MM-kilpailuiden edustajien valinta 2019 

Kevään 2019 joukkuevoimistelun MM-kilpailuiden valintamenettely:

• Nuoret:

Karsintakilpailu I Vantaa, Lumo 30.3.2019 (pisteytys 1-10) 1. näyttö

Karsintakilpailu II Hyvinkää, Martinhalli 27.-28.4.2019 (pisteytys 1,5-15) 2. ja 3. näyttö

•Naiset:         

Karsintakilpailu I Vantaa, Lumo 30.3.2019 (pisteytys 1-10) 1. näyttö

Karsintakilpailu II Hyvinkää, Martinhalli 27.-28.4.2019 (pisteytys 1,5-15) 2. ja 3. näyttö 

Suomen edustajiksi joukkuevoimistelun MM-kilpailuihin 17.-19.5.2019 Cartagenaan, (ESP) valitaan nuorissa ja naisissa kolme eniten karsintapisteitä saanutta joukkuetta.

Jos jossakin näytössä tulee jaettu sija, saavat molemmat joukkueet samat karsintapisteet.

Jos kaikkien näyttöjen jälkeen karsintapisteet ovat samat kahdella tai useammalla joukkueella, ratkaisevat näyttöjen yhteenlasketut tulospisteet.

Tulospisteiden jälkeen ratkaisevat yksittäisen näytön korkeimmat yhteispisteet. Mikäli yhteispisteet samat, yksittäisen näytön korkeammat (järjestys EXE, TV, AV) pisteet.

 Lajiasiantuntijaryhmä pidättää oikeuden muutoksiin ja esimerkiksi sairastumis- ja loukkaantumistapauksissa tilanne katsotaan tapauskohtaisesti Suomen parhaan menestyksen saavuttamiseksi ko. kisoissa.

Kokonaisuudessaan MM-karsinnassa on jaossa maksimissaan 40 pistettä ensimmäiseksi sijoittuvalle joukkueelle.


Näytössä 1. (nuoret ja naiset) karsintapisteet jaetaan sijoitusten mukaan seuraavasti:

Ensimmäiseksi sijoittunut: 10 pistettä

Toiseksi sijoittunut: 9 pistettä

3. sijoittunut: 8 pistettä

4. sijoittunut: 7 pistettä

5. sijoittunut: 6 pistettä

6. sijoittunut: 5 pistettä

7. sijoittunut: 4 pistettä

8. sijoittunut: 3 pistettä

9. sijoittunut: 2 pistettä

10. sijoittunut: 1 piste


Näytöissä 2. ja 3. (nuoret ja naiset) karsintapisteet jaetaan sijoitusten mukaan seuraavasti:

Ensimmäiseksi sijoittunut: 15 pistettä

Toiseksi sijoittunut: 13,5 pistettä

3. sijoittunut: 12 pistettä

4. sijoittunut: 10,5 pistettä

5. sijoittunut: 9 pistettä

6. sijoittunut: 7,5 pistettä

7. sijoittunut: 6 pistettä

8. sijoittunut: 4,5 pistettä

9. sijoittunut: 3 pistettä

10. sijoittunut: 1,5 piste

 


MM-edustajien valinnan tulos 2018:

Naiset näytöt 4/4:
1. OVO Team, OVO 50 p
2. Gloria, PNV 42,5 p

3. Team Vantaa, VVS 39,5 p
4. Sanix Valens, LaTy, TuPy 38 p
5. Sirius, JNV 30 p
6. Team Esport, OVO 25 p
7. Team Lidia, VaVa 12 p


Nuoret näytöt 3/3:
1. OVO Junior Team, OVO 39 p
2. Minetit Junior, TaSi, Coco 38,5 p
3. Elite, TapErä 31 p
4. Illusion Junior Blue, TVS Illusion 30,5 p
5. Team Vantaa Junior, VVS 22,5 p
6. Sanix Junior, FNV, LaTy, TuPy 19,5 p
7. Lumo, JNV ja Team Tapiola Gloria, TapVo, PNV 16,5 p
8. -
9. Freyat, HJM 8 p
10. Team Piruet, Elise 4 p