Rytmisen voimistelun edustajat Miss Valentine - kilpailussa 2019

20.12.2018 |

Rytmisen voimistelun kaikkien sarjojen edustajat on nimetty.

 

FIG:n kilpailussa kilpailevat seuraavat voimistelijat / joukkueet:


Naisten joukkueiden FIG – kilpailu:

Naisten maajoukkue

Elise-JyVo yhdistelmäjoukkue


Nuorten joukkueiden FIG – kilpailu:

Nuorten maajoukkue

Elise-Järvenpään Sarabit (non FIG – kilpailuun, jos FIG – lisenssit eivät ole valmiita ilmoittautumisajan puitteissa)

 

Nuorten yksilöiden FIG – kilpailu: 

Elisabeth Jamil (ImVo), Sofia Egorova (SC Vantaa) ja Ayse Özkan (SC Vantaa)


Naisten yksilöiden FIG – kilpailu:                                                                                                 

Rebecca Gergalo (OVO), Jouki Tikkanen (ReRa), Aurora Arvelo (OVO)

 

Muihin sarjoihin lähetetään lajiasiantuntijaryhmän päätöksellä seuraavat voimistelijat:

Nuoret non - FIG 2004 s.

Ulla Helin (OVO)


Nuoret non - FIG 2005 s.

Elsa Anttila (SC Vantaa)


Nuoret non - FIG 2006s. (3 paikkaa)

Lili Arvelo (OVO), Aurora Pohjanvirta (OVO), Linnea Louvanto (CoCo Sport)

Varalla, jos vapautuu paikka: Sissi Levijärvi (SC Vantaa)


Pre-nuoret non - FIG 2007 s. (3 paikkaa):

Lia Kallio (OVO), Emmi Piiroinen (Esvoli) ja Mette Merisalu (SVSE)

Varalla, jos vapautuu paikka: Genrietta Pettenberg (SC Vantaa)

 

Pre-nuoret non - FIG 2008 s. (3 paikkaa):

Anastasia Rogozhina (TaSi), Emilia Kärkkäinen (Esvoli), Anastasia Pikheeva (SC Vantaa) 

Varalla, jos vapautuu paikka: Julia Paasikivi (OVO)

 

Lapset, 2009s. (3 paikkaa):

Nastja Egorova (SC Vantaa), Aino Törmänen (OVO), Isabel Järvinen (OVO). 

Varalla, jos vapautuu paikka: Veera Pohjavuori (OVO)

 

Lapset, 2010 s. (3 paikkaa):
Emilia Berkozova (ImVo), Susanna Ilina (SVSE), Saga Jekunen (Palokan Ilo)

 

Minit, 2011 s. (3 paikkaa): 
Olivia Fedoroff (OVO), Carolina Närjä (OVO), Emilia Pöllänen (TuUl)

 

Pre-nuorten joukkueet: 

Esvolin pre-nuoret


Lasten joukkueet (children): 

Imatran Voimistelijoiden Dorado

 

Naisten yksilöiden non – FIG – kilpailu:                                              

Alesia Kolomainen (OVO), Elina Jyrkönen (OVO), Katarina Kevish (SC Vantaa)

 

Valinnoissa on huomioitu tulleet hakemukset, ilmoitetut valintakriteerit sekä järjestäjien asettamat osallistujamäärät sarjoittain. Lisäksi valinnoissa on huomioitu kaikkien ikäsarjojen edustus ja laajempi/tasaisempi seuraedustus kilpailussa.

 

Mikäli vuonna 2020 järjestettävässä Miss Valentine - kilpailuissa kilpaillaan muissa, kuin nuorten ja naisten sarjoissa, tapahtuu valinta kilpailuihin suunnilleen samoilla kriteereillä, kuin edellisinä vuosina (yksilöiden ikäkausikilpailut, kuuluminen Minirinkiin ja leireille osallistuminen, asiantuntija-arvio). Vuoden 2019 kilpailu, jonka tulokset ainakin huomioidaan valinnassa, on Voimisteluliiton virallinen yksilöiden ikäkausikilpailu, joka järjestetään 16.-17.3.2019.

 

Valittujen valmentajien tulee vahvistaa voimistelijoiden osallistuminen lajipäällikölle sähköpostitse viimeistään 12.1.2018 mennessä.