Naisten telinevoimistelun 

maajoukkueen esivalmennusryhmä Minorit

Minoriryhmän tarkoituksena on saada kunkin ikäluokan motivoituneet ja potentiaaliset voimistelijat harjoittelemaan ja leireilemään yhdessä. Tavoitteena on opettaa ja valmistaa nuoria voimistelijoita maajoukkueleiritoimintaan. Valmentajien, tuomareiden ja eri alojen asiantuntijoiden yhteistyöllä sekä valmentajakoulutuksilla autetaan kokonaisvaltaisen valmennuksen ymmärtämistä ja toteuttamista.


Minorit leireilevät neljä 4-päiväistä leiriä vuoden aikana Kuortaneen urheiluopistolla. Elokuun testileirin lisäksi leirit järjestetään joulukuussa, helmikuussa ja kesäkuussa.  


Minorien tehotreeniryhmän voimistelijoille järjestetään lisäksi yksi 3-päiväin leiri ja yksi 1-päivän kisaan valmistava leiri Minorivuoden aikana. TTR-ryhmän kansainväliseen kilpailuun osallistujat valitaan vain vanhimman ikäluokan voimistelijoista. 

 

Leirijohto ja telinekouluttajat

Valmennuskoordinaattori Tiina Vilenius

Minorien vastuuvalmentajat Anna Santanen ja Iira Murtonen

Hyppy Ryan Goen
Nojapuut Ryan Goen
Puomi Tiina Vilenius
Permanto Ryan Goen
Trampoliini Jarkko Harju
Perusvoimistelu / tanssi Jessica Honkanen
Fysiikka Otto Raja-aho
Vastuutuomari Otto Lindqvist  
Fysioterapeutti Ida Voutilainen
Valmentajakoulutus Tiina Vilenius
Elämänhallinta Sofia Pohjanen
Opiskelu Pekka Lahtinen

Minorileirit 2020-2021

1/4 Minori testileiri 4.-7.8.2020, ilmoittautumisen DL 8.7.
Koulutus: Puhdas perusvoimistelu ja riittävät valmiudet
Harjoittelu: Testit ja perusliikkeet
Leirikutsu
Minorisäännöt

2/4 Joulukuun leiri 3.-6.12.2020
Koulutus: Suunnittelu, PTS
Harjoittelu: Uudet liikkeet

3/4 Helmikuun leiri 11.-14.2.2021
Koulutus: Kilpailuun valmistautuminen
Harjoittelu: "pikkusarjat", puolisarjat ja liikkeiden yhdistäminen

4/4 Kesäkuun leiri 20.-23.6.2021
Koulutus: Kestävyysharjoittelu
Harjoittelu: Kestävyys ja peruskuntokauden aloitus

Minoriryhmä

Päivitetty 20.1.2020

2007-syntyneet
Kiira Kuusela Alppilan Salamat, Helsinki
Aava Sormunen Espoon Telinetaiturit
Angelica Johanson Espoon Telinetaiturit / TTR
Ella Widell Espoon Telinetaiturit
Emilia Leskinen Espoon Telinetaiturit
Iida Väänänen Espoon Telinetaiturit
Neelia Siikala Espoon Telinetaiturit
Elle Laiti Fliku-82, Helsinki
Venny Ylimartimo Joensuun Kataja / TTR
Henriikka Lehtimäki Jyväskylän Voimistelijat
Katariina Nissinen Jyväskylän Voimistelijat
Kiira Jokinen Jyväskylän Voimistelijat
Maria Palkola Jyväskylän Voimistelijat
Emmi Heiskanen Kuopion Reippaan Voimistelijat
Inka Toivonen Oulun Pyrintö
Janika Åman Oulun Pyrintö
Mila Haverinen Oulun Pyrintö / TTR 
Emma Sipilä Pyrkivä Gymnastics, Turku
Esteri Kiili Pyrkivä Gymnastics, Turku / TTR
Julia Hagelberg Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
Katariina Pietarinen Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
Minna Harju Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
Fanni Varanka Taipumattomat, Rovaniemi / TTR
Iitu Still Taipumattomat, Rovaniemi
Milja Selkälä Taipumattomat, Rovaniemi
Nelli Karjalainen Taipumattomat, Rovaniemi
Ella Naskali Tampereen Sisu
Viivi Komu Tampereen Voimistelijat
Enni Vaskelainen Turun Urheiluliitto
Frida Niittymäki Turun Urheiluliitto
Jenna Potinoja Turun Urheiluliitto / TTR
Stella Talvinen Turun Urheiluliitto / TTR
Iina Kumpulainen Vaasan Telinetaiturit
Nella Männikkö Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula / TTR
Nelli Sylvin Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula / TTR
Seela Säntti Voimisteluseura Kieppi, Helsinki / TTR
2008-syntyneet
Evelin Veistelehto Alppilan Salamat, Helsinki
Saana Seimola Alppilan Salamat, Helsinki
Aina Terho Espoon Telinetaiturit
Iina Vuorikoski Espoon Telinetaiturit
Kerttu Niemelä Espoon Telinetaiturit
Liina Kuivanen Espoon Telinetaiturit
Maria Antila Espoon Telinetaiturit
Nicole Vicary Espoon Telinetaiturit
Sanni Ilmivalta Espoon Telinetaiturit
Vilma Virtanen Espoon Telinetaiturit
Sointu Vuokila Fliku -82, Helsinki
Essi Keskitalo Pyrkivä Gymnastics, Turku
Jasmiina Laitinen Pyrkivä Gymnastics, Turku
Emma-Amelie Suurnäkki Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
Verna Kauppinen Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
Hertta-Sofia Hiekkataipale Tampereen Sisu
Liina Viheriäranta Tampereen Sisu
Matilda Nikkola Vaasan Telinetaiturit
2009-syntyneet
Rebeca Morosan Espoon Telinetaiturit
Maija Taskinen Jyväskylän Voimistelijat
Hilma Nurmi Pyrkivä Gymnastics, Turku
Lumina Mäkeläinen Pyrkivä Gymnastics, Turku
Miisa Kuukasjärvi Pyrkivä Gymnastics, Turku
Katja Podoped Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
Katriina Heikkilä Tampereen Sisu
Mimi Sylvin Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
Nyyti Erätuli Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
Laura Tiessalo Voimisteluseura Kieppi, Helsinki