Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Hanketoiminnasta mukaan seuran strategiaan – Kuopion Reippaan Voimistelijat
11.01.2023

Hanketoiminnasta mukaan seuran strategiaan – Kuopion Reippaan Voimistelijat

Erityistä Voimaa seuroissa -blogisarjassa tutustutaan voimisteluseuroihin, jotka tekevät työtä kaikille avointen ja saavutettavien harrastusmahdollisuuksien lisäämiseksi. Sarjassa esiintyvät seurat tekevät työtä monikulttuuristen perheiden ja erityistä tukea tarvitsevien lasten ja nuorten paremmaksi huomioimiseksi liikunta- ja voimistelutoiminnassa. Sarjassa esitellään Erityistä Voimaa pilottiseurojen hankeposterit.

Kuopion Reippaan Voimistelijat saivat Erityistä Voimaa -hankkeen myötä runsaasti rohkeutta ja varmuutta järjestää erityistä tukea tarvitseville lapsille ja nuorille voimistelutoimintaa. Seurassa koetaankin, että iso kynnys on nyt ylitetty, kun ensimmäinen askel erityisryhmien ja soveltavan voimistelun osalta on otettu. Erityistä tukea tarvitseville suunnattu toiminta tulee olemaan jatkossa yksi osa KRV:n toimintaa, mikä otetaan myös seuran strategiassa huomioon.

KRV:n ohjaajien vinkit:

  • Tutustu rauhassa ryhmän jäseniin, näin voit suunnitella tarkemmin tuntien sisältöä kohderyhmälle sopivaksi
  • Anna lapsille mahdollisuus osallistua ja myös olla osallistumatta, päivät voivat vaihdella lapsilla paljonkin
  • Tee toiminnasta rohkeasti oman näköistäsi, lasten kanssa voi tehdä mitä vaan heidän osaamisensa huomioiden

Kuopion Reippaan Voimistelijat KRV
(Posteri avautuu isompana kuvana uuteen välilehteen)

Haku