Naisten telinevoimistelijoille junioreiden PM kultaa

25.5.2015 |

Naisten telinevoimistelun Suomen tyttöjen joukkueella oli loistava viikonloppu Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa, jotka kilpailtiin Helsingissä 23.-24. toukokuuta.

Tiukassa kilpailussa juniorijoukkueemme Helmi Murto, Isabella Ahlblad, Riina Kaleva,Siiri Saukkonen ja Tira Kuitunen voittivat kultaa ja veivät voiton Ruotsista 0,150 pisteen marginaalilla. Pronssiset mitalit jaettiin Norjan tyttöjen kaulaan.

Edellisen kerran Suomen tytöt ovat voittaneet joukkuekultaa junioreiden Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa 10 vuotta sitten, kun vuonna 2005 kilpailtiin PM mestaruuksista, niin ikään Helsingissä.

 

   Joukkue  Hyppy  Nojapuut  Puomi  Permanto  Tulos
1 Finland 39.200 33.450 36.800 37.800 147.250
2 Sweden 39.700 34.900 36.450 36.050 147.100
3 Norway 38.950 30.150 37.650 36.750 143.500

 

Neliottelumestaruus meni Tanskan Marie Skammelsenille, mutta Suomen Siiri Saukkonen sijoittui upeasti hopealle pistein 49,900.

 

   Neliottelu    Hyppy  Nojapuut  Puomi  Permanto  Tulos
1 Skammelsen Marie DEN 13.700 11.450 12.800 12.550 50.500
2 Saukkonen Siiri FIN 13.300 11.600 12.500 12.500 49.900
3 Gulbrandsen Pernille NOR 13.300 11.050 13.000 12.050 49.400
               
5 Murto Helmi FIN 12.850 10.950 12.650 11.950 48.400
6 Kaleva Riina FIN 13.050 10.650 11.600 12.800 48.100
7 Kuitunen Tira FIN 12.700 10.900 11.650 12.500 47.750
18 Ahlblad Isabella FIN 11.150 9.450 11.050 11.300 42.950

 

Suomen tytöt kilpailivat hienosti myös finaalipäivänä, jolloin suomalaisia nähtiin jokaisessa telinefinaalissa. Päivän päätteeksi pronssiset mitalit kaulaan jaettiin Siiri Saukkoselle puomilta ja Riina Kalevalle permannolta.

 

   Hyppyfinaali        
1 Skammelsen Marie DEN 13.700 13.550 13.625
2 Gulbrandsen Pernille NOR 13.300 13.150 13.225
3 Guðmundsdottir Nanna ISL 13.150 13.000 13.075
           
4 Saukkonen Siiri FIN 12.950 12.850 12.900

 

   Nojapuufinaali    
1 Emilson Sofie SWE 12.950
2 Haavisto Ellen SWE 12.250
3 Skammelsen Marie DEN 11.550
       
4 Saukkonen Siiri FIN 11.150
5 Murto Helmi FIN 10.850

 

   Puomifinaali    
1 Gulbrandsen Pernille NOR 13.300
2 Von Hafenbrädl Ingrid NOR 13.000
3 Saukkonen Siiri FIN 12.700
       
4 Murto Helmi FIN 11.900

 

   Permantofinaali    
1 Skammelsen Marie DEN 13.000
2 Finstad Linn NOR 12.850
3 Guðmundsdottir Nanna ISL 12.750
3 Kaleva Riina FIN 12.750
       
6 Saukkonen Siiri FIN 11.600

 

Onnittelut voimistelijoille ja valmentajille upeasta viikonlopusta!

Tästä on hyvä jatkaa kohti junioreiden vuoden pääkilpailua European Youth Olympic Festival (EYOF), joka järjestetään Tbilisisssa Georgiassa heinäkuun lopulla.

 Viikonlopun kaikki tulokset nähtävillä Voimisteluliiton kisapalvelun nettisivuilla.