På svenska  In English   Suurenna tekstin kokoa Pienennä tekstin kokoa Tulostettava versio

Naisten telinevoimistelu

Kuortaneen urheiluopistolla hyvät olosuhteet telinevoimistelulle mm. leirienkin järjestämiseen. Kesällä 2012 ohjelmassa myös telinevoimistelurippileiri.

Kuortaneen urheiluopistolla tapahtuu

Kesä päättyi taas huikeaan Minorien ja Alueminorien yhteisleiriin, kun noin 130 voimistelijaa ja 40 valmentajaa kokoontuivat Kuortaneen urheiluopistolle oppimaan ja jakamaan valmennustietoutta.

Kuortaneen urheiluopisto on luonut telinevoimistelulle oivat olosuhteet suurienkin leirien järjestämiselle, josta Minorien ja Alueminorien yhteisleiri on hyvä esimerkki.

Kuortaneen urheiluopistolla leireilevien on jatkossa mahdollisuus hyödyntää myös Tiina Vileniuksen oppeja. Tiinan työsuhde Kuortaneen urheiluopiston kanssa alkaa 1. syyskuuta. Tiinasta lisää syyskuun alkupuolella. 

 

TelinevoimisteluRipari

Kesällä 2012 on oiva mahdollisuus yhdistää rippikoulu ja lajitreeni kun Kuortaneen urheiluopistolla järjestetään ensimmäinen TelinevoimisteluRipari 11.-21.6.2012.

Mikäli olet kiinnostunut tästä mahdollisuudesta, laitathan ilmoittautumisesi (nimi, synt.aika, seura, yhteystiedot) mahdollisimman pian sähköpostitse aila.rantamaki@kuortane.com ja satu.murtonen@voimistelu.fi

Hinnaltaan ripari on 588 euroa (maksetaan erissä), sisältäen

* täysihoito (majoitus, aamiaiset, lounaat, päivälliset, iltapalat)
* rippikoulu oheisohjelmineen
* valmennus (Tiina Vilenius)
* tilojen ja välineiden käyttö sekä materiaalit
* tapaturmavakuutus
* konfirmaatio ja juhlalounas
 
Kuortaneella järjestetään konfirmaation jälkeen juhlalounas, johon voi osallistua myös vieraat tilauksesta. Mutta jokainen voi itse harkita, haluaako kutsua vieraat Kuortaneelle vai kotiin juhlimaan. Mahdollista on myös sopia niin, että rippikoululainen konfirmoituu omassa seurakunnassa. Konfirmoinnista muualla tulee sopia ennakkoon liikuntapappi Eeva-Liisa Helteen kanssa (eeva-liisa.helle@kuortane.com).
 
Tutustu urheiluripareihin täältä.
Alueminorit
Kuva: Maria Sjöblom
Minorit
Kuva: Maria Sjöblom

« Takaisin

Syksyn koulutuksia

Tuomarikoulutus

Naisten telinevoimistelun tuomarikoulutus TK3 (II-TASO 20 h) Kaarinassa 23.-25.9.2011

Naisten telinevoimistelun tuomarikoulutus TK1 (I-TASO 10h) Helsingissä 2.10.2011

Lue lisää ja ilmoittaudu täältä

 

Voimisteluvalmentajien jatkokoulutus (pilotti)

1. lähijakso 9.-11.12.2011

2. lähijakso 20.-22.1.2012

3. lähijakso 24.-26.2.2012

Paikka: Vierumäen Urheiluopisto, Heinola

Hinta: 820€ sis. opetuksen, materiaalin ja täysihoidon opistolla

Varaa paikkasi pikaisesti ja ilmoittaudu mukaa täältä

Tiedustelut: anna.kirjavainen@voimistelu.fi

 

Tutustu lisää lajien koulutuksiin täältä

Annika Urvikko Universiadeissa Kiinassa

Universiadit kilpailtiin elokuun puolivälissä Kiinan Shenzengissä. Naisten telinevoimistelussa Suomea edusti Annika Urvikko. Annika kilpailikin karsintakilpailuissa hienosti, lunastaen paikkansa niin neliottelun finaaliin kuin hypyn telinefinaaliinkin.

Valitettavasti neliottelufinaalin puomikokeilussa Annika loukkasi jalkansa, eikä voinut osallistua kumpaankaan finaaliin. "Koska MM-kilpailut ja olympiakarsinta ovat jo lokakuun puolivälissä emme halunneet ottaa riskiä ja kilpailla kipeytyneellä nilkalla." kommentoi paikan päältä Annikan valmentaja Riitta Harju-Villamo.

Telinevoimistelun MM-kilpailut Tokiossa 10.-16. lokakuuta

Naisten joukkueen kisakoneeseen on jo valittu Annika Urvikko ja Rosanna Ojala. Kolmannesta paikasta karsitaan vielä Tukholmassa Mälar Cupin yhteyedessä, jossa Suomen naiset ottavat mittaa Ruotsin naisten joukkueesta.

Suomen joukkueen Mälar Cupissa muodostavat Annika Urvikko, Erika Pakkala, Reeta Pietilä ja Rosanna Ojala.

 

Voimistelulajien yhteinen seurakokous 11.12.2011 Vierumäellä

Lue lisää täältä