TeamGym-perhe palaa Suomeen 30 vuoden tauon jälkeen, ja olemme tästä erittäin innoissamme!
Ensimmäiset Euroopan voimisteluliiton TeamGym-kilpailut järjestettiin Jyväskylässä vuonna 1996, ja nyt 30 vuotta myöhemmin matka jatkuu Espoossa, jonne nuorten ja aikuisten joukkueet ympäri Eurooppaa kokoontuvat upean voimisteluviikon merkeissä.
Siitä on 12 vuotta, kun EM-kilpailut järjestettiin viimeksi Pohjoismaissa – tämän upean joukkuelajin syntymäsijoilla. Odotamme kilpailuviikon aikana yli 10 000 katsojaa, joten tunnelma tulee olemaan unohtumaton!
Tapahtuma tarjoaa jännitystä, inspiraatiota ja elinikäisiä muistoja niin lajin pitkäaikaisille faneille kuin uusillekin katsojille. TeamGymissä ei ole kyse vain kilpailemisesta, vaan myös intohimosta, energiasta, saumattomasta yhteistyöstä ja voimistelun ilosta.
Tärkeää!
Nämä sivut on suunnattu lähinnä yleisölle.
Jos olet kilpaileva voimistelija, etsi lisätietoja Euroopan voimisteluliiton (European Gymnastics) sivuilta.
TASAVALLAN PRESIDENTIN PUOLISON TERVEHDYS
Urheilun ja liikunnan myönteisiä vaikutuksia ei voi liiaksi korostaa. Aktiivinen ja liikunnallinen elämäntapa antaa energiaa, kohentaa mielialaa ja sen on osoitettu pidentävän elinikää.
TeamGym ei ole poikkeus. Dynaamisena ja monipuolisena joukkuelajina se vahvistaa sekä kehoa että mieltä. Uutta taitoa tai ohjelmaa opetellessa kehittyvät niin voima, tarkkuus,
koordinaatio kuin itsevarmuuskin. Koska TeamGym perustuu tiimityöhön, jokainen harjoitus ja suoritus vahvistaa yhteisöllisyyden ja yhteenkuuluvuuden tunnetta. Jaettu ilo on
kaksinkertainen ilo – olipa kyseessä sitten arvokilpailu tai tavallinen harjoituspäivä.
TeamGymin tuottama ilo ulottuu paljon itse urheilijoita laajemmalle. Vanhempana, jonka tytär harrasti lajia intohimoisesti vuosien ajan, muistan elävästi sen innostuksen, jota tunsin seuratessani hänen harjoitteluaan, kilpailemistaan ja kehittymistään. TeamGym innostaa paitsi kilpailijoita, myös joukkueiden kannustajia.
Kiidätpä sitten volttirataa pitkin, ponnistat trampetista, suoritat synkronoitua permanto-ohjelmaa tai vain seuraat kilpailua katsomosta, toivotan kaikille vuoden 2026 TeamGymin EM-kilpailuihin osallistuville neljää päivää, jotka ovat täynnä jännitystä, joukkuehenkeä ja menestystä.
Suzanne Innes-Stubb
Tasavallan presidentin puoliso
TeamGymin vuoden 2026 EM-kilpailujen suojelija
Oletko valmis kokemaan TeamGymin voiman?
Missä ja milloin
Liput
Kilpailuaikataulu
Etsimme vapaaehtoisia!
TeamGym – Räjähtävää volttityöskentelyä, virheetöntä suoritusta ja taitoa liikkua yhtenäisesti.
Elämyksiä Espoossa
Saapuminen Espooseen ja Espoo Metro Areenalle
Tapahtuman uutisia





