Luottamus- ja asiantuntijaryhmät sekä seurakummit 2018-2020

28.11.2017 |
 

Suomen Voimisteluliiton hallitus on marraskuun kokouksessaan vahvistanut seuraavat luottamus- ja asiantuntijaryhmät sekä seurakummit vuodeksi 2018-2020.

 

Harrastevoimistelun asiantuntijaryhmä (HAR)
Annu Elo, puheenjohtaja
Ari-Pekka Taivassalo, osaaminen
Eeva Laari, olosuhteet

Kiltatyön asiantuntijaryhmä
Lea Sirola                                     
Pirkko Raninen                            
Pirkko Vettenranta                    
Katri Virtanen                              
Pirjo Karinen                               
Pirjo Nummelin-Stenman

           
Seuratoiminnan asiantuntijaryhmät (STAR)

Etelä-Suomi
Anne Kempas, Vihti-Gym
Jessica Matila, SC Vantaa

Länsi-Suomi
Niina Salonen, Turun Naisvoimistelijat
Kirsi-Maria Blomster, Turun Pyrkivä

Pohjanmaa
Taina Kemppainen, Kalajoen Voimistelijat
Päivi Uusimaa-Salonen, Seinäjoen Voimistelijat

Pohjois-Suomi
Erja Ukkola, Kellon Työväen Urheilijat
Milka-Maaria Tarkiainen, Oulun Voimisteluseura

Savo-Karjala
Marita Mattila, Mäntyharjun Virkistys, Voimistelu- ja tanssijaosto
Reetta Väisänen, Mikkelin Naisvoimistelijat

Sydän-Suomi
Päivi Toivonen, Tampereen Jumppatiimi TAJU ry
Hanna Laine, Lahden Naisvoimistelijat

 

Valmennuksen asiantuntijaryhmä (VAR)
Mika Lehtimäki
Simo Tarvonen
Jukka Rautakorpi
Liisa Ahlqvist-Lehkosuo, Suomen Voimisteluliitto
Satu Murtonen, NTV, Suomen Voimisteluliitto
Susanna Porola, JV, Suomen Voimisteluliitto
Jani Tanskanen, MTV, Suomen Voimisteluliitto
Emma Kurki, RV, Suomen Voimisteluliitto

Urheilijavaliokunta
Katja Volkova, Rytminen voimistelu
Tomi Tuuha, Miesten telinevoimistelu
Annika Urvikko, Naisten telinevoimistelu
Ella Flinkman, Joukkuevoimistelu
Laura Vihervä, Kilpa-aerobic
Kia Keränen, TeamGym

Kurinpitovaliokunta
Kristiina Rintala, puheenjohtaja
Timo Santavuori
Hannu Kalkas
Hilkka Salmenkylä
Juha Viertola

Tanssillisen voimistelun lajiasiantuntijaryhmä (LAR)
Marja Kallioniemi, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Emma-Leena Heikkinen, osaaminen: koulutustoiminta, lajin kehittäminen
Lilli Härmä-Leinonen, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Iina Lepistö, olosuhde: seura- ja harrastetoiminta
Esittelijä: Klara Westerlund, Suomen Voimisteluliitto

 

Kilpailulajit

Akrobatiavoimistelu (LAR)
Sanni Suominen, Tampereen Voimistelijat ry, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Pauliina Vastamäki, Voimisteluklubi Lohja ry, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Eija Nevanpää, Lakeuden Taitovoimistelijat ry, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Saila Parviainen, Brahen Voimistelijat ry, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Esittelijä: Lotta Nuppola, lajipäällikkö

Joukkuevoimistelu (LAR)
Jaana Widenius, Olarin Voimistelijat ry, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Inka Hyttinen, Jyväskylän Naisvoimistelijat ry, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Heli Jelonen, Vantaan Voimisteluseura ry, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Saara Kuusinen, Lahjan tytöt ry, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Johanna Ahlqvist, valmennus
Esittelijä: Susanna Porola, lajipäällikkö

Kilpa-aerobic (LAR)
Tarja Karjalainen, Oulun Naisvoimistelijat ry, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Jenna Kemppainen, Keravan Naisvoimistelijat ry, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Johanna Sundström, Valkeakosken Koskenpojat ry, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Nelli Nyberg, Turun Urheiluliitto, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Sanni Mäntykivi, valmennus
Esittelijä: 

Miesten telinevoimistelu (LAR)
Kari Kasurinen, Jyväskylän Voimistelijat -79 ry, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Andrei Pop, Turun Urheiluliitto ry, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Topi Taskinen, Voimisteluseura Helsinki ry, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Aapo Stenfors, Espoon Telinetaiturit ry, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Riku Koivunen, valmennus
Esittelijä: Jani Tanskanen, lajipäällikkö

Naisten telinevoimistelu (LAR)
Jonna Salonen, Kotkan Telinevoimistelijat ry, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Pirkko Haapala, Voimisteluseura Keski-Uusimaa ry, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Marja Räisänen, Vaasan Telinetaiturit ry, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Marikki Pennanen, Voimisteluseura Kieppi ry, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Tiina Vilenius, valmennus
Esittelijä: Satu Murtonen, lajipäällikkö

Rytminen Voimistelu (LAR)
Mira Koskinen, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Alexandra Mavrakis, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Minna Karhu, Tampereen Voimistelijat ry, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Sanna Järvinen, Palokan Ilo Voimistelu ja Liikunta ry, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Laura Ahonen, valmennus
Esittelijä: Emma Kurki, lajipäällikkö

TeamGym (LAR)
Maria Tikkala, Espoon Telinetaiturit ry, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Suvi Laulainen, Viipurin Reipas ry, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Janniina Väänänen, Helsingfors Gymnastikklubb ry, osaaminen: kilpailu- ja tuomaritoiminta
Jatta Koistinen, Jyväskylän Voimistelijat ry, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Minna Rantalankila, valmennus
Esittelijä: Sonia Solismaa, lajipäällikkö

Trampoliinivoimistelu (LAR)
Valpuri Taulasalo, Urheiluseura Lohja Fast&Furious ry, ilmiö: puheenjohtaja viestintä ja markkinointi
Tobias Skog, Mariehamns Gymnastikförening, MGF/Voimisteluseura Helsinki ry, osaaminen: koulutustoiminta ja lajin kehittäminen
Veera Oiva, Bounce Espoo, olosuhteet: seura- ja harrastetoiminta
Esittelijä:

Seurakummit
Tiina Hedeman
Eeva Kukkola
Kira Lindqvist
Arja Pylkkö
Salla Tuomisalo
Emmi Raitanen
Anette Kylä-Liuhala
Jenni Blom
Maija Aalto
Hanna Vainio
Anne Tarpio
Ida Björkman
Katri Kukkanen
Katja Luhtanen
Anne-Maria Viinamäki
Riitu Kerola
Eeva-Liisa Aula
Pirjo Karinen
Marika Virtanen
Heidi Kiuru
Anita Meuronen
Anna Tanninen
Suvi Vuorela