Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Joukkuevoimistelun kevään 2022 kilpailut avoimessa haussa
01.04.2021

Joukkuevoimistelun kevään 2022 kilpailut avoimessa haussa

Joukkuevoimistelukilpailuiden haku avoinna huhtikuun ajan.  Alle on kerätty lisäohjeita joukkuevoimistelukilpiluiden hakuunpääuutisesta löydät lisätietoja.  


Voimisteluliiton lajien yhteiset kriteerit  

Hakemuksissa Kisanetiin tulee kuvailla kilpailupaikan soveltuvuus kyseiseen kilpailuun (harjoitustilojen koko yms.) ja nimetä seuran yhteyshenkilö. 

 

Mikäli seura hakee järjestettäväkseen useampaa kilpailua, tulee hakemuksissa priorisoida, mitä kilpailua haetaan ensisijaisesti, mitä toissijaisesti jne. Lajien yhteisen ohjeistuksen mukaisesti, seuroja pyydetään huolellisesti arvioimaan, mitä kilpailuja ne voivat järjestää. Ei ole tarkoituksenmukaista hakea kaikkia kilpailuja, vaan niitä, mitä on oikeasti paikkakunnalla mahdollista ko. ajankohtana ja riittävissä olosuhteissa järjestää. 

 

Valintakilpailut 

Arvokilpailuiden ja WC&Cvalintakilpailut myönnetään joko myönnettyyn JV Cup kilpailuun tai järjestämishaku näihin avataan, kun IFAGG:n kansainvälinen kilpailukalenteri vuodelle 2022 on julkaistu 


Kilpailuiden ajankohdat

Voimisteluliiton alaisia kilpailuja voivat järjestää Voimisteluliiton jäsenseurat. Etukäteen on hyvä perehtyä järjestämisohjeisiin ja lajikohtaisiin kilpailujen järjestämisohjeisiin. 


Kilpailuita myönnetään kilpailupäiville seuraavasti 


19.3.2022 JV CUP 2 kilpailua 

20.3.2022 JV CUP 1 kilpailu 

26.3.2022 JV CUP 2 kilpailua 

27.3.2022 JV CUP 1 kilpailu 

2.4.2022 JV CUP 2 kilpailua 

3.4.2022 JV CUP 2 kilpailua 

9.4.2022 JV CUP 3 kilpailua 

10.4.2022 JV CUP 2 kilpailua 

23.4.2022 JV CUP 3 kilpailua 

24.4.2022 JV CUP 2 kilpailua 

7.5.2022 JV CUP 3 kilpailua 

8.5.2022 JV CUP 2 kilpailua 

14.5.2022 JV CUP 3 kilpailua 

15.5.2022 JV CUP 2 kilpailua 

21.5.2022 JV CUP 1 kilpailu 

22.5.2022 JV CUP 1 kilpailu 

20.-22.5.2022 SM-kilpailut 

28.5.2022 JV CUP 1 kilpailu 

29.5.2022 JV CUP 1 kilpailu 


Kaikki hakemukset kisapäiville kerätään samaan hakemukseen, mutta kilpailuita myönnetään yllä oleva määrä per kilpailupäivä.  


Joukkuevoimistelun ja rytmisen voimistelun SMkilpailut 20.-22.5.2022 

Joukkuevoimistelun ja rytmisen voimistelun SM-kilpailut järjestetään lajien yhteistyökilpailuna 20.-22.5.2022Kilpailua voi hakea järjestettäväksi joukkuevoimistelun sekä rytmisen voimistelun seurat.  


Kilpasarjojen mestaruuskilpailut 

Kilpasarjojen mestaruuskilpailut (kaikki sarjat) on sijoitettu Voimisteluliiton suurtapahtuma Gymnaestrada Tampereen yhteyteen 9.-12.6.2022.  


Kilpailuiden sarjat 

Kilpailuiden sarjatoiveet kerätään kilpailuita järjestäviltä seuroilta syksyllä 2021.

  

Joukkuevoimistelun kilpailujen jaossa huomioidaan seuraavat kriteerit

– Mahdollista kilpailupäivämäärää hakenut seura  

– Kilpailupaikan soveltuvuus/olosuhde kyseiselle kilpailulle (erityisesti arvokilpailukarsinnat ja SM-kilpailut) 

– Kilpailuita myöntäessä Voimisteluliitto tarkastelee alueellisesti kilpailuiden jakautumista. Kilpailuja myönnetään lähtökohtaisesti yksi kilpailu/alue/päivä. Etelä-Suomessa voidaan kilpailuita myöntää myös useammalle seuralle, jakaen kilpailtavia sarjoja eri kilpailuihin.  

– Asiantuntijaryhmän arvio (mm. laatu, jolla seura on aiemmin järjestänyt kilpailuja ja hoitanut kilpailun järjestäjän velvoitteet, kuten kisajärjestäjän palautteiden täyttämisen, järjestettyjen kilpailujen taso, esim. onko seura järjestänyt aiemmin tai järjestää myös SM – kilpailuja, muiden kilpailujen järjestämishistoria, mahdollisuuksien mukaan seuran ilmoittama prioriteettijärjestys useampaa kilpailua haettaessa) 

– Viimeiseen hakupäivään mennessä tulleet hakemukset 

 

Kilpailuita yhteistyössä  

Seuroja kannustetaan tekemään yhteistyötä, mikäli paikkakunnalla on muita joukkuevoimisteluseuroja Samassa hallissa on esimerkiksi mahdollista järjestää viikonloppuna ensin toisen seuran (eri sarjat) kilpailut ja toisena päivänä toisen seuran kilpailut. Seura voi myös halutessaan järjestää Stara-tapahtuman toisena päivänä tai seura voi hakea toisen lajin kilpailua toiselle viikonlopun päivälle.  


Cup-kilpailut 

Kaikki Cup-kilpailut ovat yksipäiväisiä vuonna 2022.  

 

Kuva: Milla Vahtila  

Haku