Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Onnea vuonna 2023 auditoiduille Tähtiseuroille!
13.12.2023

Onnea vuonna 2023 auditoiduille Tähtiseuroille!

Me olemme mukana Tähtiseura-ohjelmassa teksti tummalla pohjalla

Tähtiseura-ohjelma on Olympiakomitean, lajiliittojen ja liikunnan aluejärjestöjen yhteinen laatuohjelma, joka tukee suomalaisen urheilun keskeistä vahvuutta eli seuratoimintaa. Vuonna 2023 Voimisteluliitto sai kolme uutta Tähtiseuraa. Tähtimerkkinsä uudisti yhteensä 31 seuraa.

Tähtimerkki on tunnus, jonka seura saa täyttäessään Tähtiseuran laatutekijät. Seura voi kehittää toimintaansa laatutekijöiden mukaisesti kolmella eri osa-alueella: lasten ja nuorten urheilussa, aikuisten liikunnassa ja huippu-urheilussa. Voimistelussa lasten ja nuorten sekä aikuisten Tähtiseura-ohjelma ovat avoimia kaikille seuroille, ja huippu-urheilun Tähtiseura-ohjelmaan kutsutaan seuroja mukaan huippu-urheilun seuraverkostosta.  

Kun seura on kehittänyt toimintaansa laatutekijöiden vaatimalle tasolle, seuran toimintaa arvioidaan Tähtiseura-auditoinnissa, jossa on seuran edustajien lisäksi mukana lajiliiton edustajia, liikunnan aluejärjestöjen seurakehittäjä ja/tai muita seuratoiminnan asiantuntijoita. Voimisteluliitossa auditointeja tekevät liiton toimihenkilöiden lisäksi Tähtiseura-kehittäjäverkoston jäsenet. Tähtiseuran toimintaa arvioidaan auditoinnissa uudestaan aina kolmen vuoden välein.

Voimistelun uudet Tähtiseurat 

Vuonna 2023 voimistelun tähtikuvioon on liittynyt kolme uutta seuraa. Kotka Sport, Tapanilan Erän voimistelujaosto ja Viipurin Reipas saavuttivat ensimmäistä kertaa lasten ja nuorten tähtimerkin.

Lisäksi Oulun Pyrinnön voimistelujaosto laajensi laatutoimintaansa huippu-urheiluun. Seura oli ennestään lasten ja nuorten Tähtiseura.

Uudelleen auditoidut Tähtiseurat

Vuonna 2023 uudelleen auditointiprosessin sai valmiiksi seitsemän seuraa, jotka olivat aloittaneet prosessin jo vuonna 2022. Lisäksi 24 seuraa kävi auditointiprosessin tänä vuonna.

Tähtimerkin ovat tänä vuonna uudistaneet:

Brahen Voimistelijat (lapset ja nuoret)
Espoon Telinetaiturit (lapset ja nuoret, huippu-urheilu)
Grankulla Gymnastikförening (lapset ja nuoret)
Huittisten Voimistelu ja Liikunta (lapset ja nuoret, aikuiset)
Härmän Siskot (lapset ja nuoret)
Imatran Liikuntaseura (lapset ja nuoret, aikuiset)
Joensuun Voimistelu ja Liikunta (lapset ja nuoret, aikuiset)
Jyväskylän Voimistelijat -79 (lapset ja nuoret, huippu-urheilu)
Kempeleen Naisvoimistelijat (lapset ja nuoret, aikuiset)
Kotkan Kiri (lapset ja nuoret)
Kuopion Reippaan Voimistelijat (lapset ja nuoret, aikuiset)
Lappeenrannan Naisvoimistelijat (lapset ja nuoret)
Liikuntaseura Pori (lapset ja nuoret, aikuiset)
Mikkelin Voimistelijat (lapset ja nuoret)
Mäntsälän Voimistelijat (lapset ja nuoret, aikuiset)
Mäntyharjun Virkistys voimistelu- ja tanssijaosto (lapset ja nuoret, aikuiset)
Oulun Pyrintö voimistelujaosto (lapset ja nuoret)
Pyrkivä Gymnastics (lapset ja nuoret)
Raision Pyryt (lapset ja nuoret)
Rantaperkiön Isku (lapset ja nuoret)
Rauman Naisvoimistelijat (lapset ja nuoret, aikuiset)
Savitaipaleen Liikuntaseura (aikuiset)
Seinäjoen Voimistelijat (lapset ja nuoret, aikuiset)
Säkylän Naisvoimistelijat (lapset ja nuoret, aikuiset)
Tampereen Jumppatiimi TAJU (lapset ja nuoret, aikuiset)
Tampereen Voimistelijat (lapset ja nuoret, huippu-urheilu)
Tikkakosken Voimistelu- ja Liikuntaseura (lapset ja nuoret, aikuiset)
Turun Riennon Voimistelu (aikuiset)
Ulvilan Voimistelu ja Liikunta (lapset ja nuoret, aikuiset)
Vaasan Telinetaiturit (lapset ja nuoret)
Valkeakosken Voimistelijat (lapset ja nuoret, aikuiset)

Miten mukaan Tähtiseura-ohjelmaan?

Kaikille seuroille avoin laatuohjelma kutsuu mukaansa niin pienet kuin suuretkin seurat. Ohjelma tarjoaa seuroille erilaisia työkaluja ja asiantuntijoiden apua seuran itsearviointiin ja auditointiin sekä helppokäyttöisen Tähtiseura-verkkopalvelun Suomisportissa. Ohjeita Tähtiseura-ohjelmaan liittymiseen löytyy Olympiakomitean nettisivuilta (linkki avautuu uuteen ikkunaan). 

Voimisteluliiton seuratiimistä saa apua ja tukea ohjelmaan mukaan lähtemiseen sekä sparrausta matkan varrella. Tuki on jäsenseuroille maksutonta. Lisätietoja seurakehityspäällikkö Tiina Saulilalta tiina.saulila(a)voimistelu.fi.

Haku