Hyppää sisältöön
Home » Uutiset » Etsimme kenttäohjelmien tekijöitä Gymnaestrada Joensuu 2026 -tapahtumaan
01.11.2023

Etsimme kenttäohjelmien tekijöitä Gymnaestrada Joensuu 2026 -tapahtumaan

Oletko sinä etsimämme luova koreografi, joka haluaa liikuttaa massoja ja luoda pitkän perinteen viitoittamana jotain hienoa ja uutta?

Seuraava Voimistelun Suomi Gymnaestrada -suurtapahtuma on 4. – 7.6.2026 Joensuussa. Odotamme tapahtumaan tuhansia osallistujia: perheitä, lapsia, nuoria, aikuisia, senioreita. Tavoite on, että ihan kaikki pääsevät kilpailemaan ja esiintymään, seuran omissa ohjelmissa ja/tai yhteisohjelmissa. Haluamme antaa kaikkien kokea miten kivaa voimistelu on.

Suuret kenttäohjelmat ovat oleellinen osa suurtapahtumaamme. Etsimme nyt koreografeja jatkamaan tätä pitkää upeaa perinnettämme ja innostamaan konkarit ja uudet voimistelijat mahtavaan joukkoomme. Hakemukset 31.12.2023 mennessä.

Monipuolinen kenttäohjelmien näytös 

Tapahtuman kohokohta on kenttäohjelmista koostuva, eri taitotasoja ja voimistelun lajeja arvostava ja mukaansatempaava näytös. Näytöksen kenttäohjelmat houkuttelevat ja innostavat kaiken ikäisiä ja taitoisia voimistelijoita tuhansittain mukaan. Tavoitteemme on, että osallistujia on reilusti enemmän kuin edellisissä suurtapahtumissa. Haluamme rakentaa Joensuuhun näyttäviä kenttäohjelmia, joissa suuret voimistelijamäärät kertovat monin kuvioin ja vauhdikkaalla liikkumisella sykähdyttäviä tarinoita. Näitä esityksiä hiotaan oman seuran harjoittelun lisäksi ennen tapahtumaa järjestettävässä yhteisharjoituksessa sujuviksi ja yhtäaikaisiksi. Lisäksi haluamme tuoda kentälle ns. matalan kynnyksen ohjelmia, jotka ovat helpommin ja nopeammin opittavissa eivätkä vaadi voimistelijoilta samanlaista sitoutumista harjoitteluun eivätkä suuria investointeja pukuihin ja välineisiin. Näissä ohjelmissa kentällä näkyy voimistelun ja liikunnan iloa, riemua ja sykettä – tunnetta, joka tarttuu – hyvää fiilistä, joka välittyy aina katsomon yläriveille asti. Myös musiikki on mukaansatempaavaa.    

Oletko sinä etsimämme koreografi

Kenttäohjelman menestyksekäs suunnittelu ja toteutus edellyttää mm. luovuutta, raikkaita ideoita, taitoa liikutella suuria ryhmiä ja kirjoittaa ohjelma selkeästi ymmärrettävään muotoon. Koreografilta vaaditaan myös hyviä pedagogisia taitoja ja sujuvaa vuorovaikutusta, jotta ohjelman opettaminen seurojen ohjaajille ja valmentajille sekä yhteisharjoitusten vetäminen suurelle osallistujajoukolle onnistuu. On välttämätöntä, että koreografilla on omassa seurassaan vastaava harjoitusryhmä ja apuohjaajia hyödynnettävänä suunnittelu- ja opetusprosessissa. Valittaville koreografeille järjestämme yhteisiä tilaisuuksia ja koulutusta/mentorointia. Ohjelmien musiikkivalinnat hyväksytään liiton kanssa yhdessä ja pukuvalintoihin koreografi pääsee vaikuttamaan liiton yhteistyökumppanuuksien ja linjauksien rajoissa.

Projektin aikataulua
*n. 1/2024–6/2025 työstetään ohjelmat
*n. 8–9/2025 ohjelmat opetetaan seurojen ohjaajille ja valmentajille
*n. 1–2/2026 työstetään paikka- ja kuviokartat
*n. 3–4/2026 on yhteisharjoitukset vaativampien ohjelmien osalta
*4.-7.6.2026 yhteisharjoitukset ja näytös Joensuussa

Valittavilta koreografeilta odotamme sitoutumista
*liiton linjauksiin ja arvoihin
*yhteiseen projektiin, tilaisuuksiin, koulutuksiin ja aikatauluun
*yhteiseen kokonaisuuteen (mm. kohderyhmät, teema, draaman kaari, ohjeistus, siirtymiset)
*oman ohjelman suunnitteluun, työstöön ja tuotettavaan materiaaliin (kirjallinen liikeohje, opetusvideo, kuvio- ja paikkakartat)
*opetuskursseihin, yhteisharjoitusten ja esiintymisen johtamiseen

Työstä maksettava korvaus
Työstä maksettava palkkio on suuntaa antavasti 1700–3300 euroa/ohjelma. Palkkion suuruuteen vaikuttaa mm. ohjelman vaativuustaso/työmäärä, kesto sekä koreografin kokemus. Opetuskursseilta ja ennen tapahtumaa järjestettävistä yhteisharjoituksista maksetaan opetuspalkkiota liiton kouluttajakorvauksen mukaisesti. Lisäksi korvataan kulut liittyen opetuskursseihin, mahdollisiin yhteisharjoituksiin ja tapahtumaan osallistumiseen. Asiat tarkennetaan ja kirjataan sopimukseen.

Hakemukset 31.12.2023 mennessä paivi.tamminen(at)voimistelu.fi
Vapaamuotoisessa hakemuksessa vastaa ainakin seuraaviin kohtiin:
*Henkilötiedot
*Kokemus koreografina ja ohjaajana
*Mille kohderyhmille olisit kiinnostunut tekemään ohjelman
*Mitkä teemat sinua kiinnostaisivat
*Minkälaista musiikkia käyttäisit (tyyli tms.)

Taustatiedoksi ideoita:
Mille kohderyhmälle/-ryhmille olisit kiinnostunut tekemään kenttäohjelman
*perheille (perheliikunta, liikuntaleikkikoulu)
*perheille ja alle 12-vuotiaille lapsille (yhteisohjelma)
*voimistelukouluohjelma lapsille (helpompi/haastavampi rooli, ikäryhmä)
*joukkuevoimisteluohjelma (kaiken ikäisille tai tietylle ikäryhmälle)
*tanssiohjelma (kaiken ikäisille tai tietylle ikäryhmälle)
*akrobatiaohjelma (kaiken ikäisille tai tietylle ikäryhmälle)
*kaikkien voimistelulajien yhteinen matalan kynnyksen (temppu)ohjelma
*kaiken ikäisten voimistelijoiden yhteinen matalan kynnyksen ohjelma
*perinteinen tanssillisen voimistelun ohjelma yli 15-. (tasoroolit)
*ryhmäliikuntaohjelma
*tunnettuun suomalaiseen iskelmään menevä/vauhdikas ohjelma
*perusvoimisteluohjelma aikuisille ja senioreille
*helppo ohjelma, tanssi (ei välineitä, omat vaatteet)
*jokin muu kohderyhmä, mikä? 

Mitkä teemat sinua kiinnostaisivat
*elämän kulku, elämän rytmi ja aika, elämän syke   
*musiikki liikuttaa, jukebox, hittikimara, tunnetut biisit, euroviisut tms.
*arjen sankareita: erilaiset ammattiryhmät (kokit, poliisit, merimiehet, lääkärit, kotihenkilöt tms.)
*luonnon monimuotoisuus, ekosysteemi, kasvikunta/kivikunta/eläinkunta (kolibrit, kengurut, pandat, orkideat, katajat tms.)
*jokin muu teema, mikä?

Haku