Laura Vihervä naisten sarjan yllätysvoittoon Aerobic Cupissa

4.4.2009 |

Svoli Aerobic Cup 2, 4.-5.4.2009 Oulu 

Oulussa käydyn Aerobic Cupin aikana nähtiin paljon urheilullisia ja energisiä suorituksia. Kilpailussa vallitsi iloinen ja kannustava tunnelma. 

Naisten sarjassa (6lk) saatiin yllätysvoittaja, kun uutena kilpailijana 15–17 -vuotiaiden sarjasta noussut Laura Vihervä (Vakp) voitti hallitsevan Suomen mestarin Mira Keräsen (TuUL). Saija Saarinen sijoittui kolmanneksi. 

Luokan 6 joukkuesarjaan oli ensimmäistä kertaa saatu aikaiseksi oikea kilpailutunnelma, kun mukana oli seitsemän joukkuetta. Myös Suomessa on nyt rohkeasti lähdetty mukaan kansainvälisten kilpailujen trendiin, jossa yksilöt kilpailevat myös joukkuesarjassa. 

Tulokset: 

4-luokka, AG1, naiset: 1. Riina Lehtonen VAKP 16,000, 2. Jasmin Koskinen NOPY 15,550, 3. Mila Koljander VAKP 15,500, 4. Heli Kuisma HAG 15,350, 5. Aliisa Semi VAKP 15,100, 6. Annariina Kuttila VAKP 14,900, 7. Emilia Haapalainen SVO 14,350, 8. Mette Mehtäläinen KNV 14,150, 9. Roosa Virtanen TUUL 14,100, 10. Tuuli Tuomilahto SVO 13,950, 11. Pihla Berg VAKP 13,850, 12. Kaisa Niinivirta TUUL 13,650, 13. Eeva Aalto-Setälä PNV 13,550, 14. Paula Rauhala HAG 13,200, 15. Veera Setälä VAKP 12,900, 16. Oona Pakkanen HAG 12,650, 17. Elina Huovinen TUUL 10,500, . Maija Vierikko SVO 

4-luokka,AG1, joukkueet: 1. Aliisa Semi, Mila Koljander, Annariiina Kuttila VAKP 14,887, 2. Maianne Arvola, Karoliina Oksanen, Roosa Virtanen TUUL 13,739. 

4-luokka,Svoli, naiset: 1. Siiri Lehtiö TUUL 15,500, 2. Irene Nikama KNV 14,850, 3. Sanna Klooti TUUL 14,800, 4. Anni Halonen ONV 14,250, 5. Jasmin Lahtinen FLIKU 14,150, 6. Aliisa Pöytäkivi VAKP 13,400, 7. Enikö Szilagyi VIG 13,350, 8. Milla Kallioniemi TV 13,350, 9. Jasmine Henelius FLIKU 13,100, 10. Jasmiina Korhonen ONV 12,900, 11. Anni-Julia Hakala NOPY 12,850, 12. Laura Vahtera VIG 12,700, 13. Reetta Tepsa VAKP 12,700, 14. Tanja Parviainen TV 12,550, 15. Heidi Tourunen VAKP 12,250, 16. Marjut Kuusisto TV 12,150, 17. Tiia Saari HAG 12,000, 18. Mira Kangas HAG 11,650, 19. Inka Pakkanen HAG 11,625, 20. Heidi Winte KNV 11,600. 

4-luokka, Svoli, parit: 1. Mira Ilomäki, Veera Mäkiranta SVO 12,434, 2. Riina Lehtonen, Pihla Berg VAKP 12,179, 3. Maria Pietilä, Sanna-Mari Sipola ONV 12,106, 4. Heidi Istolainen, Jaana Kemppainen FLIKU 11,387, 5. Petra Malin, Elina Mäkitalo PNV 11,198. 

4-luokka, Svoli, joukkueet: 1. Emmi Mankinen, Roosa Alanen, Heini Kallio TUUL 12,363, 2. Jasmine Henelius, Susanna Laine, Linda Vahtola FLIKU 11,934, 3. Enni Lehtonen, Amanda Isotupa, Elina Huovinen, Kaisa Niinivirta TUUL 10,945. 

4-luokka, Svoli, ryhmät: 1. Mette Mehtäläinen, Emilia Hyvönen, Sara Koukku, Heidi Winte, Nelli Leinonen, Nora Moisio, Venla Monter KNV 13,421, 2. Anu Eskelinen, Sani Helin, Heta Laurila, Aliisa Pöytäkivi, Nina Slag, Reetta Tepsa, Heidi Tourunen VAKP 11,934. 

5-luokka, AG2, naiset: 1. Netta Koskinen VAKP 18,450, 2. Erika Rautiainen VAKP 17,650, 3. Nelli Nyberg TUUL 17,050, 4. Linda Paso ONV 16,350, 5. Salla-Mari Kalasniemi KeNV 16,150, 6. Anette Nieminen PNV 15,600, 7. Verena Kortelainen FLIKU 15,550, 8. Sonja Meisaari TUUL 15,150, 9. Sanni Mäntykivi SVO 15,050, 10. Iina Heikkinen TV 14,150, 11. Erika Heimola HAG 13,100, 12. Amanda Mäki-Töyli SVO 12,500, 13. Viivi Huhtala SVO 12,450. 

5-luokka, AG2, joukkueet: 1. Salla-Mari Kalasniemi, Linda Paso, Janette Åman ONV 14,658, 3. Nelli Leinonen, Nora Moisia, Venla Monter KNV 13,650, 2. Kaisa Kettunen, Mira Mahlio, Sanna Vihervä VAKP 14,666. 

5-luokka, Svoli, naiset: 1. Krista Haapalainen FLIKU 16,500, 2. Annemari Humaloja HAG 16,000, 3. Lotta Saari TV 14,850, 4. Anne-Mari Hautakoski NOPY 14,600, 5. Karoliina Hurri KNV 14,300, 6. Jenna Kemppainen KNV 14,150, 7. Jenna-Maria Muona TUUL 13,850, 8. Anu Eskelinen VAKP 13,750, 9. Laura Kiiveri TUUL 13,650, 10. Laura Harmaala TV 13,050, 11. Julia Koskinen NOPY 13,050, 

5-luokka, Svoli, miehet: 1. Antti Ranki TuUL 16,100, 

5-luokka, Svoli, parit: 1. Sonja Meisaari, Nelli Nyberg TUUL 15,250, 2. Marianne Impiö, Reeta Kekäläinen KeNV 14,050, 3. Sanni Mäntykivi, Amanda Mäki-Töyli SVO 13,100, 

5-luokka, Svoli, joukkueet: 1. Iida Rantanen, Aino Kupiainen, Henni Raudaskoski TUUL 14,550, 2. Mariana Palmroth, Sussiina Sukanen, Susanna Luoma FLIKU 14,550, 3. Riikka Järvinen, Anna Koivusalo, Henriikka Nikander PNV 13,169. 

6-luokka, naiset: 1. Laura Vihervä VAKP 18,925, 2. Mira Keränen TuUL 18,800, 3. Saija Saarinen TuUL 18,250, 4. Leena Enbom VAKP 18,075, 5. Jenna Harjunen TuUL 16,850, 6. Pauliina Raatikainen TuUL 16,650, 7. Aino Nurminen TuUL 16,250, 8. Anniina Lehti TV 15,550, 9. Tiina Karjalainen TV 14,950, 10. Heidi Rämö FLIKU 14,825, 11. Mariana Palmroth FLIKU 14,800, 12. Annu Koskela SVO 14,350, 13. Kia-Maija Hurri KNV 13,950, 

6-luokka, joukkueet: 1. Laura Vihervä, Netta Koskinen, Erika Rautiainen VAKP 17,724, 2. Jenna Harjunen, Mira Keränen, Aino Nurminen TuUL 16,300, 3. Essi Hilska, Sari Lepistö, Saija Saarinen TuUL 14,999, 4. Riia Huttunen-Heli Lehtinen-Ella Murtomäki ONV 14,335, 5. Asta Vilenius, jaana Tihtonen, Pinja Pyykölä KNV 13,303, 6. Team Trinity: Laura Andersen-Aino Rouhiainen-Jenni Vähämaa VTT 12,784, 7. Krista Haapalainen, Nea Toivanen, Heidi Rämö FLIKU 11,850.