Lisää turvallisuusideoita
Järvenpään Voimistelijat ry. Uskollisuuden Kilta
Toimiiko palovaroittimesi ?
Uusi asunto-osakeyhtiölaki tuli voimaan 1.7. Laki velvoittaa osakkaan itse pitämään huolta, että palovaroitin toimii ja että yli 60 neliön huoneistossa on kaksi varoitinta.
Olemme päättäneet tarjota jäsenistölle palovaroittimen tarkastuksen niin osakehuoneistoihin kuin omakotitaloihinkin ja tarvittaessa laitamme uudet patterit tai ostamme uuden varoittimen.
Jäsenistölle lähtee jäsenkirje, jossa asiasta kerrotaan ja pyydetään ottamaan yhteyttä, jotta ajankohdasta voidaan sopia.
Tarkastuksen suorittavat muutaman päivän aikana jäsenen toivomaan aikaan näppärät emännistön naiset vahvistettuna muutamalla aviomiehellä ja naapurin insinöörillä Tarkastuksesta annamme todistuksen taloyhtiölle esitettäväksi.
Idea on helppo toteuttaa ja ehdottoman tarpeellinen, ajatellen meidän jäsenistömme ikärakennetta ja kykyä toimia katonrajassa.
Loppuarviointi projektista:
Tarjous otettiin erittäin hyvin vastaan ja palaute oli suorastaan ylitsevuotavan kiittävää.
Tarkastukset suoritettiin 6.-17.10 välisenä aikana. yhteensä 15 kpl
Palovaroittimet toimivat yllättävän hyvin, vain pari patteria piti vaihtaa.
Vierailut kiltalaisten luona olivat selvästikin odotettu tapahtuma, pullat ja kahvit odottivat.
Käynnit poikivat vähän muutakin autettavaa, kun oli miestyövoimaa tarjolla.
Monet kiltalaiset olivat ideastamme innostuneina pyytäneet myös lapsiaan tarkastamaan palovaroittimet, jonka tietenkin kirjaamme eduksemme.
Palovaroittimien tarkastaminen oli helppo työ, ja se tarjosi turvallisuuden tunteen kiltalaisille, että se toimii. Kustannukset olivat pienet, talkootyöllä toteutettu, suosittelemme.
Iloksemme olemme huomanneet, TV:ssä mainokset palovaroittimista, mutta me ehdimme ensin, jo elokuussa teimme päätöksemme
Brita Ikävalko, Järvenpään Voimistelijat ry. Uskollisuuden Kilta, puheenjohtaja, 040 – 5030 998