Naisten telinevoimistelun 

maajoukkueen esivalmennusryhmä Minorit ja Tulokkaiden maajoukkue

Minoriryhmän tarkoituksena on saada kunkin ikäluokan motivoituneet ja potentiaaliset 10-13 -vuotiaat voimistelijat harjoittelemaan ja leireilemään yhdessä. Tavoitteena on opettaa ja valmistaa nuoria voimistelijoita maajoukkueleiritoimintaan. Valmentajien, tuomareiden ja eri alojen asiantuntijoiden yhteistyöllä sekä valmentajakoulutuksilla autetaan kokonaisvaltaisen valmennuksen ymmärtämistä ja toteuttamista.


Tulokkaiden maajoukkue ja Minorit leireilevät neljä 4-päiväistä leiriä vuoden aikana Kuortaneen urheiluopistolla. Elokuun testileirin lisäksi leirit järjestetään joulukuussa, helmikuussa ja kesäkuussa.  


Tulokkaiden maajoukkueelle järjestetään lisäksi yksi 4-päiväinen leiri Minorivuoden aikana. Tulokkaiden maajoukkueen kansainväliseen kilpailuun osallistujat valitaan vain vanhimman ikäluokan voimistelijoista. 

 

Tulokkaiden maajoukkue

Päivitetty 14.6.2021

2008 syntyneet
Evelin Veistelehto Alppilan Salamat, Helsinki
Saana Seimola Alppilan Salamat, Helsinki
Nicole Vicary Espoon Telinetaiturit
Sanni Ilmivalta Espoon Telinetaiturit
Essi Keskitalo Pyrkivä Gymnastics, Turku
Liina Viheriäranta Tampereen Voimistelijat
2009 syntyneet
Luminella Kettunen Espoon Telinetaiturit
Lizeth Piuhola Oulun Pyrintö
Hilma Nurmi Pyrkivä Gymnastics, Turku
Linda Jewander Pyrkivä Gymnastics, Turku
Lumina Mäkeläinen Pyrkivä Gymnastics, Turku
Miisa Kuukasjärvi Pyrkivä Gymnastics, Turku
Ekaterina Podobed Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
2010 syntyneet
Lumi Seppälä Pyrkivä Gymnastics, Turku

 

Minoriryhmä

Päivitetty 14.6.2021

2008 syntyneet
Frida Virokannas Alppilan Salamat, Helsinki
Ida Holmila Alppilan Salamat, Helsinki
Sointu Vuokila Alppilan Salamat, Helsinki
Aina Terho Espoon Telinetaiturit
Emma-Amelie Suurnäkki Espoon Telinetaiturit
Hilla Rantala Espoon Telinetaiturit
Liina Kuivanen Espoon Telinetaiturit
Vilma Virtanen Espoon Telinetaiturit
Aino Muona Kuopion Reippaan Voimistelijat
Emilia Kolehmainen Kuopion Reippaan Voimistelijat
Ada Kylli Oulun Pyrintö
Linda Laine Pyrkivä Gymnastics, Turku
Matilda Nikkola Vaasan Telinetaiturit
Helli-Noora Poutiainen Voimisteluklubi Lohja
2009 syntyneet
Iiris Nyyssönen Espoon Telinetaiturit
Ronja O'brien Espoon Telinetaiturit
Moa Ainasoja Idrottsföreningen Drott, Pietarsaari
Annika Holmila Jyväskylän Voimistelijat
Maija Taskinen Jyväskylän Voimistelijat
Liina Laukkanen Lappeenrannan Voimistelijat
Aura Hakalahti Oulun Pyrintö
Jenni Peltonen Oulun Pyrintö
Neea Härkönen Oulun Pyrintö
Neela Marjeta Oulun Pyrintö
Emma Hortling Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki
Katriina Heikkilä Tampereen Sisu
Aava Houhala Tampereen Voimistelijat
Neela Niilivuo Tampereen Voimistelijat
Viivi Harolin Tampereen Voimistelijat
Fiona Suvanto Turun Urheiluliitto
Suvi Virtanen Turun Urheiluliitto
Ambika Numminen Vaasan Telinetaiturit
Silva Salin Voimisteluseura Helsinki
Emmi Orava Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
Mimi  Sylvin Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
Nyyti Erätuli Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula
Laura Tiessalo Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki
2010 syntyneet
Hertta Vaha Alppilan Salamat, Helsinki
Klaara Kuusela Alppilan Salamat, Helsinki
Vanessa Vättö Espoon Telinetaiturit
Anni Pääkkönen Oulun Pyrintö
Nella Marttala Oulun Pyrintö
Emma Kervilä Pyrkivä Gymnastics, Turku
Stiina Nikkola Pyrkivä Gymnastics, Turku
Aino Saksala Tampereen Sisu
Nelli Pelttari Tampereen Voimistelijat
Sofia Ahvas Turun Urheiluliitto

Leirijohto ja telinekouluttajat

Valmennuskoordinaattori Tiina Vilenius

Vastuuvalmentajat Anna Santanen ja Iira Murtonen

Hyppy Ryan Goen
Nojapuut Ryan Goen
Puomi Tiina Vilenius
Permanto Ryan Goen
Trampoliini Jarkko Harju
Perusvoimistelu / tanssi Jessica Honkanen
Fysiikka Otto Raja-aho
Vastuutuomari Otto Lindqvist  
Fysioterapeutti Ida Voutilainen
Valmentajakoulutus Tiina Vilenius
Elämänhallinta Sofia Pohjanen
Opiskelu Pekka Lahtinen

2020-2021 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileirit

1/4 Minori testileiri 4.-7.8.2020, ilmoittautumisen DL 8.7.
Koulutus:
* Pelisäännöt
Harjoittelu: Testit ja perusliikkeet
Leirikutsu päivitetty 21.7.2020
Minorisäännöt

2/4 Helmikuun leiri 11.-14.2.2021 HUOM. PVM.
Koulutus:
* Kilpailuun valmistautuminen (teoria)
* Perusvoimistelu ja tarkkuus (käytäntö)
Harjoittelu: Perusliikkeet ja sarjan uudet liikkeet
Leirikutsu, päivitetty 10.2.2021

Tulokkaiden maajoukkueleiri Kuortaneella 4.-6.3.2021
Leirikutsu, päivitetty 1.3.2021

3/4 Joulukuun leiri > Toukokuun leiri 30.5.-2.6.2021 HUOM. UUSI PVM.
Koulutus:
* Urapolku
* Käytännön lajikoulutus
Harjoittelu: Sarjat ja puolisarjat 
Leirikutsu ja ohjelma, päivitetty 25.5.2021

4/4 Maaliskuun leiri > Kesäkuun leiri 20.-23.6.2021
Koulutus: 
* Fysiikkaharjoittelu
* Käytännön lajikoulutus
Harjoittelu: Uudet liikkeet
Leirikutsu ja ohjelma 14.6.2021

 

2021-2022 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileirit

2.-5.9.2021 Minoritestileiri 

9.-12.12.2021 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileiri 

10.-13.2.2022 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileiri 

25.-28.4.2022 Tulokkaiden maajoukkueleiri

16.-19.6.2022 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileiri