokoski