
Soveltavan voimistelun harrastajamäärä on kasvanut 89 prosenttia neljässä vuodessa. Vuoden 2024 tilaston mukaan harrastajia on 41 seurassa yhteensä 589. Lauantaina 22.3.2025 järjestetään ensimmäistä kertaa Special Olympics telinevoimistelun kilpailut Mikkelissä.
Voimisteluliitolla on 312 jäsenseuraa, joista 41 jäsenseuraa kertoo tarjoavansa soveltavaa liikuntaa. Soveltavaa voimistelua tarjoavien seurojen määrä on kasvanut vuodessa 17 %. Soveltavan liikunnan harrastajamäärä puolestaan kasvoi vuodessa noin 21 %.
Neljässä vuodessa eli edellisellä voimistelun strategikaudella kasvu on ollut 89 %.
”Voimistelun rakenteita on aktiivisesti muutettu vuodesta 2021 asti mahdollistamaan kaikille avoimempi voimistelu. Pitkäjänteisen työn tulokset näkyvät nyt hienosti”, kertoo soveltavan voimistelun asiantuntija Sini Mattila.
Special Olympics -toiminta on vakiintunut Suomessa rytmisessä voimistelussa ja laajentunut vuonna 2023 myös telinevoimisteluun.
”Olemme erityisen ylpeä jäsenseuroistamme, jotka ovat ottaneet omakseen tämän uuden lajin”, kertoo Mattila.
Leiritoiminnassa on mukana vuosittain noin 70 voimistelijaa. Vuonna 2025 järjestetään ensimmäistä kertaa kaksi Special Olympics voimistelun leiriä. Mukana lajeina ovat rytminen voimistelu ja telinevoimistelu.
Kansallisia kilpailuita järjestetään kahdesti vuodessa ja yhteen kilpailuun osallistuu keskimäärin 50 kilpailijaa.
Lauantaina 22.3.2025 järjestetään ensimmäistä kertaa Special Olympics telinevoimistelun kilpailut Mikkelissä. Samassa yhteydessä kilpaillaan myös Special Olympics rytmisessä voimistelussa sekä esiinnytään Stara-tapahtumassa. Kilpailut järjestää lasten ja nuorten Tähtiseura Brahen Voimistelijat. Kilpailujen yhteydessä palkitaan myös ensimmäistä kertaa valittu vuoden Special Olympics -voimistelija, joka on Sport Club Vantaan Ella Willgrén.