Tanskanen kiri telinevoimistelun SM-kisojen kuusiottelun voittoon – katso kaikki tulokset täältä!

2.11.2008 |
Jani Tanskanen on voittanut miesten kuusiottelun SM-kultaa. Jyväskylän Voimistelijoiden edustaja sai pisteitä 83,55. Sami Aalto (Turun Urheiluliitto) seurasi Tanskasen kintereillä (82,95), Espoon Telinetaitureiden Ilkka Kuuselan saadessa pronssia (80,30).

Annika Urvikko (TV) voitti kultaa naisten SM-kilpailun neliottelussa. Seuratoveri Ida Laisi ylsi hopealle. Dora Sarpaneva (Helsingfors Gymnastikklubb) sai pronssia.

TULOKSET:

Miesten kuusiottelu:

1)Jani Tanskanen (Jyväskylän Voimistelijat) 83,55, 2) Sami Aalto (Turun Urheiluliitto) 82,95, 3) Ilkka Kuusela (Espoon Telinetaiturit) 80,30, 4) Markku Leinonen, 5) Kalle Määttä, 6) Janne Simola, 7) Heikki Niva, 8) Aaron Hotanen, 9) Tomi Tuuha, 10) Timo Niemelä, 11) Riku Koivunen

 

Naisten neliottelu:

1)Annika Urvikko (TV) 53,75, 2) Ida Laisi (TV) 51,15, 3) Dora Sarpaneva (Helsingfors Gymnastikklubb) 49,95, 4) Fanni Helminen, 5) Pihla-Maaria Ojala, 6) Kaisa Ojaniemi, 7) Maria Kekki, 8) Sannamari Lähde, 9) Meri-Tuuli Himanen, 10) Nea Räsänen.

Miesten telinekohtaiset finaalit:

Sija

no:

Nimi

Seura

A

Permanto

1

63

Jani Tanskanen

Jyväskylän Voimistelijat

4,7

14,05

2

61

Sami Aalto

Turun Urheiluliitto

5,2

14,05

3

51

Sakari Vekki

Jyväskylän Voimistelijat

5,4

13,90

4

59

Tomi Tuuha

Voimisteluseura Helsinki

4,9

13,55

5

49

Aaron Hotanen

Turun Pyrkivä

4,5

13,25

6

54

Ilkka Kuusela

Espoon telinetaiturit

4,3

13,05

7

48

Juho Kanerva

Turun Urheiluliitto

5,1

12,80

8

53

Markku Leinonen

Kotkan Telinevoimistelijat

4,4

12,40

 

 

Sija

no:

Nimi

Seura

A

Hevonen

1

57

Riku Koivunen

Tampereen Sisu

5,5

14,05

2

54

Ilkka Kuusela

Espoon telinetaiturit

5,1

13,80

3

61

Sami Aalto

Turun Urheiluliitto

5,1

13,40

4

63

Jani Tanskanen

Jyväskylän Voimistelijat

4,7

13,15

5

55

Kalle Määttä

JunioriJumpparit, Hki

5,2

13,15

6

48

Juho Kanerva

Turun Urheiluliitto

4,6

13,05

7

47

Jarkko Harju

Jyväskylän Voimistelijat

4,7

12,90

8

53

Markku Leinonen

Kotkan Telinevoimistelijat

3,9

11,05

 

Sija

no:

Nimi

Seura

A

Renkaat

1

53

Markku Leinonen

Kotkan Telinevoimistelijat

5,7

14,40

2

59

Tomi Tuuha

Voimisteluseura Helsinki

4,9

13,85

3

61

Sami Aalto

Turun Urheiluliitto

5,0

13,85

4

63

Jani Tanskanen

Jyväskylän Voimistelijat

4,4

13,65

5

54

Ilkka Kuusela

Espoon telinetaiturit

4,8

13,40

6

55

Kalle Määttä

JunioriJumpparit, Hki

5,2

12,85

7

58

Timo Niemelä

Voimisteluseura Helsinki

3,7

11,60

8

62

Janne Simola

Tampereen Sisu

1,0

1,80

 

Sija

no:

Nimi

Seura

A

Hyppy1

A

Hyppy2

Hyppy

1

59

Tomi Tuuha

Voimisteluseura Helsinki

6,6

16,30

6,2

15,75

16,025

2

58

Timo Niemelä

Voimisteluseura Helsinki

6,6

15,35

6,2

15,05

15,200

3

43

Petrus Laulumaa

Voimisteluseura Keski-Uusimaa

4,6

14,00

5,0

14,35

14,175

4

49

Aaron Hotanen

Turun Pyrkivä

5,0

14,20

4,6

13,95

14,075

5

55

Kalle Määttä

JunioriJumpparit, Hki

5,4

14,60

3,8

13,10

13,850

 

Sija

no:

Nimi

Seura

A

Nojapuut

1

57

Riku Koivunen

Tampereen Sisu

4,8

13,80

2

54

Ilkka Kuusela

Espoon telinetaiturit

5,4

13,65

3

53

Markku Leinonen

Kotkan Telinevoimistelijat

4,6

13,50

4

63

Jani Tanskanen

Jyväskylän Voimistelijat

4,7

13,05

5

50

Ville Almenoksa

Turun Pyrkivä

3,8

12,95

6

55

Kalle Määttä

JunioriJumpparit, Hki

5,1

12,90

7

42

Heikki Niva

Espoon telinetaiturit

4,2

12,80

8

61

Sami Aalto

Turun Urheiluliitto

4,8

12,80

 

Sija

no:

Nimi

Seura

A

Rekki

1

63

Jani Tanskanen

Jyväskylän Voimistelijat

5,3

14,75

2

57

Riku Koivunen

Tampereen Sisu

5,2

14,45

3

47

Jarkko Harju

Jyväskylän Voimistelijat

4,8

13,70

4

54

Ilkka Kuusela

Espoon telinetaiturit

4,9

13,70

5

42

Heikki Niva

Espoon telinetaiturit

4,6

13,25

6

55

Kalle Määttä

JunioriJumpparit, Hki

5,2

12,30

7

58

Timo Niemelä

Voimisteluseura Helsinki

5,1

12,05

 

 

Naisten telinekohtaiset finaalit:

Sijoitus

no:

Nimi

Synt.

Seura

A

Hyppy1

A

Hyppy2

Hyppy

1

14

Ida Laisi

1993

Tampereen Voimistelijat

5,0

13,55

5,2

13,70

13,625

2

17

Annika Urvikko

1990

Tampereen Voimistelijat

5,0

13,90

5,0

13,10

13,500

3

20

Dora Sarpaneva

1990

Helsingfors Gymnastikklubb

5,0

13,60

4,4

13,30

13,450

4

33

Erika Pakkala

1995

Suomen Taitovoimisteluklubi, Hki

4,6

13,40

4,2

13,10

13,250

5

23

Rosanna Ojala

1994

Tampereen Voimistelijat

4,4

13,30

4,2

13,10

13,200

6

22

Inna Nyyssönen

1995

Voimisteluseura Kieppi, Hki

4,6

13,35

4,2

12,85

13,100

7

15

Pihla-Maaria Ojala

1991

Oulun Pyrintö

4,2

12,85

4,4

13,30

13,075

8

12

Nea Räsänen

1992

Suomen Taitovoimisteluklubi, Hki

4,8

12,90

4,2

13,00

12,950

 

Sijoitus

no:

Nimi

Synt.

Seura

A

Nojapuut

1

14

Ida Laisi

1993

Tampereen Voimistelijat

4,9

12,35

2

16

Fanni Helminen

1990

Tampereen Voimistelijat

5,0

12,10

3

17

Annika Urvikko

1990

Tampereen Voimistelijat

5,8

11,65

4

23

Rosanna Ojala

1994

Tampereen Voimistelijat

4,4

11,60

5

30

Reeta Pietilä

1994

Oulun Pyrintö

3,3

11,20

6

20

Dora Sarpaneva

1990

Helsingfors Gymnastikklubb

5,5

11,15

7

22

Inna Nyyssönen

1995

Voimisteluseura Kieppi, Hki

3,7

10,75

8

28

Alexandra Herrala

1994

Voimisteluseura Kieppi, Hki

4,7

10,50

 

Sijoitus

no:

Nimi

Synt.

Seura

A

Puomi

1

20

Dora Sarpaneva

1990

Helsingfors Gymnastikklubb

5,7

13,05

2

17

Annika Urvikko

1990

Tampereen Voimistelijat

5,6

12,30

3

33

Erika Pakkala

1995

Suomen Taitovoimisteluklubi, Hki

5,2

12,15

4

16

Fanni Helminen

1990

Tampereen Voimistelijat

4,6

11,65

5

30

Reeta Pietilä

1994

Oulun Pyrintö

5,2

11,65

6

25

Mimosa Raitamaa

1994

Alppilan Salamat, Hki

4,7

11,60

7

23

Rosanna Ojala

1994

Tampereen Voimistelijat

4,7

10,55

8

31

Laura Riikonen

1995

Voimisteluseura Keski-Uusimaa

3,8

8,05

 

Sijoitus

no:

Nimi

Synt.

Seura

A

Permanto

1

17

Annika Urvikko

1990

Tampereen Voimistelijat

5,2

13,70

2

33

Erika Pakkala

1995

Suomen Taitovoimisteluklubi, Hki

4,5

12,75

3

14

Ida Laisi

1993

Tampereen Voimistelijat

5,2

12,30

4

20

Dora Sarpaneva

1990

Helsingfors Gymnastikklubb

4,8

12,25

5

28

Alexandra Herrala

1994

Voimisteluseura Kieppi, Hki

4,6

11,95

6

30

Reeta Pietilä

1994

Oulun Pyrintö

4,4

11,55

7

25

Mimosa Raitamaa

1994

Alppilan Salamat, Hki

3,8

11,35

8

15

Pihla-Maaria Ojala

1991

Oulun Pyrintö

4,2

11,00