Naisten telinevoimistelun 

2021-2022 B-maajoukkue

 

B-maajoukkueen tarkoituksena on saada kunkin ikäluokan motivoituneet ja potentiaaliset voimistelijat harjoittelemaan ja leireilemään yhdessä. Tavoitteena on tukea voimistelijaa urapolulla eteenpäin esimerkiksi toimimalla ponnahduslautana A-maajoukkueeseen. Valmentajien, tuomareiden ja eri alojen asiantuntijoiden yhteistyöllä sekä valmentajakoulutuksilla autetaan kokonaisvaltaisen valmennuksen ymmärtämistä ja toteuttamista.

B-maajoukkue leireilevät yhdessä neljä 4-päiväistä leiriä vuoden aikana Kuortaneen urheiluopistolla elokuussa, lokakuussa, tammikuussa ja maaliskuussa. 

B-maajoukkueen tehotreeniryhmän voimistelijat valitaan 2021 SM-kilpailun perusteella.

Leirijohto ja telinekouluttajat

Valmennuskoordinaattori Tiina Vilenius

Vastuuvalmentaja Annukka Almenoksa

Hyppy Jarkko Harju
Nojapuut Annukka Almenoksa
Puomi Tiina Vilenius
Permanto Erika Pakkala
Trampoliini Erika Pakkala
Perusvoimistelu / tanssi Jessica Honkanen
Vastuutuomari Ida Laisi
Fysioterapeutti Ida Voutilainen
Valmentajakoulutus Tiina Vilenius

2021-2022 B-maajoukkueleirit

26.-29.8.2021 B-maajoukkueleiri

9.-12.10.2021 B-maajoukkueleiri

11.-14.1.2022 B-maajoukkueleiri

12.-15.3.2022 B-maajoukkueleiri

2021-2022 naisten ja tyttöjen B-maajoukkue

Naiset

Adeliina Siikala 2002 Voimisteluseura Kieppi, Helsinki

Alexandra Haranen 2005 HIFK Gymnastics, Helsinki

Annika Urvikko 1990 Tampereen Voimistelijat

Aura Heikkilä 2005 Turun Urheiluliitto

Elin Pawli 2005 HIFK Gymnastics, Helsinki

Hilla-Reetta Aho 2005 Kuusikon Urheilijat, Vantaa

Ida Sihvonen 2003 Kuusikon Urheilijat, Vantaa

Ilona Kossila 2005 Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula

Kaia Tanskanen 2005 Jyväskylän Voimistelijat

Lilian Langenskiöld 2002 HIFK Gymnastics, Helsinki

Malla Montell 2004 Oulun Pyrintö

Misella Antila 2005 Vaasan Telinetaiturit

Pihla Kunnari 2005 Taipumattomat, Rovaniemi

Saara Kokko 2003 Oulun Pyrintö

Sara Loikas 2004 HIFK Gymnastics, Helsinki

Sara Nissinen 2005 Kuusikon Urheilijat, Vantaa

Siiri Saukkonen 2000 Voimisteluseura Kieppi, Helsinki

Sirkku Korpela 2002 Pyrkivä Gymnastics, Turku

Sonja Herttua 2003 Voimisteluseura Kieppi, Helsinki

Tira Kuitunen 2001 Espoon Telinetaiturit

Viivi Nieminen 2002 Jyväskylän Voimistelijat

 

Tytöt

Alexandra Virko 2006 Pyrkivä Gymnastics, Turku

Emilia Eskola HIFK Gymnastics, Helsinki

Fanni Varanka 2007 Taipumattomat, Rovaniemi

Iina Kumpulainen 2007 Vaasan Telinetaiturit

Inka Lagström 2006 HIFK Gymnastics, Helsinki

Linnea Lagerbohm 2006 HIFK Gymnastics, Helsinki

Kiira Jokinen 2007 Jyväskylän Voimistelijat       

Nanna Halme 2006 Taipumattomat, Rovaniemi

Stella Talvinen 2007 Turun Urheiluliitto