Tällä viikolla telinevoimistelun EM-kisat ja rytmisen maailmancup

18.4.2017 |

Tällä viikolla keskiviikkona käynnistyvät telinevoimistelun EM-kilpailut Romaniassa ja perjantaina rytmisen maailmancup Uzbekistanissa.

Telinevoimistelun EM-kilpailut 19.- 23.4. Romanian Cluj-Napocassa

Suomea kilpailuissa edustavat naisten puolella Maija Leinonen Suomen Taitovoimisteluklubista (neliottelu) ja Rosanna Ojala Tampereen Sisusta (neliottelu). Miehissä Suomen väreissä kilpailevat Juho Kanerva Turun Urheiluliitosta (hevonen), Oskar Kirmes Espoon Telinetaitureista (6-ottelu), Elias Koski Voimisteluseura Helsingistä (permanto, hevonen, renkaat, nojapuut ja rekki), Aaro Lamberg Voimisteluseura Helsingistä (permanto ja hyppy), Heikki Saarenketo Jyväskylän Voimistelijoista (permanto ja hyppy) sekä Tomi Tuuha Voimisteluseura Helsingistä (hyppy ja renkaat).

AIKATAULU:

Keskiviikko 19.4. (Miesten karsinta)

Klo 14 – 16.40 Karsintaryhmä 2

- Oskar Kirmes: 6-ottelu

- Elias Koski: permanto, hevonen, renkaat, nojapuut ja rekki

- Tomi Tuuha: hyppy

Klo 18 – 20.40 Karsintaryhmä 3

- Heikki Saarenketo: hyppy ja permanto

- Aaro Lamberg: hyppy ja permanto

- Juho Kanerva: hevonen

- Tomi Tuuha: renkaat

Torstai 20.4. (Naisten karsinta)

18.30 - 20.30 Karsintaryhmä 4

- Maija Leinonen: neliottelu

- Rosanna Ojala: neliottelu

Perjantai 21.4.

13.00 – 15.45 Miesten 6-ottelun finaali

17.30 – 19.30 Naisten neliottelun finaali

Lauantai 22.4.

13.30 – 16.40 Telinekohtaiset finaalit

Miehet: permanto, hevonen, renkaat

Naiset: hyppy, eritasonojapuut

Sunnuntai 23.4.

13.30 – 16.40 Telinekohtaiset finaalit

Miehet: hyppy, nojapuut, rekki

Naiset: puomi, permanto

Yle (TV2 ja Areena) välittää kilpailut perjantaina klo 16 (6-ottelu) ja 20.50 (neliottelu) sekä sunnuntaina klo 15.30 (telinefinaaleja).

Kilpailuja voi seurata myös live-streamin välityksellä täältä.

Lisätietoa kilpailun verkkosivuilta.

 

Rytmisen voimistelun maailmancup 21.- 23.4. Uzbekistanin Tashkentissa

Suomalaisista kilpailuun osallistuu Voimistelu- ja urheiluseura Elisen Rebecca Gergalo.

AIKATAULU:

Perjantaina 21.4. (Karsinta)

14.30 Vanne ja pallo (Rebecca Gergalo)

Lauantaina 22.4. (Karsinta)

14.30 Nauha ja keilat (Rebecca Gergalo)

Sunnuntaina 23.4.

10.00 – 12.45 Yksilöfinaali

Tarkemmat aikataulut, osallistujalistat ym. löytyvät täältä.


Kuvassa telinevoimistelijat Elias Koski, Maija Leinonen, Tomi Tuuha, Rosanna Ojala, Aaro Lamberg ja Oskar Kirmes.