Joukkuevoimistelun maajoukkueryhmät 2019

Joukkuevoimistelun maajoukkueryhmät valitaan vuosittain kansainvälisellä tasolla A-kategorian kilpailuissa kilpailevista joukkueista. Arvokilpailuedustajien valinnat löydät täältä.

• Naisten A-maajoukkueryhmän muodostaa naisten sarjan World Cup ja MM edustajat vuonna 2019.

• Naisten B-maajoukkueryhmän muodostaa maksimissaan 6 seuraavaa joukkuetta, jotka ovat urheilulliselta tasoltaan kansainvälisellä tasolla sekä kilpailevat kansainvälisesti A-kategorian kilpailussa naisten sarjassa vuonna 2019.

• Nuorten A-maajoukkueryhmän muodostavat nuorten sarjan Challenge Cup ja MM edustajat vuonna 2019.

• Nuorten B-maajoukkueryhmän muodostaa maksimissaan 6 seuraavaa joukkuetta, jotka ovat urheilulliselta tasoltaan kansainvälisellä tasolla sekä kilpailevat kansainvälisesti A-kategorian kilpailuissa nuorten sarjassa vuonna 2019.

Lajiasiantuntijaryhmä nimeää joukkueet ryhmiin vuonna 2019 helmikuun aikana ensimmäisen valintakilpailun jälkeen.

Lajiasiantuntijaryhmä voi täydentää ryhmiä arvokilpailukarsintojen jälkeen keväällä 2019 ja syksyn 2019 valintakilpailun jälkeen.

Mikäli joukkueen kokoonpano muuttuu ja IFAGG:n sääntö kokoonpanon säilymisestä ei enää toteudu, on lajiasiantuntijaryhmällä oikeus arvioida uudestaan joukkueen urheilullinen taso ja maajoukkueryhmään kuuluminen, missä vaan vaiheessa vuotta.

IFAGG:n sääntö kokoonpanon säilymisestä: The majority of the nominated team must be the same for example 7 gymnasts of 12 nominated gymnasts must be the same or 6 gymnasts of 10 nominated gymnasts must be the same. 

Maajoukkueryhmät 2019/toukokuu:

Naisten A-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet: Minetit, OVO Team, Minetit Fire, Team Vantaa, Gloria

Naisten B-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet: Sanix Valens, Sirius, Illusion, Team Esport

Nuorten A-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet: OVO Junior Team, Minetit Elite, Team Vantaa Elise, Illusion Junior, Sanix Valens Junior

Nuorten B-maajoukkueryhmään kuuluvat seuraavat joukkueet: Venom, Team Tapiola Gloria, Team Atomit, Freyat, Lumo, Isku AGG Idra

MM edustajat 2019 Kuva: Susanna Porola