Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Ansio- ja kunniamerkit ovat arvostava tapa huomioida seuran toimijoita
01.09.2021

Ansio- ja kunniamerkit ovat arvostava tapa huomioida seuran toimijoita

Voimistelu juhlii tänä vuonna 125-vuotiasta historiaansa. Juhlavuona on hyvä hetki pysähtyä miettimään, miten seura voisi huomioida omia, pitkäaikaisia toimijoitaan. Yksi tapa nostaa esiin seura-aktiiveja on ansio- ja kunniamerkit, joita on sekä liitolla että opetus- ja kulttuuriministeriöllä. Ansio- ja kunniamerkeillä voi huomioida niin seurajohtoa, ohjaajia ja valmentajia kuin vapaaehtoistoimijoitakin. 

Voimisteluliiton ansiomerkit myöntää liiton hallitus ja niitä voi hakea ympäri vuoden. Ohjaajamerkkien luovuttamisesta seura voi päättää itsenäisesti noudattaen kuitenkin hakuehtoja. Lisätietoja liiton ansiomerkkien kriteereistä ja hakuohjeet löytyvät liiton nettisivuilta

Opetus- ja kulttuuriministeriö myöntää vuosittain (26.2.) liikunnan ja urheilun ansiomerkkejä suomalaisen liikuntakulttuurin ja urheilun parissa ansioituneille henkilöille. Ansiomerkkiehdotukset toimitetaan opetus- ja kulttuuriministeriöön jakovuotta edeltävän 31.10. mennessä. Hakukriteerit ja -ohjeet löytyvät ministeriön nettisivuilta

Haku