Rytmisen maajoukkueella oli onnistunut naruohjelma EM-kilpailuissa

5.6.2008 |

”Naruilla joukkue teki kauden parhaimman kisasuorituksensa, josta sekä minä että tytöt olemme todella iloisia”, totesi Laura Ahonen, maajoukkueen valmentaja.

Pisteitä verotti vannekeilakilpailussa tapahtuneet kaksi pudotusta, jotka laskivat joukkueen pisteitä 0,8 suorituspuolelta, 0,4 vaikeusosapisteistä ja 0,2 taiteellisen bonuksista. Suomen maajoukkue sijoittui sijalle 15. ”Tämän kilpailun jälkeen aletaan suunnitella uusia ohjelmia ja valmistautua seuraavaan kauteen”, Ahonen sanoo.

Torinossa on kilpailtu tänään myös nuorten naru- ja vannekilpailut. Huomenna perjantaina kisaa jatketaan keila- ja nauhaohjelmilla.

Naisten joukkuekilpailun tulokset:

1) Russia 35.400, 2) Bielorussia 34.725 3) Italia 34.500 4) Bulgaria 33.725 5) Israele 33.225 6) Spagna 32.750 7) Ucraina 32.075 8) Azerbaijan 31.850 9) Grecia 30.225 10) Polonia 29.850 11) Svizzera 29.850 12) Austria 29.275 13) Repubblica Ceca 28.275 14) Georgia 28.075 15) Finlandia 27.675 16) Olanda 24.125 

JUNIOREIDEN TIIMITULOKSET TÄHÄN ASTI

1) Venäjä NARU 26.250 VANNE 25.775 YHT. 52.025, 2) Valkovenäjä NARU 25.475 VANNE

24.900 YHT. 50.375, 3) Bulgaria NARU 23.975 VANNE 24.875 YHT.

48.850, 4) Ukraina NARU 24.225 VANNE 24.375 YHT. 48.600, 5) Unkari NARU 23.200 VANNE

23.850 YHT. 47.050, 6) Espanja NARU 23.450 VANNE 23.275 YHT.

46.725, 7) Kreikka NARU 23.550 VANNE 23.150 YHT. 46.700, 8) Romania NARU23.000 VANNE 23.650 YHT. 46.650, 9) Italia NARU 22.125 VANNE 24.100 YHT. 46.225, 20) Suomi

 

VANNETULOKSET

1) D. Botsieva RUS 25.775, 2) Narkevich BLR 24.900, 3) G. Kirova BUL 24.875, 4) Rizatdinova UKR 24.375, 5) Bini ITA 24.100, 6) F. Forray HUN 23.850, 7) Piscupescu ROM 23.650, 8) R. Garcia SPA 23.275, 23) Vikkula FIN 21,025

 

NARUTULOKSET

1. Andronova RUS 26.250, 2) M. Staniouta BLR 25.475, 3) T. Zahododnya UKR 24.225, 4) T. Stoyanova BUL 23.975, 5) S. Radman GER 23.825, 6) V. Zachou GRE 23.550, 7) T. Garcia SPA 23.450, 8) G. Ozkebapci TUR 23.225, 15) Romanjuk FIN 22,350