Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Vastuullisuusaskeleet on tarkoitettu jokaisen seuran arjen työkaluksi
16.02.2022

Vastuullisuusaskeleet on tarkoitettu jokaisen seuran arjen työkaluksi

Mies ohjaa lapsia

Vastuullisuusaskeleet helpottavat ja konkretisoivat seurojen vastuullisuustyötä. Askeleissa huomioidaan kaikki viisi vastuullisuusohjelman osa-aluetta: hyvä hallinto, turvallinen toimintaympäristö, yhdenvertaisuus- ja tasa-arvo, ympäristö ja antidoping. Askeleet on rakennettu kolmelle tasolle riippuen seuran tavoitteista ja toiminnoista:

  • Perustaso on tarkoitettu pienille ja keskisuurille seuroille, jotka tarjoavat harrastevoimistelua sekä ryhmäliikuntaa
  • Tähtitaso on tarkoitettu pienille ja keskisuurille kilpaseuroille ja suurille harrasteseuroille; taso on minimitaso lasten ja aikuisten Tähtiseuroille
  • Protaso on tarkoitettu suurille kilpaseuroille ja Huippuvoimistelun tähtiseuroille

Tavoitteena on rakentaa seuroista toimintaympäristöjä ja yhteisöjä, joissa jokainen seuran jäsen voi olla mukana omana itsenään, liikkua ja toimia turvallisesti sekä kokea olevansa tärkeä ja vaikutusvaltainen osa yhteisöä. Tällainen toiminta houkuttelee mukaan myös uusia liikkujia ja seuratoimijoita sekä toimii käyntikorttina esimerkiksi sidosryhmille.

Vastuullisuusaskeleet -klinikat helpottavat askeleiden käyttöönottoa

Vastuullisuusaskeleisiin tutustutaan vastuullisuusaskeleet -klinikoilla, joita järjestetään vuoden 2022 aikana neljä:

  • 9.3. perus- ja tähtitaso, ilmoittautuminen
  • 15.3. protaso, ilmoittautuminen
  • 4.10. perus- ja tähtitaso; ilmoittautuminen aukeaa maaliskuun lopussa
  • 9.11. protaso; ilmoittautuminen aukeaa maaliskuun lopussa

Klinikoilla käydään läpi askeleita ja työstetään yhdessä niitä niin, että ne kiinnittyvät luontevasti osaksi seuran toimintaa. Klinikat ovat maksuttomia ja ne toteutetaan etätapaamisina. Suosittelemme vähintään kahden henkilön/seura osallistumista klinikkaan.

 

Haku