1/2009

Ikimuistoinen matka Golden Age Festivaaleille

Jopa yli 120 hengen joukko suomalaisvoimistelijoita matkasi viime vuode marraskuussa Golden Age Festival -tapahtumaan Kanariansaarille. Euroopan Voimisteluliiton (UEG) järjestämässä Kultaisen iän Voimistelutapahtumassa koettiin yhteisvoiman tuntua ja liikkumisen riemua niin vapaa-ajalla kuin esiintymishetkissäkin.

Festivaalit kokosivat peräti 1 708 voimistelun harrastajaa 20 maasta kuusipäiväiseen tapahtumaan. Aamupäivät kuluivat workshopeissa, iltapäivät harjoitusten lomassa ja illat näytösten parissa. Viimeinen suuri näytös oli Lopettajaiset, joka oli eri workshopien ilta. Runsaslukuinen suomalaisjoukko esiintyikin näytöksessä ilomielin.

Vaikka näytöksiä oli paljon, ehtivät voimistelijat nauttia aurinkoisista retkistä ja Festivaalin ystävällisen lämpimästä tunnelmasta. Matkassa oli todellista yhdessä olemisen iloa!

Kiitos järjestäjille, vetäjille ja koreografeille. Nähdään Golden Age Festivaaleilla 2010 Portugalissa.

Teksti ja kuvat: Karin Forsström


« Takaisin