Joukkuevoimistelun maajoukkueryhmät 2021

Joukkuevoimistelun maajoukkueryhmät valitaan vuosittain ja päivitetään valintakilpailujen jälkeen kansainvälisellä tasolla A-kategorian kilpailuissa kilpailevista joukkueista. Arvokilpailuedustajien valinnat löydät täältä.

Maajoukkueryhmien valintakriteerit 2021

Joukkuevoimistelun maajoukkueryhmät valitaan vuosittain ja päivitetään valintakilpailujen jälkeen. 

• Naisten A-maajoukkueryhmän muodostaa naisten sarjan World Cup ja MM edustajat vuonna 2021, kuitenkin tulosjärjestyksessä maksimissaan 4 joukkuetta

• Naisten B-maajoukkueryhmän muodostaa maksimissaan 6 seuraavaa joukkuetta, jotka ovat urheilulliselta tasoltaan kansainvälisellä tasolla sekä kilpailevat kansainvälisesti pääsääntöisesti B-kategorian kilpailussa naisten sarjassa vuonna 2021. Tulosjärjestys muodostuu maailmanmestaruuskilpailuiden valintakilpailuiden ensimmäisen ja toisen näytön yhteenlaskettujen pisteiden perusteella.

• Nuorten A-maajoukkueryhmän muodostavat nuorten sarjan Challenge Cup ja MM edustajat vuonna 2021, kuitenkin tulosjärjestyksessä maksimissaan 4 joukkuetta

• Nuorten B-maajoukkueryhmän muodostaa maksimissaan 8 seuraavaa joukkuetta, jotka ovat urheilulliselta tasoltaan kansainvälisellä tasolla sekä kilpailevat kansainvälisesti pääsääntöisesti B-kategorian kilpailuissa nuorten sarjassa vuonna 2021.

Mikäli joukkueen kokoonpano muuttuu ja IFAGG:n sääntö kokoonpanon säilymisestä ei enää toteudu, on lajiasiantuntijaryhmällä oikeus arvioida uudestaan joukkueen urheilullinen taso ja maajoukkueryhmään kuuluminen, missä vaan vaiheessa vuotta.

IFAGG:n sääntö kokoonpanon säilymisestä: The majority of the nominated team must be the same for example 7 gymnasts of 12 nominated gymnasts must be the same or 6 gymnasts of 10 nominated gymnasts must be the same. 

Tervetuloa maajoukkueeseen 

Maajoukkueryhmät 2020

Naisten A-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet: Gloria, Illusion, Minetit, OVO Team,  Sanix Valens, Team Vantaa

Naisten B-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet: Sirius, Team Esport

Nuorten A-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet: Elite, Illusion jr, OVO Junior Team, Minetit junior, Sanix Valens Junior, Tapiola Gloria Elise

Nuorten B-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet:  Elixiria jr, Kiri Junior Team,  Lumo, SV Sestra Junior, Team Freyat

MM edustajat 2019 Kuva: Susanna Porola