Naisten telinevoimistelun 

maajoukkueen esivalmennusryhmä Minorit ja Tulokkaiden maajoukkue

Minoriryhmän tarkoituksena on saada kunkin ikäluokan motivoituneet ja potentiaaliset 10-13 -vuotiaat voimistelijat harjoittelemaan ja leireilemään yhdessä. Tavoitteena on opettaa ja valmistaa nuoria voimistelijoita maajoukkueleiritoimintaan. Valmentajien, tuomareiden ja eri alojen asiantuntijoiden yhteistyöllä sekä valmentajakoulutuksilla autetaan kokonaisvaltaisen valmennuksen ymmärtämistä ja toteuttamista.


Tulokkaiden maajoukkue ja Minorit leireilevät neljä 4-päiväistä leiriä vuoden aikana Kuortaneen urheiluopistolla. Elokuun testileirin lisäksi leirit järjestetään joulukuussa, helmikuussa ja kesäkuussa.  


Tulokkaiden maajoukkueelle järjestetään lisäksi yksi 4-päiväinen leiri Minorivuoden aikana. Tulokkaiden maajoukkueen kansainväliseen kilpailuun osallistujat valitaan vain vanhimman ikäluokan voimistelijoista. 

 

2021-2022 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileirit

2.-5.9.2021 Minoritestileiri 

Leirikutsu ja -ohjelma, päivitetty 26.8.2021
Ryhmät, päivitetty 31.8.2021

2021 Minorisäännöt

Lisätestipäivä Kuortaneella perjantaina 29.10.2021 klo 13.

 

9.-12.12.2021 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileiri 

10.-13.2.2022 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileiri 

25.-28.4.2022 Tulokkaiden maajoukkueleiri

16.-19.6.2022 Tulokkaiden maajoukkue- ja Minorileiri


 

Leirijohto ja telinekouluttajat

Vastuuvalmentajatiimi Anna Santanen & Iira Murtonen

Hyppy, nojapuut, permanto Ryan Goen & Nicole Staudinger

Puomi   Tiina Vilenius (Tulokkaat) / Lea Holopainen (Minorit)

Tramppa    Jarkko Harju

PV, tanssi    Nea Ollikainen

Fysiikka     Otto Raja-aho

Tuomari Otto Lindqvist

Fysioterapia / -koulutus Ida Voutilainen

Valmentajakoulutus    Tiina Vilenius & Ryan Goen

 

2021-2022 Maajoukkue, Tulokkaat

Päivitetty 14.9.2021


Hertta Niemelä 2011 Espoon Telinetaiturit
Iiris Nyyssönen 2009 Espoon Telinetaiturit
Vanessa Vättö 2010 Espoon Telinetaiturit
Katja Podobed 2009 HIFK Gymnastics, Helsinki
Klaara Kuusela 2010 HIFK Gymnastics, Helsinki
Moa Ainasoja 2009 IF Drott, Pietarsaari
Maija Taskinen 2009 Jyväskylän Voimistelijat
Lizeth Piuhola 2009 Oulun Pyrintö
Linda Jewander 2009 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Lumina Mäkeläinen 2009 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Miisa Kuukasjärvi 2009 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Stiina Nikkola 2010 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Katriina Heikkilä 2009 Tampereen Sisu
Aava Houhala 2009 Tampereen Voimistelijat
Ambika Numminen 2009 Vaasan Telinetaiturit



2021-2022 Minorit

Päivitetty 16.9.2021

 

Anna Korhonen 2009 Espoon Telinetaiturit
Helmi Järvinen 2011 Espoon Telinetaiturit
Luminella Kettunen 2009 Espoon Telinetaiturit
Ronja O'brien 2009 Espoon Telinetaiturit
Isabella Dahlman 2010 Fliku-82, Helsinki
Mimosa Tschesmenski 2009 Fliku-82, Helsinki
Alina Sepäntalo 2009 HIFK Gymnastics, Helsinki
Edith Lähde 2011 HIFK Gymnastics, Helsinki
Eeva Laitinen 2011 HIFK Gymnastics, Helsinki
Emma Hortling 2009 HIFK Gymnastics, Helsinki
Julia Wallius 2009 HIFK Gymnastics, Helsinki
Juni Janson 2010 HIFK Gymnastics, Helsinki
Kamilla Sesay 2009 HIFK Gymnastics, Helsinki
Lea Vähimaa 2011 HIFK Gymnastics, Helsinki
Lili-Maria Steiner 2009 HIFK Gymnastics, Helsinki
Maria Eronen 2010 HIFK Gymnastics, Helsinki
Mila Makkonen 2011 HIFK Gymnastics, Helsinki
Olivia Herttua 2010 HIFK Gymnastics, Helsinki
Oona Renko 2010 HIFK Gymnastics, Helsinki
Sani Ojanen 2010 HIFK Gymnastics, Helsinki
Ava Perälä 2009 IF Drott, Pietarsaari
Eevi Kolehmainen 2010 Joensuun Kataja 
Annika Holmila 2009 Jyväskylän Voimistelijat
Peppi Hokkanen 2009 Jyväskylän Voimistelijat
Silja Solismaa 2010 Jyväskylän Voimistelijat
Kerttu Kontro 2011 Kuopion Reippaan Voimistelijat
Maija Ruoppi 2011 Kuopion Reippaan Voimistelijat
Venla Reinikainen 2010 Kuopion Reippaan Voimistelijat
Justiina Junes 2009 Kuusikon Urheilijat, Vantaa
Pinja Rossi 2009 Lappeenrannan Voimistelijat
Anni Pääkkönen 2010 Oulun Pyrintö
Jenni Peltonen 2009 Oulun Pyrintö
Isabella Kuzmanovski 2010 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Nanna Sintonen 2010 Pyrkivä Gymnastics, Turku
Aino Saksala 2010 Tampereen Sisu
Emmiina Pohjonen 2011 Tampereen Sisu
Alisa Elo 2010 Tampereen Voimistelijat
Hilma Harjula 2009 Tampereen Voimistelijat
Hulda Harjula 2011 Tampereen Voimistelijat
Neela Niilivuo 2009 Tampereen Voimistelijat
Nelli Pelttari 2010 Tampereen Voimistelijat
Venla Kivikoski 2011 Tampereen Voimistelijat
Viivi Harolin 2009 Tampereen Voimistelijat
Fiona Suvanto 2009 Turun Urheiluliitto
Isla Talvinen 2010 Turun Urheiluliitto
Olivia Valta 2011 Turun Urheiluliitto
Paola Kero 2009 Turun Urheiluliitto
Sofia Ahvas 2010 Turun Urheiluliitto
Suvi Virtanen 2009 Turun Urheiluliitto
Camilla Peurala 2011 Voimisteluklubi Lohja
Ann-Sofie Sinkko 2009 Voimisteluseura Helsinki VSH