Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Kutsu Suomen Voimisteluliitto ry:n kevätkokoukseen 2024
09.02.2024

Kutsu Suomen Voimisteluliitto ry:n kevätkokoukseen 2024

Kuva syyskokouksesta

Voimisteluliiton kevätkokous järjestetään Taitotalon Kongressikeskuksessa Helsingissä lauantaina 23.3.2024.

Suomen Voimisteluliitto ry:hyn kuuluvat yhdistykset ja yhdistysten jäsenet kutsutaan liiton kevätkokoukseen, joka pidetään lauantaina 23.3.2024 Taitotalon KongressikeskuksessaValimotie 8, 00380 Helsinki klo 15.15 alkaen.

Ennen kevätkokousta on mahdollista osallistua strategiatyöpajaan, joka pidetään Taitotalossa klo 13.00-14.45. Aiheesta lisää täältä.

Kokoukseen osallistuvien tulee ilmoittautua ennakkoon ja toimittaa valtakirja allekirjoitettuna tiistaihin 19.3.2024 klo 15.00 mennessä osoitteeseen:

https://www.lyyti.in/Kevatkokouksen_2024_ilmoittautuminen_ja_valtakirjan_tarkastus_4923

Valtakirja löytyy täältä.

Valtakirja tulee allekirjoittaa seuran sääntöjen mukaisesti.

Kokoukseen osallistuvat ilmoittautuvat paikallaolijaksi ennen kokousta 23.3.2024 klo 14.15–15.15. Mahdolliset äänestykset toteutetaan sähköisellä järjestelmällä ja linkki lähetetään äänioikeutetuille ilmoittautumisen yhteydessä annettuun sähköpostiin kokouksen alussa. Kokoukseen osallistujien vastuulla on varmistaa, että heillä on mukana tekniset laitteet mahdollista äänestystä varten. Käytännön opastus äänestykseen annetaan tarvittaessa kokouksessa. 

Kevätkokouksessa käsitellään liiton sääntöjen 17 §:n mukaiset sääntömääräiset asiat, päätetään Liisa Orkon rahaston lahjoittamisesta Suomen Naisten Liikuntakasvatussäätiölle sekä päätetään seurojen Gramex- ja Teostomaksuista vuonna 2024.

Kevätkokouksessa on äänivalta varsinaisella jäsenellä, joka on suorittanut vuoden 2023 jäsenmaksun toukokuun loppuun mennessä (31.5.2023) ja lähettänyt vuoden 2023 vuositilastonsa liittoon kuluvan vuoden tammikuun loppuun (31.1.2024) mennessä. Jäseneksi hyväksytty uusi jäsenseura saa äänioikeuden heti, kun seura on maksanut jäsenmaksut ja jättänyt jäsenhakemuksen mukana seuran jäsen-, laji- ja harrastajatoiminta- sekä yhdyshenkilötietonsa liittoon.   

Liiton varsinaisilla jäsenillä on liiton kokouksissa kaikissa asioissa ääniä seuraavasti: 

  • 1 ääni jäsenseuroilla, joilla 200 tai vähemmän henkilöjäseniä
  • 2 ääntä jäsenseuroilla, joilla on 201–400 henkilöjäsentä 
  • 3 ääntä jäsenseuroilla, joilla on yli 400 henkilöjäsentä  

Jäsenyhdistyksen äänioikeutta kokouksessa käyttää jäsenyhdistyksen valtakirjalla valtuuttama henkilö, joka käyttää yhdistyksen kaikkia ääniä. Samalla henkilöllä voi olla vain yksi valtakirja. 

Kokouksen esityslista ja sen liitteet julkaistaan Voimisteluliiton nettisivuilla viimeistään 10 päivää ennen kokousta.

Helsingissä 20.1.2024

SUOMEN VOIMISTELULIITTO RY
Hallitus

Materiaalit

Haku