Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Gymnaestrada Tampere 2022 – Miten teidän seuranne voi osallistua?
21.09.2021

Gymnaestrada Tampere 2022 – Miten teidän seuranne voi osallistua?

Gymnaestrada on iloisia kohtaamisia, perhosia vatsanpohjassa, uusia ystäviä ja läpi elämän kantavia muistoja. Gymnaestrada on vuoden harjoittelun huipentava päätapahtuma, pölisevää magnesiumia, varpaiden väliin tarttuvaa nurmikkoa, näytösten häikäiseviä valoja ja rinnassa liikkeen tahdissa sykkiviä sydämiä. ​ 

Miksi seurana lähteä Gymnaestrada Tampere 2022 -suurtapahtuman 

 1. Sitouta jäsenistöäsi. Tavoitteellinen harjoittelu sitouttaa seuran toimintaan ja antaa uutta motivaatiota harjoitteluun. ​ 

 2. Vahvista yhteisöllisyyttä. Yhdessä tekeminen vahvistaa seurahenkeä ja yhdistää erilaisia harrastajia ja joukkueita yhteisen tavoitteen kautta. ​ 

 3. Jätä jälki jäsenistön sydämiin. Gymnaestrada Tampere 2022 tarjoaa ikimuistoisen, läpi elämän kantavan kokemuksen ja muiston osallistujilleen. ​ 

 4. Kiitä ja kannusta seuratoimijoita, ohjaajia ja valmentajia, seurasi aktiivisia vapaaehtoisia. Yhteinen kauden kiitostilaisuus.​ 

 5. Hyödynnä uusjäsenhankinnassa lasten ja nuorten, mutta myös ryhmäliikunnan puolella. Gymnaestrada tarjoaa elämyksiä kaiken tasoisille ja ikäisille liikkujille. Viemällä seurasi jäsenet Gymnaestradaan tarjoat elämyksiä ja lisäpalvelua jäsenistöllesi, mitä he eivät muuten tai muualta saisi.   ​ 

 6. Yhteistyön mahdollisuus: suhdetoimintaa ja näkyvyyttä. Jaostojen ja oman alueen seurojen ja välinen yhteistyö mahdollistaa yhteisen harjoittelemisen, kulujen jakamisen ja mahdollista medianäkyvyyttä.   

 7. Runsas ja monipuolinen tarjonta osallistumismahdollisuuksien osalta. Varmasti jokaiselle jotakin, myös matalan kynnyksen kenttäohjelmia, joihin ei ole yhteisharjoituksia ennen itse tapahtumaa.  

 8. Varainhankintaa muun muassa näytösten pääsylippumyynnillä tai yhteistyökumppanimme Reiman kautta.

 

Mukaan yhteisohjelmaan – huippuelämys! 

Gymnaestradan päätösjuhlaan on tulossa monipuolinen kenttäohjelmien näytös. Kentällä haluamme näyttää voimistelun ja liikunnan riemua sekä iloista tekemisen meininkiä, joka kantaa aina katsomon yläriveille asti! Odotamme yhteisohjelmiin kentälle 7000 – 8000 voimistelijaa.  

Ratinan kentällä nähdään kuusi kenttäohjelmaa, joissa suuret voimistelijamäärät kertovat monin kuvioin ja vauhdikkaalla liikkumisella sykähdyttäviä tarinoita. Esitykset ovat hyvin harjoiteltuja ja yhtäaikaisia. Näitä hieman haasteellisempia ohjelmia kokoonnutaan harjoittelemaan yhdessä huhtikuussa Vantaalle. Lisäksi ohjelmia harjoitellaan kaikkina tapahtumapäivinä.  

 

Kentällä nähdään myös neljä matalan kynnyksen ohjelmaa, jotka ovat helpommin ja nopeammin opittavissa eivätkä vaadi voimistelijoilta samanlaista sitoutumista harjoitteluun. Vaativilla kuvioilla ja siirtymisillä ei näissä ohjelmissa ole niin suurta roolia. Näitä ohjelmia harjoitellaan yhdessä vasta tapahtumapäivinä eli näillä ohjelmilla ei ole yhteisharjoitusta huhtikuussa. 

Lue lisää kenttäohjelmista >>

Miten mukaan kenttäohjelmiin? 

Kaikkiin kenttäohjelmiin ilmoittaudutaan alustavasti 1.11. mennessä ja sitovasti 1.2. mennessä. Tämä on tärkeää, jotta koreografit pääsevät viimeistelemään paikka- ja kuviokarttoja – ja ne saadaan seuroille helmikuun aikana harjoittelua varten. Osallistujan suositellaan osallistuvan vain yhteen kenttäohjelmaan aikataulusyystä Opettelun tueksi jokaisesta ohjelmasta on kirjallinen ohje/ohjevihko ja opetusvideo sekä ohjelman harjoitus-/esitysmusiikit.


Yhteisohjelmien kertauskurssi ohjaajille ja valmentajille järjestetään la 20.11. Helsingissä (Olympiastadion) – voimistelun juhlavuoden superviikonvaihteen yhteydessä. Kertauskurssin aikataulu ja ilmoittautumiset >>

 

Kuinka mukaan?  

 1. Huolehdi, että seurastasi on Gymppiyhteyshenkilö joka kokoaa joukot, tiedottaa, organisoi, hoitaa järjestelyt (yksi henkilö tai työpari). Voit tarkistaa onko seurastasi jo Gymppi tämän listan kautta ja ilmoittakaa seuranne Gymppi tänne niin saatte lisätietoa ja materiaalia >>

 2. Innostetaan seuran ohjaajat ja valmentajat mukaan. Valitaan yhdessä ohjaajien kanssa osallistumistapa: kilpailut tai kenttäohjelmat, joihin seurastanne osallistutaan. 

 3. Innostetaan seuran jäsenet mukaanGymnaestrada tarjoaa elämyksiä kaiken ikäisille ja tasoisille voimistelijoille ja ryhmäliikkujille – lähde ennätysmäärin seurastasi suurtapahtumatunnelmaan mukaan. Gympit saavat jäsenistölle viestimiseen markkinointimateriaalia ja tekstipohjia hyödynnettäväksensä. 

 4. Ota Gymnaestrada-harjoittelu ja tiedotus osaksi seuranne arkea ja kohta nähdäänkin jo Tampereella! 

 

Gymnaestrada Tampere -tapahtumassa on kenttäohjelmien lisäksi paljon muutakin ohjelmaa. Lue lisää Gymnaestrada Tampereen sivuilta >>

Haku