På svenska  In English   Suurenna tekstin kokoa Pienennä tekstin kokoa Tulostettava versio

Ajankohtaista

Muutoksia Jumppakoulun ja Shown nimikkeissä

Jumppakoulun ja Shown nimikkeissä on tapahtunut muutoksia

Jumppakoulun muuttuneet nimikkeet (entinen nimi ->uusi nimi):

-Svoli Jumppakoulu -> Jumppakoulu

-Jumppakoulupassi -> Voimistelupassi

-Jumppakoulu asema/asema -> Voimistelu Asema

-Kilpailun asema -> Kilpailun Asema

-Touhuamisen asema -> Touhuamisen piste

-Jumppajuna- ja veturi-nimikkeet eivät ole enää käytössä.

 

Lisäksi entinen Svoli Show on nykyisin Show.

 

Myös Jumppakoulun ja Shown logot ovat muuttuneet.


« Takaisin

Kiltapäivä juhlistaa 60-vuotista kiltatoimintaa

Voimisteluliiton jäsenseuroissa toimii tällä hetkellä 126 kiltaa, joissa kiltalaisia yhteensä n. 4000. Ensimmäinen kilta perustettiin Helsingin Naisvoimistelijoihin. 

Killan tarkoituksena on koota seuran pitkäaikaiset jäsenet ystävyyttä ja vireyttä ylläpitäväksi piiriksi. Killan toimintamuotoja ovat esim. liikunta, toveri-illat, retket ja esitelmät. Kiltalaisten toiminta ulottuu myös alueellisiin ja valtakunnallisiin koulutuksiin ja tapaamisiin.

Kiltalaisten toiminnan kulmakivi on ystävyys. Kiltalaisilla on paljon yhteisiä kokemuksia ja muistoja mm. seurasta, kisamatkoilta ja koulutuksista. Nämä kokemukset ovat muovanneet kiltalaisten välille elinikäisiä ystävyyssuhteita, myös yli seurarajojen. Kiltalaisten tapaamiset täyttyvät lämminhenkisestä yhdessäolosta, toiminnasta ja iloisesta puheensorinasta.

Kiltatoiminnan kehitystavoitteena on suunnitella uutta ja virikkeellistä yhteistyötä seuran ja killan välille.      

Juhlavuoden kokokohta on Kiltapäivä 27.11.2010 Helsingin Messukeskuksessa. Kiltapäivään odotetaan osallistujia Suomen jokaisesta killasta. Päivän tähtiesiintyjinä nähdään mm. Pirkko Mannola, Seija Toivonen ja Inkeri Simola-Isaksson. 

Valtakunnallinen Kiltatyöryhmä on kiltatoiminnan aktiivisia edelläkävijöitä