7 kultaa PM-kisojen telinefinaaleista Suomelle

8.5.2016 |

Suomalaiset ovat jatkaneet palkintopöydän tyhjentämistä telinevoimistelun Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa Islannissa.Eilisen ennätyspisteillä tuodun miesten joukkuekilpailun voiton lisäksi PM-kilpailujen telinefinaaleista on tuomisina miehillä neljä voittoa ja nuorilla yksi kultamitali.

Samaan aikaan Jyväskylässä kilpailluissa poikien telinevoimistelun PM-kilpailuista Suomi nappasi kaksi telinekohtaista kultaa. 

Miehissä Oskar Kirmes (Espoon Telinetaiturit) voimisteli permannon PM-kultaa.

”Permantosarja onnistui tänään hyvin. Voltit olivat ilmavia ja alastulot napsahtivat paikkaan. ”

Juho Kanerva (Turun Urheiluliitto) vei puolestaan hevosella Pohjoismaiden mestaruuden ja kertoi pystyneensä tänään kilpailemaan rennolla fiiliksellä.

Markku Vahtila (Voimisteluseura Helsinki) on tämän päivän suoritukseensa tyytyväinen, eikä suotta. Mies tuo kotiin tuomisina kultamitalin renkailta.

Hypyssä loisti odotetusti Tomi Tuuha (Voimisteluseura Helsinki), kultamitalin verran myöskin.

”Kahdessa kisassa hypyt jaloilleen, nyt vaan vielä toistoja lisää, niin saadaan hyppyvarmuus kohdilleen,” totesi Tuuha kilpailujen jälkeen.

Nuorissa Suomi ja Tampereen Sisun kaksikko otti kaksoisvoiton hypystä, kun Patrick Palmroth voitti ja Tarmo Kanerva hyppäsi toiseksi.

Poikien PM-kilpailujen telinefinaaleista Suomelle napattiin kaksi kultaa, kun Oulun Pyrinnön Akseli Karsikas voimisteli voittoon permannolla pistein 13,650 ja hypyssä 12,150. 

Jyväskylässä käytyjen poikien PM-kilpailujen tulokset Kisapalvelusta.

Islannin PM-kilpailujen telinefinaalien tulokset

Miehet

Permanto

1. Oskar Kirmes FIN 14,650
2. Stian Skjerahaug NOR 14,400
3. Tomi Tuuha FIN 14,00

Hevonen

1. Juho Kanerva FIN 14,150
2. Heikki Niva FIN 13,800
3. Stian Skjerahaug NOR 13,650

Renkaat

1. Markku Vahtila FIN 14,850
2. Tomi Tuuha Fin 14,400
3. Pietro Giachino NOR 13,900

Hyppy

1. Tomi Tuuha FIN 14,475
2. Stian Skjerahaug NOR 13,600
3. Nikolai Rönbeck NOR 13,575

Nojapuut

1. Stian Skjerahaug NOR 14,150
2. Heikki Niva FIN 14,000
3. Oskar Kirmes FIN 13,900

Rekki

1. Stian Skjerahaug NOR 13,800

4. Oskar Kirmes FIN 12,500

6. Heikki Niva FIN 0,200 (Niva keskeytti sarjan kahden irroituksesta putoamisen jälkeen)

Nuoret

Permanto        

1. Hamza Gungör, SWE 14,000

4. Patrick Palmroth, FIN 13,450
5. Tarmo Kanerva FIN 13,350

Hevonen

1. Theodor Roald Gadderud, NOR 13,650
...
4. Elias Koski, FIN 12,900         
5. Robert Kirmes, FIN 12,150

Renkaat:

1. Fredrik Johnsen, NOR 12,550
2. David Rumbutis, SWE 12,250
3. Patrick Palmroth, FIN 12,200

Hyppy:

1. Patrick Palmroth, FIN 13,450
2. Tarmo Kanerva, FIN  13,350
3. Filip Lidbeck, SWE 12,925

Nojapuut

1. Christian Cindric, SWE 12,900

6. Robert Kirmes, FIN 11,600

Rekki: 

1.Hamza Gungör, SWE 12,700
2. Elias Koski, FIN 12,350
3. Theodor Roald Gadderud, NOR 12,300