Naisten telinevoimistelun 

B-maajoukkue ja maajoukkueen esivalmennusryhmä Bemarit

 

B-maajoukkueen ja Bemariryhmän tarkoituksena on saada kunkin ikäluokan motivoituneet ja potentiaaliset voimistelijat harjoittelemaan ja leireilemään yhdessä. Tavoitteena on tukea voimistelijaa urapolulla eteenpäin esimerkiksi toimimalla ponnahduslautana A-/B-maajoukkueeseen. Valmentajien, tuomareiden ja eri alojen asiantuntijoiden yhteistyöllä sekä valmentajakoulutuksilla autetaan kokonaisvaltaisen valmennuksen ymmärtämistä ja toteuttamista.

B-maajoukkue ja Bemarit leireilevät yhdessä neljä 4-päiväistä leiriä vuoden aikana Kuortaneen urheiluopistolla. Elokuun testileirin lisäksi leirit järjestetään lokakuussa, tammikuussa ja maaliskuussa. 

Bemarit on syksyllä 2014 aloitettu valmennusryhmä.(13v ja vanhemmat).

B-maajoukkueen tehotreeniryhmän voimistelijat leireilevät yhdessä A-maajoukkueen kanssa helmikuun hiihtolomaleirillä Kuortaneella. TTR-ryhmän voimistelijoista valitaan osallistujat ryhmälle suunnattuun kansainväliseen kilpailuun. 

Leirijohto ja telinekouluttajat

Valmennuskoordinaattori Tiina Vilenius

Vastuuvalmentajat Annukka Almenoksa ja Ryan Goen

Hyppy Ryan Goen
Nojapuut Annukka Almenoksa
Puomi Tiina Vilenius
Permanto Ryan Goen
Trampoliini Erika Pakkala
Perusvoimistelu / tanssi Nea Ollikainen
Fysiikka Mikko Paavola
Vastuutuomari Ida Laisi
Fysioterapeutti Ida Voutilainen
Valmentajakoulutus Tiina Vilenius
Elämänhallinta Sofia Pohjanen
Opiskelu Pekka Lahtinen

B-maajoukkue- ja Bemarileirit 2020-2021

1/4 B-maajoukkueleiri ja Bemaritestileiri 20.-23.8.2020, ilmoittautumisen DL 8.7.
Koulutus:
1. Vuosisuunnitelma, tavoitteet ja jaksottaminen
2. Voimaharjoittelun jaksottaminen
Harjoittelu: Testit ja perusliikkeet
Leirikutsu päivitetty 17.8.2020
B-maajoukkue- ja Bemarisäännöt
B-maajoukkue- ja Bemarisäännöt PÅ SVENSKA

 

2/4 Lokakuun leiri 1.-4.10.2020
Koulutus:
1. KeHu-kansio
2. Alkuverryttely
Harjoittelu: Sarjat ja puolisarjat
Leirikutsu päivitetty 25.9.2020

 

3/4 Tammikuun leiri 21.-24.1.2021
Koulutus:
1. ADT
2. Voimistelullisten liikkeiden yhdistäminen puomilla
Harjoittelu: Sarjan uudet liikkeet ja yhdistelmät


4/4 Maaliskuun leiri 18.-21.3.2021
Koulutus:
1. Urapolku
2. Käytännön lajikoulutus
Harjoittelu: Sarjat ja liikkeiden viimeistely

Naisten ja tyttöjen B-maajoukkue 2020-2021

päivitetty 13.11.2020

Naiset
Espoon Telinetaiturit Ingrid Suominen (C) 2002
Espoon Telinetaiturit Inka Mäkinen 1998
Espoon Telinetaiturit Liisa Lintula 2003
Espoon Telinetaiturit Tira Kuitunen TTR 2001
Jyväskylän Voimistelijat Viivi Nieminen TTR
2002
Kuopion Reippaan Voimistelijat  Iina Ruuskanen 2004
Kuusikon Urheilijat, Vantaa  Anne Suorsa 2004
Kuusikon Urheilijat, Vantaa Helmi Nykänen 2004
Kuusikon Urheilijat, Vantaa Ida Sihvonen TTR 2003
Oulun Pyrintö Enna Kynsilehto 2004
Pyrkivä Gymnastics, Turku Anna Peltoniemi 2004
Pyrkivä Gymnastics, Turku  Kia Haavisto 2002
Tampereen Sisu Helmi Tuohimäki 2002
Vaasan Telinetaiturit  Laura Nyqvist 2004
Voimisteluseura Kieppi, Helsinki  Adeliina Siikala (C) TTR 2002
Voimisteluseura Kieppi, Helsinki Sonja Herttua TTR 2003
Tytöt
Espoon Telinetaiturit Pihla Väisänen 2005
Gymnastics Åland, Maarianhamina Nora Karlsson TTR 2005
Jyväskylän Voimistelijat Henriikka Lehtimäki 2007
Jyväskylän Voimistelijat Kiira Jokinen TTR 2007
Kuusikon Urheilijat, Vantaa Sara Nissinen TTR 2005
Oulun Pyrintö Meeri Tikkanen 2007
Pyrkivä Gymnastics, Turku Alexandra Virko 2006
Taipumattomat, Rovaniemi Nanna Halme TTR 2006
Turun Urheiluliitto Stella Talvinen 2007
Voimisteluseura Kieppi, Helsinki Isabel Kallio 2005
Voimisteluseura Kieppi, Helsinki  Nona Lilja 2006



Bemarit 2020-2021

päivitetty 20.9.2020

Alppilan Salamat, Helsinki Emma Pirilä 2003
Alppilan Salamat, Helsinki Viola Uski 2003
Alppilan Salamat, Helsinki Ebba Grönlund 2005
Alppilan Salamat, Helsinki Lilja Karjalahti 2006
Alppilan Salamat, Helsinki Kiira Kuusela 2007
Espoon Telinetaiturit Daniela McCarthy 2004
Espoon Telinetaiturit Eevi Seppälä 2006
Espoon Telinetaiturit Aava Sormunen 2007
Fitness Idrottsförening, Pietarsaari Felicia Vikström 2004
Fitness Idrottsförening, Pietarsaari Tilda Ljung 2005
Grankulla Gymnastikförening, Kauniainen Maya Engström 2005
Gymnastics Åland, Maarianhamina Stina Ekstrand 2006
Joensuun Kataja Johanna Nuutinen 2003
Joensuun Kataja Aino Nuutinen 2005
Joensuun Kataja Siri Pakarinen 2005
Joensuun Kataja Inka Salomies 2006
Joensuun Kataja Venny Ylimartimo 2007
Jyväskylän Voimistelijat Katariina Nissinen 2007
Kuopion Reippaan Voimistelijat Lotta Pisto 2003
Kuopion Reippaan Voimistelijat Miitta Makkonen 2006
Kuopion Reippaan Voimistelijat Emmi Heiskanen 2007
Oulun Pyrintö Fanni Majanmaa (C) 2003
Oulun Pyrintö Liila Kinnunen 2003
Oulun Pyrintö Mila Haverinen 2007
Pyrkivä Gymnastics, Turku Esteri Kiili 2007
Pyrkivä Gymnastics, Turku Linnea Peltoniemi (C) 2002
Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki Lotta Hakkarainen 2003
Suomen Taitovoimisteluklubi, Helsinki Katariina Pietarinen 2007
Taipumattomat, Rovaniemi Annu Mettiäinen 2005
Taipumattomat, Rovaniemi Fanni Varanka 2007
Taipumattomat, Rovaniemi Iitu Still 2007
Turun Urheiluliitto Iia Vehviläinen 2004
Turun Urheiluliitto Aura Heikkilä 2005
Turun Urheiluliitto Malva Niemi 2005
Turun Urheiluliitto Anna-Sofia Nieminen 2006
Turun Urheiluliitto Ooa Vehviläinen 2006
Vaasan Telinetaiturit Minea Antila 2005
Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula Moona Mäkinen 2006
Voimisteluseura Keski-Uusimaa, Tuusula Nelli Sylvin 2007
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Nea Virtanen 2005
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Aino Lagström 2006
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Alma Nevalainen 2006
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Emilia Eskola 2006
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Inka Lagström 2006
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Kiira Gustafsson 2006
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Linnea Lagerbohm 2006
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Saiga Laukontaus 2007
Voimisteluseura KIEPPI, Helsinki Vilma Klemetti 2007