Naisten telinevoimistelun 

2021-2022 maajoukkue 

B-naiset ja B-tytöt

 

B-maajoukkueen tarkoituksena on saada kunkin ikäluokan motivoituneet ja potentiaaliset voimistelijat harjoittelemaan ja leireilemään yhdessä. Tavoitteena on tukea voimistelijaa urapolulla eteenpäin esimerkiksi toimimalla ponnahduslautana A-maajoukkueeseen. Valmentajien, tuomareiden ja eri alojen asiantuntijoiden yhteistyöllä sekä valmentajakoulutuksilla autetaan kokonaisvaltaisen valmennuksen ymmärtämistä ja toteuttamista.

B-maajoukkue leireilevät yhdessä neljä 4-päiväistä leiriä vuoden aikana Kuortaneen urheiluopistolla elokuussa, lokakuussa, tammikuussa ja maaliskuussa. 

Leirijohto ja telinekouluttajat

Vastuuvalmentajatiimi Annukka Almenoksa & Merja Mettänen

Hyppy Jarkko Harju
Nojapuut Annukka Almenoksa
Puomi Tiina Vilenius
Permanto Erika Pakkala
Trampoliini Erika Pakkala
Perusvoimistelu / tanssi Jessica Honkanen
Vastuutuomari Ida Laisi
Fysioterapeutti Ida Voutilainen
Valmentajakoulutus Tiina Vilenius

2021-2022 B-maajoukkueleirit

28.-31.8.2021 B-maajoukkueleiri

Leirikutsu ja -ohjelma, päivitetty 26.8.2021


9.-12.10.2021 B-maajoukkueleiri
Leirikutsu ja -ohjelma päivitetty 6.10.2021


11.-14.1.2022 B-maajoukkueleiri

12.-15.3.2022 B-maajoukkueleiri

2021-2022 naisten ja tyttöjen B-maajoukkue

Päivitetty 3.10.2021


  
Naiset
Tira Kuitunen 2001 Espoon Telinetaiturit
Adeliina Siikala 2002 HIFK Gymnastics, Helsinki
Alexandra Haranen 2005 HIFK Gymnastics, Helsinki
Elin Pawli 2005 HIFK Gymnastics, Helsinki
Lilian Langenskiöld 2002 HIFK Gymnastics, Helsinki
Sara Loikas 2004 HIFK Gymnastics, Helsinki
Sonja Herttua 2003 HIFK Gymnastics, Helsinki
Iina Ruuskanen 2004 Kuopion Reippaan Voimistelijat
Helmi Nykänen 2004 Kuusikon Urheilijat, Vantaa
Hilla-Reetta Aho 2005 Kuusikon Urheilijat, Vantaa
Ida Sihvonen 2003 Kuusikon Urheilijat, Vantaa
Sara Nissinen 2005 Kuusikon Urheilijat, Vantaa
Malla Montell 2004 Oulun Pyrintö
Saara Kokko 2003 Oulun Pyrintö
Sirkku Korpela (C) 2002 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Pihla Kunnari 2005 Taipumattomat, Rovaniemi
Annika Urvikko 1990 Tampereen Voimistelijat
Aura Heikkilä 2005 Turun Urheiluliitto
Minea Antila 2005 Vaasan Telinetaiturit
Misella Antila 2005 Vaasan Telinetaiturit
Ilona Kossila 2005 Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
Tytöt
Aava Sormunen 2007 Espoon Telinetaiturit
Eevi Seppälä 2006 Espoon Telinetaiturit
Nicole Vicary 2008 Espoon Telinetaiturit
Emilia Eskola (C) 2006 HIFK Gymnastics, Helsinki
Inka Lagström 2006 HIFK Gymnastics, Helsinki
Katariina Pietarinen 2007 HIFK Gymnastics, Helsinki
Linnea Lagerbohm 2006 HIFK Gymnastics, Helsinki
Saana Seimola 2008 HIFK Gymnastics, Helsinki
Venny Ylimartimo 2007 Joensuun Kataja
Henriikka Lehtimäki 2007 Jyväskylän Voimistelijat
Katariina Nissinen 2007 Jyväskylän Voimistelijat
Emmi Heiskanen 2007 Kuopion Reippaan Voimistelijat 
Mila Haverinen 2007 Oulun Pyrintö
Alexandra Virko 2006 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Fanni Varanka 2007 Taipumattomat, Rovaniemi
Iitu Still 2007 Taipumattomat, Rovaniemi
Nanna Halme 2006 Taipumattomat, Rovaniemi
Anna-Sofia Nieminen 2006 Turun Urheiluliitto
Ooa Vehviläinen 2006 Turun Urheiluliitto
Stella Talvinen 2007 Turun Urheiluliitto
Iina Kumpulainen 2007 Vaasan Telinetaiturit